Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Klobouky vydaly digitálně kroniku, zájem je obrovský

  16:26aktualizováno  16:26
Je to republikový unikát. Ve Valašských Kloboukách vydávají na DVD kroniky města sahající do roku 1918 a zájem je obrovský, radnice nestačí dodělávat další kopie. Bude to inspirace pro další města v regionu?
Ve Valašských Kloboukách vydali DVD s kronikami od roku 1918. (Ilustrační snímek)

Ve Valašských Kloboukách vydali DVD s kronikami od roku 1918. (Ilustrační snímek) | foto: MAFRA

Zcela ojedinělý počin, který mezi velkými městy v kraji nemá obdoby, si připsali ve Valašských Kloboukách. Díky němu se mohou zájemci kdykoliv začíst do historie města a třeba zjistit, jak žili lidé v době, kdy vznikala republika, nebo kdo vedl obecní hasiče, když mířili k největšímu požáru.

Radnice totiž pořídila digitální kopie kronik od roku 1918, které nabízí na DVD za 30 korun. A nestíhá vyrábět.

„Zájem je obrovský, občas se stane, že lidé musejí počkat, než máme další DVD,“ řekl starosta Valašských Klobouk Dalibor Maniš. „Nečekal jsem, že nám tady zůstanou ležet, ale že to bude takový poprask, to mě překvapilo,“ pochvaluje si.

Klobouky takto už dříve distribuovaly například půl století staré záznamy o zahraničních cestách zdejších folkloristů. I ty byly hned pryč.

Na poslední zveřejněné kronice je letopočet 2004. Na DVD tak jsou například záznamy o návštěvě prezidenta Masaryka v roce 1928 nebo o zprovoznění železnice. Mapují však i druhou světovou válku, události 50. let, život města v totalitním režimu i to, jak v Kloboukách prožívali divoká 90. léta.

Nejde přitom o suchá historická fakta, ale téměř osobní vzpomínky spojené s konkrétními lidmi. A napsané úhledným rukopisem, který se v průběhu čtení několikrát změní, stejně jako osobnost kronikáře.

Jak nakládat s kronikou, nařizuje zákon

Pravidla pro uchovávání kronik popisuje zákon. Podle něj musí být kronika deset let k dispozici na úřadu obce či města a pak putuje do archivu. Tam do ní mohou zájemci nahlížet během předem určených badatelských dnů a v pracovní době.

Dělají to poměrně často a zdaleka nejde jen o historiky, spisovatele nebo studenty, kteří dostali za úkol vypracovat nějakou práci. „Lidé chtějí znát historii místa nebo své rodiny. Pak nám třeba i řeknou, že to, co je v kronice, není pravda,“ uvedl Zbyněk Pomkla ze vsetínského archivu.

To se často týká třeba poválečného období, kdy padala různá nařčení. I když třeba byla později vyvrácena, v kronice záznam zůstává. „Do kronik se za žádných okolností nezasahuje, co je tam napsáno, se nemění. Můžeme do ní ale vložit další list a na něm popsat, jak se věci měly,“ dodal Pomkla.

Zájem je tím větší, čím víc času uplynulo. Zatímco do zlínského archivu lidé kvůli kronikám chodí, na úřad, kde mají zápisky z posledních deseti let, však ne. Žádosti obcí a měst o digitalizaci kronik archivy vyřizují stále častěji. V některých případech je i sami nabízejí, třeba když kronikář odmítá dát své dílo z ruky.

„Stává se to. Když na kronice pracuje několik let, věnuje jí spoustu času a třeba i opatřuje nákresy, pak ji považuje víc za svou než obecní,“ potvrdil ředitel zlínského archivu na Klečůvce David Valůšek.

Některé obce mají kopie kronik k nahlédnutí na úřadu, aby lidem cestu do archivu ušetřili, jiné je po částech zveřejňují na webu nebo v tištěných zpravodajích. A třeba v Kroměříži, kde je psaná na počítači, ji prostě vytisknou dvakrát - pro archiv i pro město. Žádné z velkých měst v kraji však v dohledné době neplánuje distribuovat je do domácností.

„Jsou tam osobní údaje a ty by se musely začernit. Proto kroniku nezveřejňujeme ani na webových stránkách města,“ uvedla mluvčí vsetínské radnice Jana Čadová.

V Kloboukách to však za problém nepovažují. „Jméno, číslo popisné domu nebo údaj, že ten člověk měl dvě děti, přeci není nic, kvůli čemu by nám měly hrozit žaloby,“ konstatoval Maniš.Témata: Zlínský kraj

Nejčtenější

Sparta končí, Liberec vyhrál i v Praze a jde na Hradec. Olomouc vede

Liberecký trenér Filip Pešán v zápalu během předkola play off se Spartou

Hokejové Spartě skončila sezona. Jeden z hlavních favoritů extraligy nestačil v předkole play off na Liberec a vypadl...

Matejova jsem střídal kvůli alergii. Možná ji má na mě, říká Petržela

BÍDNÁ PREMIÉRA. Vlastimil Petržela přišel v týdnu jako nový trenér k...

Po své zlínské premiéře sepsul trenérský svéráz Vlastimil Petržela nové svěřence za nohejbalový styl, ani po druhé...Baník další penalty nezvládl, do semifinále jde Boleslav a Zlín

Ostravský útočník Tomáš Poznar neproměnil rozhodující pokutový kop v rozstřelu...

V osmifinále byli v penaltovém rozstřelu ti šťastnější, když přetlačili Spartu. V dalším kole českého poháru však už...

Olomouc vyhrála ve Zlíně a slaví postup, ve čtvrtfinále ji čeká Plzeň

Hráči Olomouce slaví gól v síti Zlína.

Čtvrtfinále hokejové extraligy už zná všechny účastníky. Po Liberci postoupila z předkola play off také Olomouc, která...

Zlínští hokejisté překročili sezonní cíl, budoucnost je ale nejistá

Zklamaní hokejisté Zlína po vyřazení od Olomouce.

Účastí v předkole play off hokejisté Zlína překonali předsezonní očekávání. Vyhlídky ale nejsou optimistické. Klub...

Další z rubriky

OBRAZEM: I během března krmte ptáky, uvidíte rarity, nabádají ornitologové

STRAKAPOUD VELKÝ. Stačí nasypat do krmítka. Když bude mít člověk štěstí, může...

Stačí nasypat do krmítka. Když bude mít člověk štěstí, může pozorovat vzácné druhy ptáků, které jindy spatřit nelze....

V rekonkurzech na ředitele někdo vidí objektivitu, jiný vyhozené peníze

Ve Všeni u Turnova panuje napjatá atmosféra kolem místní školy. Její ředitel...

Zřizovatele škol a dalších organizací ve Zlínském kraji rozdělil pohled na rekonkurzy ředitelů. Zatímco vedení...

Obhájce muže obžalovaného z loupeže u soudu zpochybnil pachové stopy

Z ozbrojeného loupežného přepadení zlatnictví v Uherském Hradišti jsou...

Obhájce jednoho ze dvou mužů, kteří jsou souzení za ozbrojené loupežné přepadení zlatnictví v Uherském Hradišti,...

Grafton Recruitment Praha
IT TESTER

Grafton Recruitment Praha
Zlínský kraj
nabízený plat: 40 000 - 55 000 Kč

Najdete na iDNES.cz