Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Třetí kniha J. A. Bati míří do prodeje, spisovatelem přitom být nechtěl

  7:01aktualizováno  7:01
Do knihkupectví ve Zlínském kraji v těchto dnech přichází další kniha od světoznámého obuvníka Jana Antonína Bati. Má stejně jako předchozí knihy tmavě modrou obálku s bílou kresbou a vychází vůbec poprvé. Peníze na její vydání pomohl sehnat uherskohradišťský Nadační fond J. A. Bati.

Robert Hájek z nadačního fondu Baťa s knihou J.A. Bati Uloupené dílo. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

"Chtěli jsme to stihnout k výročí Baťova úmrtí. Ale opozdili jsme se jen o několik dní," uvedl Robert Hájek, zástupce uherskohradišťského Nadačního fondu Jana Antonína Bati. Právě on rozvážel výtisky po knihkupectvích v kraji. Od pondělí je Uloupené dílo k dostání v Uherském Hradišti, během týdne se objeví i na pultech ve Zlíně.

Jan Antonín Baťa - Uloupené dílo

Jde o třetí z řady dosud publikovaných exilových spisů známého podnikatele a biografii slavné zlínské firmy od roku 1900 do roku 1945.

Vydává ji Nakladatelství Marek Belza v rámci edice Lusitanica.

384 stran textu a 48 stran fotografických příloh. Doporučená cena je 399 korun.

Kniha bude v tomto týdnu dostupná v knihkupectvích ve Zlínském kraji nebo k objednání přímo na webu nakladatelství.

podobnou obálku jako předchozí knihy. Také Uloupené dílo poznáte na pultě podle tmavě modré barvy s jemnou bílou kresbou.

Tři knihy, které vyšly během posledních čtyř let, jsou si obálkou podobné z prostého důvodu. Jde totiž o spisy z velkého Baťova archivu, střeženého jeho potomky. "Je to unikátní edice jeho vlastních literárních děl, která ještě nikdy nebyla publikována. Ani v zahraničí," vysvětlil vydavatel Marek Belza.

V Uloupeném díle Baťa popisuje období od roku 1900 až do roku 1945. Tedy od začátků svého podnikání až po znárodnění. Kniha tak doplňuje předchozí dva tituly a dohromady dává obraz toho, jak obuvnická firma fungovala.

Peníze se sháněly těžko

V obchodech se objeví i díky hradišťskému fondu, který začal fungovat před dvěma lety a snaží se mimo jiné vydávat knihy z bohatého Baťova archivu.
Právě zástupcům fondu se totiž podařilo sehnat peníze na vydání Uloupeného díla. Finance ale shromažďovali asi rok a půl.

"Bylo to celkem bezradné období," vzpomíná Hájek. Z pětatřiceti velkých firem nereagovala na žádost o podporu skoro žádná. Navíc se peníze nedařilo sehnat ani z veřejných zdrojů. Například Zlínský kraj uvolnil 30 tisíc korun už v roce 2011. Kniha tehdy ale kvůli nedostatku peněz nevyšla, příspěvek propadl a letos už ho kraj neschválil.

"Není to tak, že bychom protežovali Tomáše Baťu. Prostě už nebyly peníze," zdůvodnil radní Jindřich Ondruš. Na předchozí dvě knihy, tedy Těžké časy a Román života, dal kraj dohromady 150 tisíc korun. Na jejich vydání se tehdy podílel i zlínský magistrát, a to částkou 40 tisíc korun. Třetí spis ale s žádostí neuspěl.

V exilu napsal desítky knih

"Bylo to v nešťastné době, kdy jsme nevěděli, jak dopadne zákon o rozpočtovém určení daní," vysvětlila vedoucí odboru kultury Kateřina Pešatová. Dosud třetí zveřejněná kniha z Baťova archivu tak vyšla pouze s menší finanční podporou radnice v Uherském Hradišti. Z větší části na něj ale přispěli soukromí podnikatelé. "Třeba Nadaci Tomáše Bati ve Zlíně jsme ani neoslovovali. Tam jsme s podporou moc nepočítali," prohlásil Hájek.

I v knize Uloupené dílo čtenáři narazí na nezaměnitelný a rázovitý Baťův styl psaní se slováckým dialektem. "Přece nebudu dělat spisovatele," odpovídá Baťa v jedné kapitole svému lékaři, který mu doporučuje, aby čas v exilu věnoval psaní knih. "Je to lepší než dělati pacienta v sanatoriu," oponuje mu lékař. A jak se zdá, Baťa si dal říct. Během života v zahraničí totiž napsal desítky knih.

"Je v nich celá naše historie, jeho životopis i způsob baťovského myšlení a života," upozornila při své loňské návštěvě ve Zlínském kraji jeho vnučka Dolores Bata Arambasic. Právě díky potomkům Jana Antonína Bati mohou jeho díla vycházet poprvé právě v Česku. "Je pro ně hodně důležité, aby se dědeček vrátil do povědomí lidí," konstatoval Belza.

Autor:


Nejčtenější

Dálnice D49 má zelenou, soud zamítl i žalobu kvůli čmelákovi a žabám

D49 Hulín-Fryšták, stavba 4901

Příprava dálnice D49 z Hulína do Fryštáku bude pokračovat. Soud zamítl i druhou žalobu aktivistů týkající se chráněných...

Na Moravě se potopila výletní loď, pět pasažérů včas přeskočilo na jinou

V plavební komoře v Nedakonicích u Uherského Hradiště se potopila malá výletní...

Malá výletní loď se kvůli trhlině ve dně potopila v pátek v podvečer v plavební komoře Nedakonice na řece Moravě. Včas...Fanoušci metalu přijeli do Vizovic týden předem. Jste blázni, říkají jim

Fanoušci na metalovém festivalu Masters of Rock 2018 ve Vizovicích.

Stále dříve přijíždějí někteří fanoušci na festival Masters of Rock, který začal ve čtvrtek a do neděle přiláká podle...

KOMENTÁŘ: Festivalu Masters of Rock kraloval pohodář Gene Simmons

Zpěvák a baskytarista kapely Kiss Gene Simmons 15. července 2018 na festivalu...

Poslední dva roky měli vyprodáno předem, letos to nakonec nevyšlo. Podle pořadatelů dorazilo na vizovický Masters of...

Řidič zavíral garáž, auto mu sjelo do Moravy. Vůz vyprošťovali i potápěči

Vyproštění automobilu z řeky Moravy v Kroměříži.

Rok staré auto utopil jeho majitel v Kroměříži. Když zavíral garážová vrata, vozidlo mu sjelo do řeky Moravy. Hasiči...

Další z rubriky

Na výrobě obrněnců pro armádu se mohou podílet i české regionální firmy

Obrněné vozidlo ASCOD vystavené před sídlem firmy Ray Service ve Starém Městě.

Přední americký výrobce obrněných vozidel si v Česku vybírá partnery pro zakázku za desítky miliard korun. Pokud by...

Fanoušci metalu přijeli do Vizovic týden předem. Jste blázni, říkají jim

Fanoušci na metalovém festivalu Masters of Rock 2018 ve Vizovicích.

Stále dříve přijíždějí někteří fanoušci na festival Masters of Rock, který začal ve čtvrtek a do neděle přiláká podle...

Dálnice D49 má zelenou, soud zamítl i žalobu kvůli čmelákovi a žabám

D49 Hulín-Fryšták, stavba 4901

Příprava dálnice D49 z Hulína do Fryštáku bude pokračovat. Soud zamítl i druhou žalobu aktivistů týkající se chráněných...

Najdete na iDNES.cz