Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Slyšel jsem Večeře o vraždě mluvit, vypověděl u soudu klíčový svědek

  15:25aktualizováno  15:25
Proti Jiřímu Večeřovi obžalovanému ze dvou dávných vražd podnikatelů souvisejících s podvody s lehkými topnými oleji promluvil u zlínského soudu klíčový svědek. Jan Marcinek vypověděl, že v roce 1995, krátce po vraždě, slyšel Večeře o činu mluvit.

Jiří Večeř u zlínského krajského soudu. | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

Jiří Večeř už si odseděl souhrnný čtrnáctiletý trest za organizování obdobných vražd v polovině devadesátých let.

U jedné z nich, smrti zlínského podnikatele Marka Lehkého, kterému někdo na tělo připevnil výbušniny a na dálku odpálil, byl původně mezi obžalovanými i Jan Marcinek, po sérii odvolání jej ale soudy obžaloby nakonec zprostily. Podle vrchního soudu sice přetrvávalo důvodné podezření, že se na vraždě podílel, důkazy ale k jeho odsouzení nestačily (více zde).

Třiapadesátiletý Večeř se z vězení dostal loni na jaře, na svobodě však pobyl jen zhruba dva týdny, než ho policie zadržela kvůli dalším dvěma vraždám. Na jeho odhalení se podílel tým Tempus, který vyšetřuje letité neobjasněné kauzy. Obviněný byl pouhý měsíc před tím, než by obě vraždy byly promlčeny.

Nejsem neviňátko, ale proč bych tajil další vraždy? hájí se Večeř

Večeř se nyní u soudu zpovídá ze smrti podnikatele Františka Blažíčka, kterého vrah večer 23. května 1995 zastřelil jedinou ránou z pistole z chodníku v domě v Uherském Hradišti v Sokolovské ulici.

Druhým zavražděným zlínský podnikatel Miroslav Kovařík, který zemřel ráno o jedenáct dní při explozi automobilu s nastraženou náloží. Muž poté, co usedl na parkovišti na ulici Mokrá za volant svého BMW, utrpěl devastující zranění těla, kterým podlehl. Jeho dcera, která seděla v autě vedle něj, vyvázla s poraněním obličeje, exploze totiž záměrně směřovala jen na sedadlo řidiče.

Slyšel Večeře o vraždě mluvit

Právě o vraždě Kovaříka promluvil u soudu coby klíčový svědek Jan Marcinek.

Lehké topné oleje

Kauza LTO vznikla na počátku 90. let. V té době bylo podle zákona možné zdaňovat naftu nižší sazbou daně, pokud ji obchodníci nazvali lehkým topným olejem. Státu tak na daních unikaly miliardy korun. Vydělávali na tom lidé, kteří tuto surovinu dováželi a prodávali přes prostředníky koncovým zákazníkům. Tento druh podnikání nebyl trestně postižitelný, nabalovaly se ale na něj zločiny, které už stíhat šlo, především vraždy bílých koní. Většina jich zůstala dodnes nepotrestána.


V roce 1995 pracoval Marcinek pro Jarmilu Šmédkovou, která se v prostředí podvodů s lehkými topnými oleji také pohybovala - odsouzená byla k sedmiletému trestu odnětí svobody za daňové úniky.

Marcinek u soudu přiznal, že se staral o ochranu Šmédkové, odposlouchával její telefon i kancelář. A krátce po vraždě viděl, jak k ní do kanceláře jde Večeř.

Z kontextu jejich rozhovoru, který slyšel, prý vyplynulo, že Šmédková Večeřovi řekla, že vražda Kovaříka se neměla stát.

„On řekl, že to je v pohodě, že to udělal profesionálně, výbuch nasměroval na sedadlo řidiče. Dál řekl: To máš ode mě jako dárek,“ interpretoval Marcinek u soudu dávný hovor, který vyposlechl.

