Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Knihovna má zavřeno? Nevadí, knížky můžete vrátit do speciálního boxu

  9:54aktualizováno  9:54
Uherskohradišťská Knihovna Bedřicha Beneše Buchlovana otevřela nový box, kam mohou lidé vrátit knížku v době, kdy je knihovna zavřená. Knížky nebo časopisy tu tak mohou čtenáři odevzdat bez ohledu na otvírací dobu knihovny.

Návštěvnice knihovny Barbora Vaculová vrací vypůjčenou knížku do nového boxu. | foto: Jan Karásek, MAFRA

Nový speciální box je umístěný hned vedle knihovny. A pro vrácení knížky si mohou čtenáři vybrat kteroukoliv denní i noční hodinu.

"Box je v provozu v době, kdy máme v knihovně zavřeno," uvedl Radovan Jančář, ředitel Knihovny Bedřicha Beneše Buchlovana z Uherského Hradiště. Novinku začali lidé využívat hned první den.

"Chodím pozdě z práce, takže tuhle službu určitě vítám. Zatím jsem to nevyzkoušel, ale udělám to," uvedl osmatřicetiletý Vladislav Michna z Uherského Hradiště, který knížky půjčuje už několik let pro své dvě děti.

O nákupu boxu rozhodli samotní čtenáři

O umístění nového boxu si vlastně rozhodli místní obyvatelé sami. "Nedávno jsme dali čtenářům dotazník. Testovali jsme, jak jsou lidé spokojeni se službami v knihovně. Mohli si vybrat z pěti novinek a box to vyhrál. Takže jsme ho koupili," vysvětlil Jančář.

Podobný box využívají čtenáři hlavně ve větších knihovnách v Praze, Hradci Králové nebo v Ostravě, naopak v Dánsku nebo v Norsku jde o standardní věc. Milovníci knížek se už nemusí starat o otevírací dobu.

"Třeba ve středu máme zkrácený provoz. Všiml jsem si, že spousta lidí se k nám dostane až kolem čtvrté hodiny a to už je pozdě. Chápu, když někdo nese deset knih, pak je naštvaný, že musí jít domů," podotkl Jančář.

Novinka pomůže v létě, kdy knihovna zavírá dřív

"Předpokládám, že lidé se o box začnou zajímat hlavně v letním období. Často zapomínají, že míváme kratší provozní dobu," dodal. Službu pak ocení i roztržití čtenáři. "Sám bych nevěřil, kolik lidí neví, že je státní svátek. Samozřejmě ve státní svátky je knihovna zavřená, pak nám přicházely e-maily, proč máme zavřeno," pousmál se Jančář.

Pokud návštěvník knihovny vrátí svazek prostřednictvím boxu, žádné potvrzení nedostane. "Je to služba založená na vzájemné důvěře," podotkl Jančář s tím, že každé ráno knihovnice odevzdané svazky vyberou z boxu a odečtou z čtenářského konta. Každá kniha má svůj kód a podle toho se zjistí, kdo ji měl půjčenou.

Lidé, kteří by se tímto způsobem chtěli vyhnout zaplacení upomínky, si ale moc nepomůžou. "Když by se chtěl někdo vyhnout placení za upomínku, zaplatí ji při příští návštěvě. Dosáhne pouze toho, že upomínka nenarůstá, takže splnil povinnost knihu vrátit," uvedl Jančář.

O novou službu je mezi čtenáři zájem, prostřednictvím boxu už vrátili desítky knih.
Nejčtenější

Zlámale, to si zaplatíš. Gólman zlomil tyč a fotbal zachraňovali hasiči

Zlínský brankář Zdeněk Zlámal v utkání s Mladou Boleslaví.

Při odvážném zákroku to vypadalo, že se zlínský brankář Zdeněk Zlámal zlomil o tyčku, jak drsně do ní narazil. Jenže to...

Muž ve Zlíně ubil sousedova jorkšíra smetákem. Pořád to hulákalo, říká

Soused zabil seniorovi psa

Čtyřicetiletý muž ve Zlíně ubil sousedovi psa smetákem. Policii se přiznal a řekl, že mu došla trpělivost se štěkáním...V Hostýnských vrších platí zákaz vstupu do lesů, zavřeny jsou i rozhledny

Rozhledna na vrcholu Kelčského Javorníku, který se nachází ve výšce 865 metrů...

Polomy v lesích komplikují začátek turistické sezony ve Zlínském kraji. Nejhorší je situace v Hostýnských vrších, kde...

Pět kol, pět otazníků. Jaké zápletky ještě nabízí fotbalová liga?

Plzeňský útočník Michael Krmenčík lituje spálené šance v utkání proti Mladé...

A jde se do finále! Už jen pět kol zbývá odehrát ve fotbalové lize, za měsíc a dva dny bude jasno o všem důležitém....

Boleslav - Zlín 0:1, Zlámal zlomil tyč, po výměně brány hosté rozhodli

Brankář Zlína Zdeněk Zlámal zlomil v utkání proti Mladé Boleslavi brankovou tyč.

Kuriózní moment a pak překvapivý výsledek. V zápase dvou ohrožených týmů nejprve zlínský brankář Zdeněk Zlámal při...

Další z rubriky

VIDEO: Traktory brázdily motokrosovou trať, za volant usedly i tři ženy

Šestý ročník tradiční Traktoriády ve Zděchově na Vsetínsku (21. dubna 2018).

Rozblácenou lesní cestu plnou děr, vodních jezírek s metrem a půl vody, ostré zatáčky i prudký kopec museli o víkendu...

Zlínský mrakodrap čeká obnova, vylepšené budou i výtahy včetně páternosterů

27.11.2017  Zlín, mrakodrap, 21. budova, areál Svit, výtah, paternoster

Velkou proměnou projde 21. budova v továrním areálu ve Zlíně, v níž sídlí hejtmanství nebo finanční úřad. Stavební...

O armádní zálohy je zájem, hlásí se právníci i učitelé

Cvičení aktivní zálohy Armády České republiky v areálu České zbrojovky v...

Padesát míst aktivní zálohy zbývá obsadit pěší rotě Krajského vojenského velitelství ve Zlíně. Zájem mají lidé napříč...

Najdete na iDNES.cz