Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lidovec Čunek hledá kolegy do koalice, favority jsou ANO a Starostové

  15:30aktualizováno  15:30
Povolební vyjednávaní ve Zlínském kraji zatím neskončila, reálně ale vypadá vznik krajské koalice vítězné KDU-ČSL s hnutími ANO a STAN. Ve hře jsou ovšem i jiné varianty - se sociálními demokraty nebo se Svobodnými a Soukromníky Iva Valenty.

Koalici ve Zlínském kraji zřejmě dohodnou Jiří Čunek (KDU-ČSL), Margita Balaštíková (ANO) a Miroslav Adámek (Starostové a nezávislí). | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

Jiří Čunek, který získal nejvíc preferenčních hlasů a jehož lidovci porazili ve Zlínském kraji druhé ANO o sedm procent, si už vybírá partnery do koalice. Sešel se se všemi stranami, které se do zastupitelstva dostaly. A přestože nechce mluvit o možných podobách koalice, když vylučuje pouze spolupráci s komunisty, lze vznik možných spojení odhadnout.

1.Koalice KDU-ČSL, ANO a STAN

Jednoznačně nejpravděpodobnější varianta. Jde o tři nejúspěšnější strany ve volbách, které nerozděluje program ani osobnosti. Společně by tato koalice měla 26 křesel v pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu, což je dostačující většina.

Podrobné výsledky voleb ve Zlínském kraji najdete zde

„Taková trojkoalice je možná, nejsme ale ještě rozhodnutí. Víc toho z nás teď nedostanete,“ uvedl stručně krajský předseda KDU-ČSL Jiří Stodůlka.

„Tyto tři subjekty k sobě mají programově blízko, navíc zástupci lidovců a hnutí STAN mají dlouhodobě dobré kontakty,“ míní politolog Pavel Šaradín z Univerzity Palackého v Olomouci.

Čunek a dvojka kandidátky STAN Petr Gazdík patřili jako opoziční zastupitelé k nejčastějším kritikům levicové koalice ČSSD, KSČM a Strany práv občanů, která ve volbách neuspěla. Navíc oba si už před volbami řekli, že by ve spolupráci mohli pokračovat i po volbách.

PŘEHLEDNĚ: Volby 2016 ve Zlínském kraji

„Ještě jsme se nebavili o počtech radních, ale je to pro nás přijatelná varianta,“ naznačil lídr STAN a zlínský primátor Miroslav Adámek.

Hnutí ANO má o tuto koalici zájem, ale má i vlastní představu o rozložení sil v radě: 4 křesla pro lidovce, 3 pro ANO, 2 pro STAN.

„To je férové rozložení sil podle výsledků voleb,“ míní krajský předseda ANO Pavel Pustějovský. Připomněl, že ANO a STAN vedou společně druhým rokem zlínskou radnici.

Čunek už řekl, že nebude nutně chtít pro svoji stranu většinu. „Mám ideální složení koalice v hlavě, ale sdělovat ho nebudu,“ uvedl stručně.

Čunek má dobré vztahy s šéfem ANO Andrejem Babišem, který ho dokonce chtěl mít při parlamentních volbách ve Zlíně jako lídra. Spolupráci lidovců s ANO tedy nic nebrání. Čunek si s krajským vedením KDU-ČSL probere možné varianty a s konkrétními návrhy pak osloví vybrané strany.

„Dohodnuti bychom mohli být nejpozději na začátku příštího týdne,“ nastínil.

Tip MF DNES: 90 %

2.KDU-ČSL, ANO, STAN, ODS/ČSSD

Varianta se čtvrtým členem koalice je možná, avšak není k ní žádný praktický (ani pragmatický) důvod. Pokud tedy nepočítáme zájem ČSSD, která se snaží za každou cenu v radě udržet, a také snahy ODS, pro niž by to byl vytoužený návrat do vedení kraje.

„Zájem máme a nemáme přehnané požadavky,“ vzkázal lídr ČSSD Petr Navrátil, jehož díky preferenčním hlasům přeskočil končící hejtman Stanislav Mišák.

„Na druhou stranu vidím naše šance jako malé. Bude to o vůli vítěze voleb, jestli bude chtít větší podporu, nebo bude pro razantní změnu,“ doplnil.

A změna je slovo, které hovoří proti této variantě. Čunek jako ostrý opoziční zastupitel, jehož navíc před čtyřmi lety ČSSD „vyšplouchla“ z povolebních vyjednávání, má šanci začít s čistým stolem a bez lidí z minulosti. A to je pro něho určitě lákavé.

„Matematicky vzato nás nepotřebují. Ale když začnou dva koaliční zastupitelé ‚střečkovat‘, mohou hejtmana vydírat. S námi by měla koalice pohodlnou většinu,“ přemítá lídr ODS Jan Pijáček.

ODS už se potkala s hnutími ANO a STAN i s ČSSD. Nicméně na vzájemnou dohodu to nevypadá. „Nevidím důvod, proč by měla být koalice čtyřčlenná,“ odmítl to Pustějovský. „To už je přitažené za vlasy,“ podotkl Adámek.

