Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kino v Kunovicích končí. Radnice dotovala každého diváka 300 korunami

  9:33aktualizováno  9:33
Kino Lípa v Kunovicích v půlce příštího roku skončí. Rozhodlo o tom zastupitelstvo města, které ukončení provozu odhlasovalo. Do kina totiž chodilo velmi málo diváků a radnice provoz dotovala, což už pro ni bylo neúnosné. Definitivně kino skončí poslední červnový den.
Do kina v Kunovicích chodilo málo lidí. Město se proto rozhodlo ho zrušit. Ilustrační snímek

Do kina v Kunovicích chodilo málo lidí. Město se proto rozhodlo ho zrušit. Ilustrační snímek | foto: kino Metropol

"Tak jsme vám zrušili kino, je mně to líto," oznamovala starostka Kunovic Ivana Majíčková zastupiteli Jiřímu Demlovi, který přišel na zasedání zastupitelstva právě ve chvíli, kdy zbývajících třináct zastupitelů odhlasovalo konec místního kina.

Jeho pozdní příchod přitom nebyl zřejmě náhodný. Deml konec kina těžce nesl, protože k filmu měl vždycky blízko a jako amatér snímky dokonce točil. V Kunovicích však měly při rozhodování hlavní slovo finance. "A ty jsou neúprosné," podotkla starostka.

Čísla totiž jasně prokazovala, že lidé v Kunovicích i přes vstupné pouhých 40 korun nemají zájem do místního kina chodit. Loni sem přišlo jen 1 100 návštěvníků. Zájemce netáhne ani alternativní klub či podobné kulturní zařízení. Budova kina navíc městu nepatří, je jen v podnájmu.

Na anketu o kině odpovědělo jen velmi málo místních

"Když propočítáme, kolik nás kino stojí, tak to znamená, že každému divákovi, který vchází do kina, vkládáme obrazně do ruky 300 korun, aby se podíval na film," tvrdí místostarosta Pavel Vardan. I když se o rušení kina debatovalo dlouho, samotné rozhodování zastupitelstva bylo zcela jednoznačné. Kulturní i školská komise se shodly: Kino zrušme.

"Dělat představení v některých případech pro šest nebo sedm lidí, když nás jen půjčovné stojí přibližně dva tisíce korun, mně připadá jako dost značný luxus," vysvětloval vedoucí odboru školství, cestovního ruchu a sportu Jan Šobáň, podle kterého tak město vlastně dvakrát týdně pořádá prodělečné akce. "Chodit na veřejné projednávání filmů není dnes moderní, dnes si každý koupí DVD za 39 korun v trafice na stánku a pustí si ho doma," tvrdil.

Radnice v Kunovicích rovněž udělala anketu na internetu, které se účastnilo mizivé procento lidí. Byť ve městě žije téměř 5 500 lidí, názor na kino vyjádřilo pouze 63 lidí. Na otázku, jestli si myslí, že by se měl zrušit provoz kina, odpovědělo 33,33 procenta lidí ano a 66,67 procent ne. Vedení radnice však tento "vzorek" lidí nepovažovalo za vypovídající.

Na začátek roku jsou ještě nasmlouvané filmy

Kina se nezastal nikdo z členů zastupitelstva a dobře nedopadla ani anketa mezi žáky dvou místních škol. "Problém je zaujal jenom v okamžiku, kdy se mluvilo o zrušení něčeho, čemu se říká kino. Ale sami si potom přiznávali, že do něho chodí hrozně málo," popsala zastupitelka Olga Strašáková.

Ze slov zástupců Kunovic vyplynulo, že by kino zrušili co nejdříve, ale protože jsou nasmlouvané filmy i na začátek příští roku, likvidace kina proběhne nadvakrát. Do konce března bude kino promítat stejně jako dosud ve středu a v sobotu, poté zůstane do konce června ještě středeční promítání. Po něm historie kina v Kunovicích skončí.

"Je mně velmi líto, že kino bude zrušeno, snažíme se uvádět co nejzajímavější filmy za úplně minimální peníze, jezdí k nám i školy z okolí. Bohužel ale diváků z Kunovic chodí velmi málo," komentovala zrušení vedoucí kina Anežka Fišerová.
Nejčtenější

Zlámale, to si zaplatíš. Gólman zlomil tyč a fotbal zachraňovali hasiči

Zlínský brankář Zdeněk Zlámal v utkání s Mladou Boleslaví.

Při odvážném zákroku to vypadalo, že se zlínský brankář Zdeněk Zlámal zlomil o tyčku, jak drsně do ní narazil. Jenže to...

Muž ve Zlíně ubil sousedova jorkšíra smetákem. Pořád to hulákalo, říká

Soused zabil seniorovi psa

Čtyřicetiletý muž ve Zlíně ubil sousedovi psa smetákem. Policii se přiznal a řekl, že mu došla trpělivost se štěkáním...V Hostýnských vrších platí zákaz vstupu do lesů, zavřeny jsou i rozhledny

Rozhledna na vrcholu Kelčského Javorníku, který se nachází ve výšce 865 metrů...

Polomy v lesích komplikují začátek turistické sezony ve Zlínském kraji. Nejhorší je situace v Hostýnských vrších, kde...

Boleslav - Zlín 0:1, Zlámal zlomil tyč, po výměně brány hosté rozhodli

Brankář Zlína Zdeněk Zlámal zlomil v utkání proti Mladé Boleslavi brankovou tyč.

Kuriózní moment a pak překvapivý výsledek. V zápase dvou ohrožených týmů nejprve zlínský brankář Zdeněk Zlámal při...

Vsetín hledá brankáře přes úřad práce: se zkušenostmi z KHL za 12,5 tisíce

Pracovní nabídka vsetínského Úřadu práce na pozici hokejového gólmana.

Recese, snaha zaujmout, nebo snad upřímně míněný pokus, jak získat posilu? Hokejový Vsetín hledá nového brankáře pro...

Další z rubriky

Řeku Moravu byste před 200 lety nepoznali, říká specialista na mokřady

Mokřad u Slováckých strojíren. Na tomto místě se promyšleně obnovily a částečně...

Představují přirozenou zásobárnu vody v krajině, umějí ji v přírodě zadržet a poskytují vhodné podmínky pro život...

O armádní zálohy je zájem, hlásí se právníci i učitelé

Cvičení aktivní zálohy Armády České republiky v areálu České zbrojovky v...

Padesát míst aktivní zálohy zbývá obsadit pěší rotě Krajského vojenského velitelství ve Zlíně. Zájem mají lidé napříč...

V Hostýnských vrších platí zákaz vstupu do lesů, zavřeny jsou i rozhledny

Rozhledna na vrcholu Kelčského Javorníku, který se nachází ve výšce 865 metrů...

Polomy v lesích komplikují začátek turistické sezony ve Zlínském kraji. Nejhorší je situace v Hostýnských vrších, kde...

emimino-diskuse
emimino-diskuse

Je fajn si občas s někým popovídat o tom, co vás trápí. S námi v tom nejste sami.

Najdete na iDNES.cz