Zlínský primátor Miroslav Adámek.

Zlínský primátor Miroslav Adámek. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Ve Zlíně stačí k úspěšnému vládnutí lepší chodníky a žádné skandály

  • 15
Koalice STAN a ANO, která vládne zlínskému magistrátu, je v polovině volebního období. Jak si zatím vede? MF DNES připravila analýzu úspěchů i průšvihů.

Je to příklad investice, proti které nelze namítat vůbec nic. Mostní ulice v centru Zlína byla dlouhodobě ve špatném stavu a město ji proto opravilo. Po dvou letech prací bylo letos na konci léta hotovo a řidiči i tamější obyvatelé si oddechli.

Tato stavební akce za 50 milionů korun je naprosto výstižným příkladem toho, jakým směrem se ubírá Zlín za vlády primátora Miroslava Adámka (STAN). Radnici šéfuje už šest let a po komunálních volbách na podzim 2014 jeho pozice ještě posílila.

A i po polovině Adámkova druhého volebního období se ukazuje, že nic zásadního se ve směřování a rozvíjení města nemění. Zmíněná rekonstrukce Mostní ulice je investice, která je potřebná a lidé ji ocení, ale jde o „pouhou“ údržbu. Krajské město přitom má jiné - a velké - problémy.

Když město hlavně opravuje

Hned na úvod je nutno zdůraznit jednu věc: magistrát za (nejen) poslední dva roky dosáhl i pozitivních věcí.

Rýsuje se stavba dopravního terminálu (více zde) a modernizace tržiště Pod Kaštany, byť zatím stále jen na papíře. Mění se místní části, například Malenovice či Podhoří, rozjetá je obnova Památníku Tomáše Bati a konečně šlo k zemi nevzhledné torzo na Jižních Svazích.

Navíc radnice funguje bez skandálů - až na kauzu náměstka primátora Dalibora Stříbného, který musel skončit kvůli tomu, že chtěl přednostně přidělit městský byt své přítelkyni.

„Co jsem na radnici, tak jsem takové osobní selhání neřešil. Ale během několika hodin jsme tento problém vyřešili,“ zmínil Adámek Stříbného rychlou rezignaci (psali jsme zde).

Když primátor vyjmenovává další důležité počiny, zmiňuje například generel dopravy, který se po několika letech podařilo dotáhnout do konce. Obsáhlý dokument však bude čekat na uvedení do života další dlouhé roky.

„Do oprav chodníků jsme letos vložili 40 milionů korun. Každý rok postavíme nebo opravíme stovky parkovacích míst, letošní číslo je 490,“ vypočítává Adámek.

Zlín musí mít víc než prostou údržbu, říká opozice

Tyto věci lidé ve Zlíně jistě ocení. Stále ovšem jde o opravy či modernizace - navíc připravované už dlouho dopředu, často už v minulém volebním období. Tehdy vládlo městu také hnutí STAN s Adámkem v čele, ovšem s jinými koaličními partnery. A i v té době se hlavně opravovalo: například podchod u náměstí Práce či park Komenského.

„Jako by koalice potřebovala nový dech. Zlín přitom musí mít víc než jen prostou údržbu,“ míní opoziční zastupitel z ČSSD Roman Vaigel. „Je třeba stavět cenově dostupné městské byty nebo zrekonstruovat náměstí Míru, aby bylo důstojnějším centrem krajského města,“ vyjmenoval.

„Kromě toho, že připravili k rekonstrukci Památník Tomáše Bati, nepřišli s ničím novým, co by Zlín někam posunulo. Krajské město přitom není vesnice, kde se nic vymýšlet nemusí. Mělo by jít dopředu, bohužel ale nejde,“ dodal opoziční zastupitel Aleš Dufek z hnutí Zlín 21, jenž však ještě v minulém období působil jako náměstek v barvách STAN.

U zámku či torza chybí vize

Kritici mají pravdu v tom, že město v řadě bodů váhá nebo se nemůže rozhodnout, jak postupovat dál.

