Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Obrazy ničila vlhkost. Teď jsou v klimatizovaných rámech jako Mona Lisa

  11:45aktualizováno  11:45
Obrazárna Arcibiskupského zámku v Kroměříži má nové vybavení. Patnáct nejvzácnějších obrazů malovaných na dřevě chrání klimatizované rámy. Tolik jich není v žádné jiné tuzemské galerii.

Na první pohled je to prostě jen obraz za sklem. Kdo se ale podívá z boku, uvidí speciální rám a v něm i místo, kam lze připojit měřicí zařízení.

V obrazárně kroměřížského Arcibiskupského zámku teď mají takových rámů patnáct a postupně je zabydlují. Jsou klimatizované a vyrobené na míru konkrétním obrazům.

Klimatizovaného rámu se dočkal i obraz Umučení svaté Kateřiny, jehož autorem je...

Klimatizovaného rámu se dočkal i obraz Umučení svaté Kateřiny, jehož autorem je Lucas Cranach st.

„Patří do nich obrazy malované na dřevě, protože ty nejvíc trpí změnami vlhkosti a teplot,“ vysvětluje restaurátor Radomír Surma.

Šest rámů už visí na zdi obrazárny. Dostat obraz dovnitř je poměrně složité.

Musí se očistit, vsadit do rámu a nechat 24 hodin, než si zvykne na ideální, tedy přibližně 52procentní vlhkost. Pak se klimatizovaný rám definitivně zavře a uchytí se na něj původní, zdobný rám obrazu, který techniku skryje. Pro příštích deset patnáct let je hotovo.

V pravidelných intervalech se jen musí k rámu připojit měřák, který zkontroluje vlhkost uvnitř, další servis přijde až po letech, kdy se vymění klimatizační vložka za novou.

„Díky rámu nebude obraz potřebovat žádný restaurátorský zásah. A to nemluvím o desetiletích, ale mnohem delším čase,“ vysvětluje Surma.

Ochrana proti sáhnutí

Výhodou je i to, že lidé nemohou na malbu sáhnout, což se prý děje poměrně často. Hodně obrazům škodí i hmyz, hlavně mouchy.

„Zvlášť rády sedají na modrou barvu, odstranit stopy po nich je velmi náročné,“ dodává restaurátor.

Stejný rám chrání i nejslavnější portrét všech dob - da Vinciho Monu Lisu v pařížském Louvru. Jsou i v českých galeriích, v žádné jich ale není tolik jako v Kroměříži.

Sklo na rámech je nerozbitné, jen minimálně odráží odlesky a nezkresluje barvy. Stejné je i na jediné velké vitríně, kterou na zámku pořídili společně s rámy.

V ní mohou být police s vystavenými předměty nebo se vyndají a místo nich se dovnitř pověsí obraz. Protože ji galerie dosud neměla, nemohla si vybírat odměnu za obrazy, které půjčila jinam.

„U vzácných děl je nutné doložit, v jakých podmínkách budou vystavené, a my jsme nedokázali zajistit stálé klima,“ vysvětlil kurátor sbírky Miroslav Kindl.

Jedna vitrína za dva miliony

Jenomže třeba obraz od El Greka, který letos vymění Metropolitní muzeum v New Yorku za zdejšího Tiziana, v ní ještě být nesmí. Nutný je alespoň rok provozu. Obraz, který dosud v Česku nikdy nebyl, tak vystaví v Olomouci.

Jen vitrína vyšla zhruba na dva miliony korun. Arcibiskupství olomoucké, kterému kroměřížské sbírky patří, ji koupilo v rámci nejrozsáhlejší restaurátorské akce za poslední století.

Ta začala loni v lednu a za pár týdnů měla skončit. Většina z 36 obrazů, které restaurátoři sundali ze zdí prohlídkových okruhů na zámku, už je zpátky.

Protože ale v téměř 19milionovém rozpočtu ještě zbyly další peníze, bude jich nakonec opravených víc. Volba padla na sérii devíti lunet od jednoho z nejuznávanějších krajinářů své doby - Megancka.

„Celý cyklus čítá šestnáct obrazů. Jsou ukryté v depozitáři, původně ale zdobily oblouky na chodbách, kam je vrátíme,“ říká kastelán zámku Martin Krčma.Nejčtenější

Ukrajinští fotbalisté odmítli ubytování ve zlínském hotelu Moskva

Jedenáctipodlažní Hotel Moskva na náměstí Práce v centru Zlína se začal stavět...

Česká fotbalová reprezentace odehraje na začátku září v rámci Ligy národů zápas s Ukrajinou v Uherském Hradišti....

V rybníku ve Starém Městě se utopil muž, jeho syna lidé zachránili

Pátrání po utonulém muži na vodní ploše ve Starém Městě.

V rybníku ve Starém Městě u Uherského Hradiště se v neděli odpoledne utopil pětadvacetiletý muž. Při koupání se začal...Provaz pro Hradiště, stálo na banneru ANO. Hnutí viní bývalé členy

Reklamní banner, který se objevil na oficiálním profilu hnutí ANO na...

Kritiku a posměch si na sociálních sítích vysloužilo hnutí ANO za reklamní banner s heslem Provaz pro Hradiště....

Za volání výmyslů na linku 158 dostala žena pokutu 200 tisíc, dělá to dál

Ilustrační snímek

Policisté se v posledních měsících potýkají se ženou ze Zlínska, která zatěžuje provoz jejich tísňové linky extrémně...

Útočník Poznar zůstane v Plzni na tribuně. Je to škoda, lituje

Fotbalista Jablonce Tomáš Břečka (vlevo) bojuje o míč se zlínským Tomášem...

Rychle se dostal do formy. Dnešní ligový duel dvou neporažených týmů v Plzni však bude sledovat jenom z tribuny. Tomáš...

Další z rubriky

Pirát silnic měl smůlu, motorka ho zradila při honičce se strážníky

Na piráta silnic čeká jeho motorka u kroměřížských strážníků.

Nepříjemné dilema teď řeší zatím neznámý motorkář. Když jej v ulicích Kroměříže pronásledovali strážníci, jeho stroj se...

Spor opilců málem skončil vraždou, muž chtěl druhého hodit z pátého patra

Ilustrační snímek

Až osmnáct let vězení hrozí muži z Valašského Meziříčí, který po hádce v opilosti chtěl svého spolubydlícího hodit z...

Za volání výmyslů na linku 158 dostala žena pokutu 200 tisíc, dělá to dál

Ilustrační snímek

Policisté se v posledních měsících potýkají se ženou ze Zlínska, která zatěžuje provoz jejich tísňové linky extrémně...

Najdete na iDNES.cz