Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kino Nadsklepí v Kroměříži čeká rekonstrukce za miliony

  8:37aktualizováno  8:37
Prostor se špičkovou akustikou vznikne ze současného promítacího sálu kina Nadsklepí v Kroměříži. Místní radnice se rozhodla pro celkovou rekonstrukci historické budovy. Řadě odpůrců vadí milionové náklady, město má totiž velké dluhy.

Nedávno prošel opravami kroměřížský park. Zanedlouho budou moct Kroměřížští využívat i nově opravené kino. Ilustrační foto | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Rekonstrukce kina začne už v květnu. Sedmnáct zastupitelů zvedlo ruku pro kompletní opravu za desítky milionů. Proti byli jen tři, další tři se zdrželi hlasování.

"Je moc dobře, že byla rekonstrukce schválená," řekla starostka Kroměříže Daniela Hebnarová. "Budova kina opravu nutně potřebuje a teď máme šanci, že více než polovina nákladů půjde z jiných než městských peněz. Na rekonstrukci totiž dostaneme dotaci od Evropské unie," doplnila.

True

Sál využijí i divadelníci nebo muzikanti. Odpůrcům ovšem vadí milionové náklady, město se totiž potýká s téměř dvousetmilionovým dluhem. Celá oprava má stát zhruba 38 milionů korun, město chce do rekonstrukce investovat zhruba 18 milionů.

Oprava Nadsklepí

Rekonstrukce kina Nadsklepí v Kroměříži bude stát 38 milionů korun. Šedesát procent dá Evropská unie, radnice zaplatí nanejvýš 18 milionů.

Unie přispěje dalšími zhruba dvaceti miliony. "Nezdá se mi to," míní Radim Vajdík z Kroměříže. "Chápu, že je nutné budovu opravit, ale dávat do ní tolik peněz, když do kina prakticky nikdo nechodí a na koncerty a divadla máme kulturák, je zbytečné."

Stejné dilema řešili i tři zastupitelé za Zdravé Kroměřížsko, kteří se zdrželi hlasování.

"Budova kina do města patří a historicky pro místní kulturu hodně znamená," soudí Zdeňka Dokoupilová. "Ovšem na opravu je nutná obrovská částka, a to v době, kdy nutně potřebujeme šetřit," upozornila.

Vedení města však podobnou skepsí netrpí. Naopak novému Nadsklepí předpovídá velkou budoucnost. "I kdyby lidé přestali mít zájem o klasické kino, budova bude mít své využití. Divadlo i hudba tu budou stále," řekl místostarosta Miloš Malý.

Sál využijí i studenti konzervatoře

Starý kinosál blízko centra se totiž radikálně změní. Bude z něj prostor vhodný nejen pro promítání, ale i pro koncerty nebo divadelní představení.

"Kroměříž je město hudby a přitom nemá sál s dobrou akustikou. Technika v novém sále splní nejpřísnější parametry," slibuje starostka Hebnarová. Z budovy by se podle ní znovu mohlo stát centrum kulturního a společenského života, jakým byla v devatenáctém století.

To, že konzervatoř potřebuje sál, připouští i Dokoupilová. "Konzervatoř skutečně potřebuje sál. Ten, který máme v Domě kultury, není podle muzikantů dobrý," připomněla.

Kapacita sálu se sníží téměř na polovinu, což znamená větší pohodlí pro diváky. Těšit se mohou také na bufet nebo nové šatny. V patře vznikne přednáškový sál.

Kromě toho nechá radnice vybudovat nové pódium na Velkém náměstí o rozměrech 10 x 8 metrů. "Pódium nebude mít pevné zastřešení, aby nerušilo historický ráz náměstí," řekl mluvčí města Pavel Zrna.
Nejčtenější

Muž ve Zlíně ubil sousedova jorkšíra smetákem. Pořád to hulákalo, říká

Soused zabil seniorovi psa

Čtyřicetiletý muž ve Zlíně ubil sousedovi psa smetákem. Policii se přiznal a řekl, že mu došla trpělivost se štěkáním...

V Hostýnských vrších platí zákaz vstupu do lesů, zavřeny jsou i rozhledny

Rozhledna na vrcholu Kelčského Javorníku, který se nachází ve výšce 865 metrů...

Polomy v lesích komplikují začátek turistické sezony ve Zlínském kraji. Nejhorší je situace v Hostýnských vrších, kde...Věznice v Hradišti byla komunistickým peklem, popravy hlásilo vytí psů

Uherské Hradiště bylo v 50. letech místem, kde dozorci brutálně týrali...

Její zdi nikdy nebyly místem radosti. Události po komunistickém puči v roce 1948 ale uherskohradišťskou věznici...

Jihlava - Zlín 1:1, drama o záchranu, v poslední minutě srovnal Ikaunieks

Zlínský brankář Zdeněk Zlámal čelí jihlavské šanci, v níž se ocitli Martin Nový...

Zlínští fotbalisté byli vteřiny od důležitého vítězství, které by je posunulo blízko k záchraně v první lize. V páteční...

V domově našla kancelář ombudsmana utlumené seniory, ředitel to odmítá

Domov pro seniory ve Zlíně na Burešově.

Kancelář ombudsmana zjistila vážná pochybení v provozu zlínského Domova pro seniory na Burešově. Klienti údajně...

Další z rubriky

Obcím klesnou příjmy od státu, starostové se bojí omezení investic

(Ilustrační snímek).

Městům a obcím v posledních letech stále stoupají daňové příjmy, což jim umožňuje více investovat. Teď však může přijít...

V Hostýnských vrších platí zákaz vstupu do lesů, zavřeny jsou i rozhledny

Rozhledna na vrcholu Kelčského Javorníku, který se nachází ve výšce 865 metrů...

Polomy v lesích komplikují začátek turistické sezony ve Zlínském kraji. Nejhorší je situace v Hostýnských vrších, kde...

Vize pro rok 2030: Zlínský kraj bude chytrý, bohatý a atraktivní

Baťův mrakodrap ve Zlíně

Hejtmanství připravuje vizi budoucnosti Zlínského kraje. Řeší veřejnou dopravu, automatizaci ve firmách, problém sucha,...

Už víte, kam do školky?
Už víte, kam do školky?

Také vás čeká tento rok zápis do školky? Poraďte se, jaká školka je nejlepší ve vašem okolí, či jestli zvolit státní nebo soukromou.

Najdete na iDNES.cz