Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Klíšťata ve Zlínském kraji už nakazila 249 lidí. Druhá vlna přichází

  13:12aktualizováno  13:12
Luhačovicko, Otrokovicko nebo menší obce v blízkosti Zlína, Hradiště a Slavičína. To jsou místa, kde podle odborníků nejvíce hrozí nákaza klíštětem. Letos už se ve Zlínském kraji onemocnělo 231 lidí Lymskou borreliozou a 18 klíšťovou encefalitidou.
Klíště

Klíště | foto: iDNES.cz

S trochou nadsázky: pokud chcete mít jistotu, že se nenakazíte klíštětem, přestěhujte se na Kroměřížsko. Právě tady totiž letos nezaznamenali ani jediného pacienta s Lymskou borreliozou ani klíšťovou encefalitidou.

Naopak nejvíc nemocných v kraji je na Zlínsku. A co víc, každým rokem počet nemocných roste.

Největší šanci přinést si z výletu do přírody klíště, mají lidé prakticky na celém Luhačovicku, Otrokovicku, na Želechovických a Lipských pasekách nebo na Slavičínsku a v okolí Vlachovic. Velká pravděpodobnost je také v okolí Košíků na Uherskohradišťsku.

"Na Vsetínsku bylo letos případů jen několik a na Kroměřížsku žádný," popsala vedoucí protiepidemického odboru krajské hygienické stanice ve Zlíně Hana Tkadlecová.

Jak aktivní budou klíšťata? To závisí na počasí

Klíšťata obvykle přicházejí ve dvou vlnách, a právě nyní, na začátku podzimu přichází druhá z nich. Na to, jak aktivní klíšťata v druhé vlně budou, má vliv počasí v létě.

"Letos můžeme právě v tomto období předpokládat vysokou aktivitu klíšťat, a tedy i nárůst počtu nemocných. Ten obvykle klesá uprostřed léta, kdy je sucho a vysoké teploty," řekla Tkadlecová.

Zatímco loni bylo ve Zlínském kraji touto dobou 125 případů Lymské borreliozy a 15 případů klíšťové encefalitidy, letos už jdou počty nemocných s borreliozou přes dvě stovky.

S klíšťovou encefalitidou se léčilo nebo léčí 18 lidí. Naprostou většinu z nich ošetřili lékaři ve zlínské nemocnici Tomáše Bati. "Je to značný nárůst proti loňskému roku, kdy v celém Zlínském kraji bylo zmíněné onemocnění potvrzeno u 17 lidí za celý rok," sdělil primář infekčního oddělení krajské nemocnice Ivan Macek.

O tom, že před klíšťovou encefalitidou chrání očkování, většina lidí ví. Podle vedoucí zlínského očkovacího centra Avenier Marty Orolinové ale stále platí, že dospělí nechají naočkovat děti a na sebe už tolik nedbají. "Proočkovanost u dětí je fantastická, ale u dospělých je menší než ve zbytku Evropy," řekla Orolinová.

Starší lidé by očkování neměli podceňovat

Především starší lidé by očkování podceňovat rozhodně neměli. Obvykle už mají organismus oslabený nějakou nemocí a kromě toho jsou mnohem častěji v přírodě než lidé v produktivním věku. "Imunita už není tak silná a s klíšťaty se dnes setkají prakticky kdekoliv, v parku nebo na zahrádce," vysvětlila Orolinová.

Jedna očkovací dávka vyjde na 670 korun a během prvního roku je člověk potřebuje tři. První přeočkování se dělá po 3 letech. "Lidem, které jsme očkovali v našem centru pak přeočkování hlídáme. Upozorníme je e-mailem," dodala Orolinová.

Infikovaná klíšťata v průběhu let mění zvyklosti a stěhují se do vyšších nadmořských výšek. Oblasti zamoření se tak postupně rozšiřují a klíšťata mohou lidé potkat také v místech, kde dosud nebývala. Nakažené přitom může být každé třetí z nich. "Obecně se promořenost v zemi pohybuje mezi 10 až 30 procenty," uvedla Tkadlecová.
Nejčtenější

Muž ve Zlíně ubil sousedova jorkšíra smetákem. Pořád to hulákalo, říká

Soused zabil seniorovi psa

Čtyřicetiletý muž ve Zlíně ubil sousedovi psa smetákem. Policii se přiznal a řekl, že mu došla trpělivost se štěkáním...

Jihlava - Zlín 1:1, drama o záchranu, v poslední minutě srovnal Ikaunieks

Zlínský brankář Zdeněk Zlámal čelí jihlavské šanci, v níž se ocitli Martin Nový...

Zlínští fotbalisté byli vteřiny od důležitého vítězství, které by je posunulo blízko k záchraně v první lize. V páteční...Věznice v Hradišti byla komunistickým peklem, popravy hlásilo vytí psů

Uherské Hradiště bylo v 50. letech místem, kde dozorci brutálně týrali...

Její zdi nikdy nebyly místem radosti. Události po komunistickém puči v roce 1948 ale uherskohradišťskou věznici...

V domově našla kancelář ombudsmana utlumené seniory, ředitel to odmítá

Domov pro seniory ve Zlíně na Burešově.

Kancelář ombudsmana zjistila vážná pochybení v provozu zlínského Domova pro seniory na Burešově. Klienti údajně...

Po čelní srážce dvou motocyklů jeden skončil v lese. Řidič nepřežil

Devětadvacetiletý motocyklista nepřežil u Horní Lhoty na Zlínsku čelní střet s...

Devětadvacetiletý motocyklista zemřel při srážce dvou motorek nedaleko Horní Lhoty na Zlínsku. S druhým strojem se...

Další z rubriky

Zakázané kvízomaty našli celníci v jedenácti hospodách v kraji

Nelegální kvízomaty zadržené při celorepublikovém zátahu celníků.

Zlínský kraj a Praha. To jsou regiony, kde se při zátahu podařilo odhalit nejvíc barů a hospod s nelegálními kvízomaty....

Vize pro rok 2030: Zlínský kraj bude chytrý, bohatý a atraktivní

Baťův mrakodrap ve Zlíně

Hejtmanství připravuje vizi budoucnosti Zlínského kraje. Řeší veřejnou dopravu, automatizaci ve firmách, problém sucha,...

Ve Zlínském kraji zase přibývá členů ODS, lidovci a komunisté vymírají

(ilustrační snímek)

Pirátům, SPD Tomia Okamury, ale také ODS ve Zlínském kraji přibývají členové. Naopak lidovců či komunistů je čím dál...

Najdete na iDNES.cz