Baťovské domky ve Zlíně

Baťovské domky ve Zlíně | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Kdo se nedohodl na čísle baťovských domků, za toho rozhodne parcela

  • 3
Zlínští radní schválili způsob, jak se budou přečíslovat baťovské půldomky. Rozhodující bude číslo pozemku v katastru: tomu s jedničkou za lomítkem zůstane původní číslo, nové dostane soused. Přečíslování mezi některými obyvateli vyvolalo spory, přesto se polovina dokázala dohodnout.

"Na radnici dorazilo 760 dohod. To znamená, že polovina majitelů se dokázala dohodnout, což je velice příjemné překvapení," řekl mluvčí zlínského magistrátu Zdeněk Dvořák. A od pondělí je jasné, jak se budou přečíslovat domky těch majitelů, kteří se nedokázali domluvit. "Budou se měnit čísla popisná u budov, které se nacházejí na stavební ploše s vyšším číslem za lomítkem," potvrdil Dvořák.

Schválení předcházela na radě velká diskuse. Nakonec rozhodl losem primátor Zlína Miroslav Adámek. Ti, kteří by se ale ještě chtěli dohodnout, nemusejí zoufat. Magistrát prodloužil termín na dohodu majitelů do 1. dubna. "Dá se předpokládat, že po zveřejnění klíče se ještě najdou vlastníci, kteří se mezi sebou dohodnou," konstatoval mluvčí.

Čísla mohla být podle věku i zdraví majitele

Vymyslet klíč na přečíslování nebylo nic jednoduchého. Radnice zvažovala, že by se měnila čísla popisná podle toho, jak dlouho konkrétní majitel domek vlastní, podle toho, zda tam sídlí firma, nebo třeba podle věku a zdravotního stavu majitelů.

Přečíslování půldomků

Nové číslo popisné dostane majitel domku, jehož pozemek v katastru nemovitostí má za lomítkem vyšší číslo (například xxxx/2). Pro možnou dohodu prodloužilo město lhůtu do 1. dubna.

"Nakonec se ukázalo, že nejprůkaznější je využití číselného označení stavebních ploch, na kterých se domky nacházejí," tvrdí Dvořák. Většina lidí, která se mezi sebou dohodla, kdo si číslo popisné změní a komu zůstane, se rozhodovala právě podle toho, jak dlouho ten či který majitel domek vlastní.

"Otec tady bydlí asi šedesát let. Sousedka mu sama navrhla, že si číslo na domě změní," řekl již dříve František Táborský z Podvesné. Někteří zase vyšli vstříc starším. "Soused bude mít devětaosmdesát let, přece po něm nemohu chtít, aby běhal po úřadech. Změním si to já," potvrdila Miluše Keprdová. "Ale v žádném případě to není jen o nové občance, budu novou adresu hlásit na třiadvacet různých míst," dodala.

Ti vlastníci, kteří se nedomluví, můžou v dubnu nebo květnu čekat dopis, ve kterém se dozvědí, jaké číslo jim úředníci přidělili. Majitelé půldomků si také můžou požádat o tabulku s novým číslem popisným, kterou jim město dodá a namontuje zdarma. Jako další kompenzaci budou mít vlastníci půldomků, kteří budou přečíslovat, třísetkorunovou slevu z poplatku za komunální odpad na rok 2012.