Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kdo nabídne v obálce nejvíc, získá od Uherského Hradiště byt

  9:48aktualizováno  9:48
Radnice v Uherském Hradišti se chystá prodávat byty, které vlastní. Nyní jich nabízí sedm prostřednictvím "obálkové" metody. Kdo městu v uzavřené obálce nabídne nejvyšší částku, byt dostane. V budoucnosti si chce město ponechat ze 734 bytů 650, většinu jich ale nabídne dosavadním nájemníkům.
(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Termín, do kdy musejí zájemci na radnici obálky s nabídkami doručit, město stanovilo na 4. listopadu. "Obálky otvírá komise pro nakládání s městským majetkem. Ta nabídky seřadí podle ceny a té nejvyšší nabídce byt prodá," vysvětlil místostarosta Stanislav Blaha.

Na nové majitele prodávaných bytů budou byty převedeny včetně spoluvlastnických podílů na společných částech domu a spoluvlastnických podílů na zastavěných pozemcích.

Jaký bude zájem o nynější prodej? Například Josef Radoch, který se nedávno oženil, by o takový byt zájem měl. "Záleží samozřejmě na ceně. Říkám si, že při tomto způsobu prodeje by to mohlo vyjít, třeba by další zájemci nabídli až moc málo peněz," přemýšlí pětadvacetiletý muž z Uherského Hradiště.

Radnici vedou k prodeji bytů především dva důvody. První důvod je finanční, peníze z prodeje přijdou vhod městské pokladně. Druhým důvodem je stav prodaných bytů či celých bytových domů. Zkušenosti ukazují, že lidé v pozici majitelů se starají o své bydlení lépe, než když je vlastníkem město.

Město si nechá 650 bytů

Nebylo by ale v takovém případě lepší, kdyby radnice prodala co nejvíce ze současných 734 bytů? Místostarosta Blaha tvrdí, že ne. Radnice chce ponechat ve vlastnictví města kolem 650 bytů.

Město si například nechá byty, které jsou v městské památkové zóně. Vedení radnice to zdůvodňuje tím, že chce mít vliv na to, jak domy s těmito byty vypadají a jak zapadají právě do této zóny. Šanci nemají ani nájemci bytů, ve kterých jsou nebytové prostory.

Už v minulosti zastupitelé rozhodli, že ani byty v takových místech nebudou na prodej. A do třetice existují malé byty, ve kterých drží město menší nájem. Takové byty jsou určeny především lidem, kteří jsou v obtížné sociální situaci.

Na městské byty se tak můžou těšit především nájemníci domů, které radnice určila k privatizaci. Jejich seznam najdou zájemci na webu města. Nájemníci městských bytů, kteří v tomto seznamu nejsou, mají smůlu. I kdyby se všichni dohodli, že by od města takový dům koupili, zastupitelstvo by s největší pravděpodobností prodej neschválilo.

"O privatizaci měli zájem i nájemníci v domech, které nebyly do privatizace zařazeny. Ani v jednom případě ale zastupitelstvo prodej těchto domů neschválilo," potvrdil Blaha.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Zlínský kraj:

Volby do senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se ve Zlínském kraji volí v obvodech 77 - Vsetín a 80 - Zlín. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Na Zlínsku se toulá medvěd mimo lesy, kvůli houbařům nemá klid

Medvěda zachytila v úterý ráno fotopast opět na vrcholu kopce Skalica u...

Na Valašsku se potuluje mladý medvěd. Postřehli jej už lidé na řadě míst jihovýchodně od Zlína, nejnověji zvíře...

Zlín - Ostrava 1:2, ve žhavé bitvě se trefil i Baroš

Zlínský kapitán Petr Jiráček (vpravo) kontroluje míč před Adamem Jánošem z...

Ostravští fotbalisté si po minulé porážce se Spartou spravili chuť. V předehrávce 9. kola první ligy zvítězili ve žhavé...Chyběly jim peníze na opravu domku, tak rozjeli mezinárodní drogový obchod

Dvojice na Uherskohradišťsku vyráběla nebezpečné fénixovy slzy -  silný extrakt...

Velmi silný extrakt ze sušené marihuany, který znají uživatelé konopí pod názvem Fénixovy slzy, vyráběl...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Navzdory statistice. Hokejisté Hradce v předehrávce vyhráli ve Zlíně

Gólová radost hradeckých hokejistů na ledě Zlína.

Teprve podruhé z posledních deseti utkání zvítězili hokejisté Hradce Králové na ledě Zlína. V předehrávce 3. kola...

Další z rubriky

Obce ve Zlínském kraji žijí na dluh, bez toho by se nemohly rozvíjet

Ilustrační snímek

Více než polovina obcí ve Zlínském kraji žije na dluh, všechny jej ale zvládají řádně splácet. Důvodem zadlužení jsou...

Migranti mysleli, že jsou ve Francii. Kamion je dovezl na českou celnici

Poškozená plachta na střeše kamionu, který přivezl cizince do Valašského...

Nelegální lidský náklad přivezl v úterý kamion do prostoru celního úřadu ve Valašském Meziříčí. Překvapení to bylo pro...

Městům ve Zlínském kraji ubývá obyvatel. Nejvíc Zlínu, nejméně Kroměříži

Budova zlínské radnice na náměstí Míru.

Města ve Zlínském kraji se vylidňují. Nejvíce lidí dlouhodobě opouští Zlín, nejméně naopak Kroměříž. Důvodů pro to je...

Najdete na iDNES.cz