Zpočátku si prý obsah debaty nedokázal vysvětlit, protože nevěděl, co se vlastně stalo. Později si ale vyvodil, že za vraždou podnikatele stál Večeř.

Nedůvěřoval jsem policii, řekl svědek

Marcinek, jehož tvrzení obžalovaný Večeř důrazně odmítá, zároveň nedokázal věrohodně vysvětlit, proč o vyslechnutém hovoru nepromluvil dříve a přišel se svědectvím až teď.

„Je to vaše msta?“ ptal se jej Večeř.

„Není,“ zněla odpověď.

„Proč jste to řekl až po dvaceti letech?“ položil Večeř další dotaz.

„Nedůvěřoval jsem policii. Teď jsem to udělal, protože by se případ promlčel,“ reagoval Marcinko.

„Ne. Šlo o to, že kdyby se to zvrtlo proti vám, tak už to bude promlčené,“ opáčil Večeř.

Marcinek označil Večeře za inteligentního člověka, je to podle něj „sériový vrah - spisovatel“. Večeř spolu s bývalou novinářkou Janou Lorencovou napsal knihu Krvavé oleje - Můj přítel vrah.

Marcinek také zkritizoval práci kriminalistů při vyšetřování podvodů s LTO, policisty označil za zločince. On sám v minulosti strávil více než dva roky ve vazbě a po 13 letech stíhání, aniž by byl odsouzený, se považuje za profesionálního obžalovaného.

Autoři: ,Nejčtenější

Hrubá chyba černocha, řekl Petržela. Nešťastné vyjádření, uvádí klub

Vlastimil Petržela

Když mluvil do televizních kamer po porážce 0:1 s Plzní, trenér zlínských fotbalistů Vlastimil Petržela na otázku o...

Jednou je poznáte a máte to na doživotí. Jak prozkoumat moravské Chřiby

Chřibské bučiny z Kazatelny

Jen jednou se necháte očarovat přírodní a historickou pokladnicí Chřibů a je s vámi konec. Hledání všech možných skal,...Řidič najel s trolejbusem do odstavených aut, těsně minul muže s dětmi

V Otrokovicích najel trolejbus do odstavených aut. (19.3.2018)

V Otrokovicích na Zlínsku ráno najel trolejbus městské hromadné dopravy do zaparkovaných aut. Příčinou mohla být...

Den vítá hltem slivovice a výborně zpívá. Žena slavila 105. narozeniny

Oslavenkyně Anna Máchová v den svých 105. narozenin se synem Miroslavem.

Den začíná hltem slivovice, neodepře si škvarky ani cukr, výborně zpívá a luští křížovky. Po stopáté, ale s úsměvem a...

Řidič kradeného auta se rozjel s policistou v okénku, honičku nevyhrál

Nahánění kradeného auta skončilo nehodou

Muž v kradeném autě ujel na Valašsku od silniční kontroly i s jedním z policistů, který se držel pootevřeného okénka....

Další z rubriky

Nájemce musí vyklidit lyžařský svah ve Zlíně, rozhodl definitivně soud

Lyžařský svah ve Zlíně.

Podnikatel Michal Cepek musí vyklidit lyžařský svah nad Zlínem. Definitivně to potvrdil odvolací soud. Sportovní kluby...

Holešov buduje dopravní terminál za 28 milionů, hotový bude letos

Plánovaná podoba dopravního terminálu v Holešově.

V Holešově začala dlouho plánovaná kompletní přestavba autobusového nádraží na moderní dopravní terminál. Práce zásadně...

Církev se části pozemků v Podzámecké zahradě v Kroměříži nedomohla

Zahradnictví tvoří tři budovy - zázemí pro zahradníky, sklady techniky a

Okresní soud odmítl vydat církvi pozemky v Podzámecké zahradě v Kroměříži, na nichž stojí jen pár let staré Zahradní...

denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni
denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni

Myslíte si, že všechny mamimky jsou dokonalé?

Najdete na iDNES.cz