Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kdo se nedohodl na čísle baťovských domků, za toho rozhodne parcela

  16:30aktualizováno  16:30
Zlínští radní schválili způsob, jak se budou přečíslovat baťovské půldomky. Rozhodující bude číslo pozemku v katastru: tomu s jedničkou za lomítkem zůstane původní číslo, nové dostane soused. Přečíslování mezi některými obyvateli vyvolalo spory, přesto se polovina dokázala dohodnout.

Baťovské domky ve Zlíně | foto: Dalibor Glück, MAFRA

"Na radnici dorazilo 760 dohod. To znamená, že polovina majitelů se dokázala dohodnout, což je velice příjemné překvapení," řekl mluvčí zlínského magistrátu Zdeněk Dvořák. A od pondělí je jasné, jak se budou přečíslovat domky těch majitelů, kteří se nedokázali domluvit. "Budou se měnit čísla popisná u budov, které se nacházejí na stavební ploše s vyšším číslem za lomítkem," potvrdil Dvořák.

Schválení předcházela na radě velká diskuse. Nakonec rozhodl losem primátor Zlína Miroslav Adámek. Ti, kteří by se ale ještě chtěli dohodnout, nemusejí zoufat. Magistrát prodloužil termín na dohodu majitelů do 1. dubna. "Dá se předpokládat, že po zveřejnění klíče se ještě najdou vlastníci, kteří se mezi sebou dohodnou," konstatoval mluvčí.

Čísla mohla být podle věku i zdraví majitele

Vymyslet klíč na přečíslování nebylo nic jednoduchého. Radnice zvažovala, že by se měnila čísla popisná podle toho, jak dlouho konkrétní majitel domek vlastní, podle toho, zda tam sídlí firma, nebo třeba podle věku a zdravotního stavu majitelů.

Přečíslování půldomků

Nové číslo popisné dostane majitel domku, jehož pozemek v katastru nemovitostí má za lomítkem vyšší číslo (například xxxx/2). Pro možnou dohodu prodloužilo město lhůtu do 1. dubna.

"Nakonec se ukázalo, že nejprůkaznější je využití číselného označení stavebních ploch, na kterých se domky nacházejí," tvrdí Dvořák. Většina lidí, která se mezi sebou dohodla, kdo si číslo popisné změní a komu zůstane, se rozhodovala právě podle toho, jak dlouho ten či který majitel domek vlastní.

"Otec tady bydlí asi šedesát let. Sousedka mu sama navrhla, že si číslo na domě změní," řekl již dříve František Táborský z Podvesné. Někteří zase vyšli vstříc starším. "Soused bude mít devětaosmdesát let, přece po něm nemohu chtít, aby běhal po úřadech. Změním si to já," potvrdila Miluše Keprdová. "Ale v žádném případě to není jen o nové občance, budu novou adresu hlásit na třiadvacet různých míst," dodala.

Ti vlastníci, kteří se nedomluví, můžou v dubnu nebo květnu čekat dopis, ve kterém se dozvědí, jaké číslo jim úředníci přidělili. Majitelé půldomků si také můžou požádat o tabulku s novým číslem popisným, kterou jim město dodá a namontuje zdarma. Jako další kompenzaci budou mít vlastníci půldomků, kteří budou přečíslovat, třísetkorunovou slevu z poplatku za komunální odpad na rok 2012.

Autor:Nejčtenější

Zlámale, to si zaplatíš. Gólman zlomil tyč a fotbal zachraňovali hasiči

Zlínský brankář Zdeněk Zlámal v utkání s Mladou Boleslaví.

Při odvážném zákroku to vypadalo, že se zlínský brankář Zdeněk Zlámal zlomil o tyčku, jak drsně do ní narazil. Jenže to...

Muž ve Zlíně ubil sousedova jorkšíra smetákem. Pořád to hulákalo, říká

Soused zabil seniorovi psa

Čtyřicetiletý muž ve Zlíně ubil sousedovi psa smetákem. Policii se přiznal a řekl, že mu došla trpělivost se štěkáním...V Hostýnských vrších platí zákaz vstupu do lesů, zavřeny jsou i rozhledny

Rozhledna na vrcholu Kelčského Javorníku, který se nachází ve výšce 865 metrů...

Polomy v lesích komplikují začátek turistické sezony ve Zlínském kraji. Nejhorší je situace v Hostýnských vrších, kde...

Boleslav - Zlín 0:1, Zlámal zlomil tyč, po výměně brány hosté rozhodli

Brankář Zlína Zdeněk Zlámal zlomil v utkání proti Mladé Boleslavi brankovou tyč.

Kuriózní moment a pak překvapivý výsledek. V zápase dvou ohrožených týmů nejprve zlínský brankář Zdeněk Zlámal při...

V domově našla kancelář ombudsmana utlumené seniory, ředitel to odmítá

Domov pro seniory ve Zlíně na Burešově.

Kancelář ombudsmana zjistila vážná pochybení v provozu zlínského Domova pro seniory na Burešově. Klienti údajně...

Další z rubriky

Zlínský mrakodrap čeká obnova, vylepšené budou i výtahy včetně páternosterů

27.11.2017  Zlín, mrakodrap, 21. budova, areál Svit, výtah, paternoster

Velkou proměnou projde 21. budova v továrním areálu ve Zlíně, v níž sídlí hejtmanství nebo finanční úřad. Stavební...

Boty bývaly doménou žen, ale muži je dohnali, říká Tomáš Baťa III.

Thomas George Baťa

Thomas George Baťa byl dlouhá léta prezidentem firmy Baťa a nyní se stará o rodinné dědictví. Letos v únoru oslavil 70....

VIDEO: Traktory brázdily motokrosovou trať, za volant usedly i tři ženy

Šestý ročník tradiční Traktoriády ve Zděchově na Vsetínsku (21. dubna 2018).

Rozblácenou lesní cestu plnou děr, vodních jezírek s metrem a půl vody, ostré zatáčky i prudký kopec museli o víkendu...

Najdete na iDNES.cz