Současný vzhled náměstí Míru ve Zlíně.

Současný vzhled náměstí Míru ve Zlíně. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Zlín upraví náměstí. Koalice chce zachovat park, opozice je pro obchody

  • 18
Vedení zlínské radnice uvažuje o proměně hlavního náměstí Míru. Radní by chtěli vyměnit dlažbu a vysázet novou zeleň. Opoziční ČSSD by však ráda šla ještě dále. V sousedním parku chce postavit budovu s restauracemi a obchody.

Park chce vedení radnice zachovat ve současné podobě. „Soustředíme se na rekonstrukci náměstí, ne na jeho dostavbu,“ upřesnil náměstek primátora Patrik Kamas (ANO), který má tuto problematiku na starosti.

Podoba centrálního zlínského náměstí z 30. let dvacátého století.

„Necháme si zpracovat studii, která řekne, jak se náměstí může proměnit a kolik peněz by to stálo,“ doplnil.

Zmíněná studie má vzniknout ještě v tomto volebním období, které končí v roce 2018. Pokud by úpravy nebyly velké, mohly by se stihnout i stavební práce. Záležet ale bude na ceně. „Bez dotací se neobejdeme,“ upozornil Kamas.

Zástavba budovou? Spíše ne

Plán radnice má podporu i u opoziční sociální demokracie. Přičlenila by k němu však ještě částečné zastavění sousedního parku, který odděluje náměstí od frekventované třídy Tomáše Bati.

„Je nutné, aby se uskutečnila architektonická soutěž, z níž by vzešel vítězný návrh,“ uvedl zastupitel za ČSSD Roman Vaigel.

„Byl bych pro to, aby investici na svém pozemku dělalo město. Prostory by pronajímalo za rozumných podmínek, podpořilo tak podnikání a současně oživilo i odhlučnilo náměstí,“ míní Vaigel.

Podle něj by budova nezabrala celý park, takže většina stromů a kašna by zůstaly. V přízemí domu by mohly být restaurace s venkovními zahrádkami směrem do náměstí. „Vrácení života na náměstí by mělo být prioritou každé koalice,“ podotkl Vaigel.

A jak se k zástavbě části parku budovou staví vedení města? „Rezervovaně,“ reagoval Kamas.

„Náměstí není tak akutní. Máme teď v plánu důležitější projekty, jako je oprava zimního stadionu a Baťova památníku,“ dodal primátor Miroslav Adámek.

Podle Vaigela nastal vhodný čas pro vzetí úvěru, který by pak město umořilo z nájmu nových prostor. Navrhuje také, aby se sousední Bartošova ulice pod radnicí změnila v pěší zónu s tím, že by chátrající budovu bývalého soudu nahradilo patrové parkoviště.

Městská architektka je pro vypsání soutěže

V územním plánu je náměstí vedeno jako veřejné prostranství, na němž můžou být chodníky, tržiště, kašna, v krajním případě altánek či parkoviště. Zástavba ne.

„Je otázka, zda park zastavět. Zajímalo by mě, jak by zeleň vypadala s citlivou zástavbou,“ zmínila vedoucí oddělení urbanismu a architektů magistrátu Dagmar Nová.

Budoucnost by podle ní měly určit architektonické soutěže. Tedy odborníci. S tím souhlasí i další opoziční zastupitel Aleš Dufek z hnutí Zlín 21. „Pocitově jsem pro parčík, ale nechal bych se přesvědčit odborníky,“ řekl Dufek.

Pochybuje však o tom, že by se podařilo zachovat park a postavit v jeho části multifunkční objekt.

To by byl problém i podle architekta Ivana Bergmanna, který je spoluautorem ceněné rekonstrukce 21. budovy v baťovském areálu. „Dům by musel být menší, což by znamenalo, že by nebyl tak ekonomicky výhodný. Teoreticky by to ale asi zkombinovat šlo,“ pronesl Bergmann.