Shořelá chata Libušín na Pustevnách

Shořelá chata Libušín na Pustevnách | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Kauzu požáru vzácné chaty Libušín na Pustevnách vrátil soud žalobci

  • 2
Hledání viníka předloňského požáru chaty Libušín na Pustevnách se komplikuje. Okresní soud ve Vsetíně vrátil kauzu k došetření státnímu zástupci, jenž ale proti rozhodnutí podá stížnost. Obžalobě z obecného ohrožení čelí muž z Karvinska, který je podezřelý, že před lety zanedbal opravu komínových těles.

Vsetínský soud rozhodl v neveřejném zasedání na konci května, v těchto dnech doručuje rozhodnutí procesním stranám.

„Obsah rozhodnutí ještě neznám. Podám však proti němu stížnost ke Krajskému soudu v Ostravě, pobočce v Olomouci,“ řekl státní zástupce Jiří Sachr.

Podle něj je dokazování ve věci dostatečné. „Okresní soud je jiného názoru, tak ať nám to někdo rozsekne,“ doplnil žalobce.

Obviněnému padesátiletému muži hrozí za obecné ohrožení z nedbalosti až osm let vězení (o prosincovém obvinění čtěte zde).

Chata Libušín shořela v noci z 2. na 3. března 2014 (psali jsme zde). Kriminalisté zjistili, že požár nebyl založen úmyslně a že ho nezpůsobila závada na elektroinstalaci.

Místem požáru vyšetřovatelé určili těleso komína. Na jeho opravě se v roce 2007 podílel obviněný, který byl podle policie za provedení těchto prací zodpovědný.

Obnova Libušína má začít za rok

Škodu vzniklou při požáru znalci nejprve odhadli na více než 50 milionů korun.

Lidé poslali restaurátorovi Libušína desítky cenných hoblíků a pilek

Podle smlouvy, kterou uzavřelo Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, jež památku spravuje, s dodavatelskou firmou Archatt, bude ale obnova památky stát bezmála 80 milionů korun.

Obnovená chata Libušín by měla znovu stát do tří let. Letos by měli dělníci zbytky Libušína rozebrat a na podzim začne těžba vytipovaného dřeva. Stavba nového objektu má začít na jaře příštího roku (více zde).

Původní chata byla postavena v roce 1899 podle návrhu architekta Dušana Jurkoviče. Interiér Libušína zdobily fresky s motivy valašských a slovenských pověstí podle návrhů Mikoláše Alše. Unikátní byly tři secesní lustry, příborník, skleník a hodiny. K vybavení patřilo sto vyřezávaných židlí.

3. března 2014

,