Příkladem je třeba zlínský zámek, který je dosud využitý jen minimálně a čeká na rozsáhlou přeměnu. Radnice ale ubezpečuje, že se k ní chystá. Nebo chátrající budova bývalého soudu, v níž chtěl soukromý zájemce vybudovat minipivovar. Město však jeho nabídku za sedm milionů korun odmítlo.

„I samotné pozemky bez budovy mají vyšší hodnotu. Musíme se chovat jako řádní hospodáři, takže počkáme, jak dopadnou soudní spory o vlastnictví pozemku,“ vysvětlil Adámek, podle něhož nyní „nelze objekt rekonstruovat ani výhodně prodat“.

Další velké a třaskavé téma je voda. Podle nedávného verdiktu soudu je valná hromada Vodovodů a kanalizací Zlín, na níž se v roce 2004 prodala část majetku vodáren koncernu Veolia Water, neplatná (více zde).

Městské vodárny by si tak mohly vzít zpátky svůj majetek a provozovat podnik samy. Tím by se mohla v budoucnu i snížit vysoká cena vody.

Adámek je ale velmi zdrženlivý. „Ideální vize je, že vodárny přejdou na města a obce,“ říká opatrně a čeká na právnické prostudování odůvodnění. Bude však město opravdu chtít získat od Veolie majetek zpátky? A podnikne k tomu nějaké konkrétní kroky?

U využití pozemku po torzu je znát bezradnost

Opatrnost či bezradnost ukazuje koalice i v případu demolice chátrajícího obchodního torza na Jižních Svazích. Místo toho, aby jasně řekla, jak lukrativní pozemek po odstranění torza využije, vypsala v městském magazínu na toto téma anketu, na kterou zareagovalo minimum lidí. A rozhodnutí chce nechat až na následující politické garnituře.

„Jde o nejcennější rozvojovou lokalitu ve Zlíně. Jak se využije, je třeba pečlivě připravit,“ argumentuje Adámek s tím, že provizorně se tam může prodloužit sousední park. Do budoucna se mu líbí nápad na vznik Světa záchranářů, kde se inspiroval Karlovými Vary.

Dufek by zase na místě torza rád viděl sportoviště. „Problém je ale v tom, že tato koalice nepřijímá prakticky žádná rozhodnutí,“ míní.

Vítězící politik, kterého nikdo z opozice nechce naštvat

Jakkoliv by z výše uvedeného mohlo vyplývat, že Adámek a jeho kolegové jsou pod vytrvalým tlakem a kritikou opozice, pravda je spíš opačná. Sociální demokraté či lidovci a Zlín 21 do vedení města na zastupitelstvu příliš „nekopou“ a ostrými slovy šetří.

Vysvětlení je víc, ale jedno je ryze pragmatické: Adámek je ve Zlíně stále velmi populární. Komunální volby vyhrál se ziskem přes 30 procent hlasů a skoro stejný výsledek zaznamenal STAN v krajském městě i letos v krajských volbách (více zde). Jeho kandidátku vedl právě Adámek a ve Zlíně získal přesně 3 000 preferenčních hlasů.

„Jde o podporu opakovanou a dlouhodobou, o to si jí vážím více. Jsem přesvědčen o tom, že nám lidé dávali v říjnu hlasy nikoliv kvůli kampani, ale díky práci, kterou se snažíme pro ně a pro město dělat,“ poznamenal primátor.

A i díky tomu má klid. Opozice si ho nechce znepřátelit, protože je reálný předpoklad, že pokud nedojde k nějaké zásadní události nebo kauze, Adámek v komunálních volbách v roce 2018 uspěje.

Touto optikou je pak nutné pohlížet i na současné dění na radnici. Jakkoliv totiž Zlín potřebuje vizi, kam se ubírat, jeho obyvatelé jsou se způsobem, jakým primátor město vede, zřejmě spokojení.

A málokterý politik, jenž ve volbách drtivě vítězí, bude svůj styl práce zásadně měnit.

,