Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Petr Lemberk, MAFRA

Najít letní brigádu už není problém, o manuální práci studenti nestojí

  • 1
Zatímco firmy kvůli nadále klesající nezaměstnanosti jen těžko hledají zaměstnance, pro uchazeče o práci je současná situace dobrou výchozí pozicí. A zajímavý výběr mají díky tomu i zájemci o brigádu.

Ještě před třemi lety hledal Martin Hořovský studentskou brigádu s velkými obtížemi. Ačkoliv byl čerstvě plnoletý, firmy o něj nestály.

„Nakonec jsem uspěl jen díky tomu, že mě zaměstnal strýc na stavbě,“ vzpomíná Hořovský.

Letos měl brigádu zajištěnou po hodině hledání na internetu a čtyřech telefonátech. Situace se totiž zásadně změnila, nezaměstnanost je ve Zlínském kraji s hodnotou 3,6 procenta nejnižší od roku 2000 a stále klesá. Dlouhodobě je i pod celorepublikovým průměrem.

Lidí, kteří shánějí práci je ve Zlínském kraji aktuálně 14 830, oproti loňskému květnu o 5 044 méně a jen za poslední měsíc jich ubylo víc než 1 300.

Co je dobrá zpráva pro lidi, ale zatěžuje hlavu zaměstnavatelům. Zdejší výrobní firmy rostou a investují do rozvoje, ale jen velmi těžko shánějí pracovníky. Nedostatkoví už zdaleka nejsou jen kvalifikovaní odborníci, scházejí i lidé do montáží, kteří nemusí mít zvláštní znalosti. Stačí zručnost.

Třeba společnost Lapp Kabel, která nedávno v Otrokovicích slavnostně otvírala novou halu, potřebuje do tří let obsadit 200 míst ve výrobě. Aktuálně mají v nových prostorách 20 lidí, ještě letos chtějí nabrat alespoň dalších 15.

„Podařilo se nám zatím obsadit pozice na technickou přípravu výroby, objednávky a částečně i samotnou výrobu. Je to ale skutečně problematické,“ říká jednatel firmy René Sedlák.

Zlepšení komplikuje neochota lidí dojíždět do zaměstnání. „Mezi nabídkou a poptávkou na trhu práce je nesoulad, pracovní místa nekvalifikovaných dělníků jsou v jiných regionech, než jsou dostupní uchazeči,“ líčí ředitelka krajského úřadu práce Miriam Majdyšová.

O manuální práci studenti při brigádě moc nestojí

Firmy tak kvůli nedostatku kmenových zaměstnanců i těch na sezonní práce vítají i krátkodobou výpomoc. Umožní jim alespoň překlenout období, kdy si zaměstnanci vybírají dovolenou.

„Nabídka letních brigád oproti loňskému roku vzrostla o desítky procent. Studenti mají obvykle větší zájem o práci v administrativě než ve výrobě, přestože jejich ohodnocení se příliš neliší,“ popsal ředitel Grafton Recruitment Jonathan Hill.

Nabídky navíc zaměstnavatelé uzpůsobují – studentům nabízejí intenzivní brigádu, aby si za léto stihli vydělat i něco užít, matkám na rodičovské dovolené zase práci na pár hodin denně.

Nejčastěji firmy hledají operátory výroby či skladníky, šance je i v obchodní sféře, kde scházejí asistenti prodeje, pokladní či výpomoc na inventury. Sehnat se dají na pracovních portálech, v personálních agenturách a stále víc také na sociálních sítích. Hodně se také rozmáhá nábor přes stávající zaměstnance.

Nedostatek lidí už se začal projevovat i na zvýšení platů, alespoň v některých oblastech. Lidé ve Zlínském kraji jsou dlouhodobě druhou nejlevnější pracovní silou v zemi, ovšem ti, kteří pracují ve strojírenství, se dostávají na desátou příčku v rámci republiky a vydělávají zhruba o 3 tisíce víc, než je krajský průměr.

Různě placené jsou i brigády, zatímco ve Zlínském kraji mohou studenti dostat za hodinu práce 75 až 100 korun, například na Vysočině je to 110 až 130 korun.

Vývoj nezaměstnanosti ve Zlínském kraji
květen 2016květen 2017
Počet lidí bez práce19 87414 830
z toho absolventi970607
Počet volných míst7 8728 087
Počet uchazečů na jedno volné místo2,51,8
Zdroj: Úřad práce Zlínského kraje.