Tip MF DNES: 5 %

3.KDU-ČSL, STAN, Soukromníci a Svobodní, ODS

S rolí v opozici se nehodlá smířit ani hazardní magnát Ivo Valenta, který coby lídr kandidátky Soukromníků a Svobodných získal třetí nejvyšší počet preferenčních hlasů. A proto si myslí, že má právo být v koalici. Nelení a průběžně se setkává se zástupci většiny stran.

„Líbila by se mi koalice složená z lidovců, STAN, ODS a nás. Logicky se to i nabízí, protože Čunek, Adámek a já jsme nasáli nejvíce preferenčních hlasů,“ nastínil Valenta.

Spolupracovat nechce s hnutím ANO, neboť na celostátní úrovni válčí kvůli hazardu s jejím předsedou Babišem. O to větší má zájem poslat ANO do opozice.

„Když se budou chtít dohodnout, tak se dohodnou,“ podotkl k této variantě koalice Pustějovský.

Politolog Šaradín tomu však příliš nevěří. „Valenta nemá šanci se dostat do koalice, i když vyloučit se to nedá,“ řekl.

Tip MF DNES: 3 %

4.KDU-ČSL, ANO, ČSSD

Koalice na vládním půdorysu by se nesmírně zamlouvala sociální demokracii. Ani ANO by nebylo vysloveně proti, byť preferuje STAN. Nicméně jsme opět u toho: Čunek nemá důvod přibrat ke spolupráci politiky z ČSSD, vůči nimž se poslední čtyři roky vymezoval. I když je sociální demokracie ochotná na kritiku jakoby zázrakem zapomenout.

„Kritika je úlohou opozice. Myslím, že se mezi námi nevyhloubily tak velké příkopy. Pokud jednání půjdou tímto směrem, dovedu si představit koalici na vládním půdorysu,“ řekl Navrátil.

Tip MF DNES: 2 %

5.Nepravděpodobné koalice

Čunek si může být téměř jistý tím, že se za jeho zády strany nedohodnou na koalici, v níž by lidovci nebyli, a jejich lídr by se tak nestal hejtmanem.

ANO by získalo těsnou většinu s ČSSD, STAN a ODS. Vyčkávat však bude na návrh Čunka. Spolupracovat s Valentou ani hnutím Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura nechce.

Jiná spojení stran nedají nadpoloviční většinu v zastupitelstvu, protože s komunisty nechce spolupracovat téměř nikdo. Takže Čunek sice připouští, že může vzniknout koalice bez něho, ale na doplňující dotaz MF DNES, zda to považuje ze reálné, odpověděl jasně: „Ne.“

Autor:


Nejčtenější

Ukrajinští fotbalisté odmítli ubytování ve zlínském hotelu Moskva

Jedenáctipodlažní Hotel Moskva na náměstí Práce v centru Zlína se začal stavět...

Česká fotbalová reprezentace odehraje na začátku září v rámci Ligy národů zápas s Ukrajinou v Uherském Hradišti....

V rybníku ve Starém Městě se utopil muž, jeho syna lidé zachránili

Pátrání po utonulém muži na vodní ploše ve Starém Městě.

V rybníku ve Starém Městě u Uherského Hradiště se v neděli odpoledne utopil pětadvacetiletý muž. Při koupání se začal...U Valašského Meziříčí havaroval mladík, na místě zemřel

Po nehodě u Valašského Meziříčí zemřel mladík. (8. srpna 2018)

V úterý večer havaroval nedaleko Valašského Meziříčí mladý řidič, na následky zranění na místě nehody zemřel....

Provaz pro Hradiště, stálo na banneru ANO. Hnutí viní bývalé členy

Reklamní banner, který se objevil na oficiálním profilu hnutí ANO na...

Kritiku a posměch si na sociálních sítích vysloužilo hnutí ANO za reklamní banner s heslem Provaz pro Hradiště....

Za volání výmyslů na linku 158 dostala žena pokutu 200 tisíc, dělá to dál

Ilustrační snímek

Policisté se v posledních měsících potýkají se ženou ze Zlínska, která zatěžuje provoz jejich tísňové linky extrémně...

Další z rubriky

Za volání výmyslů na linku 158 dostala žena pokutu 200 tisíc, dělá to dál

Ilustrační snímek

Policisté se v posledních měsících potýkají se ženou ze Zlínska, která zatěžuje provoz jejich tísňové linky extrémně...

Stamiliony promění Ploštinu, tvrz v Rymicích a Cyrilometodějské centrum

Takto vypadá budoucí podoba Ploštiny.

Tři významná místa ve Zlínském kraji čeká zásadní proměna. Díky ní budou návštěvníci moci poznat připomínku tragédie na...

Zemřel bývalý zlínský primátor Dostál, uznávali ho i jeho rivalové

Bývalý zlínský primátor Zdeněk Dostál.

Po těžké nemoci zemřel v pondělí bývalý zlínský primátor Zdeněk Dostál. Bylo mu pětaosmdesát let. Muž, o němž i jeho...

Najdete na iDNES.cz