Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kauza je k smíchu, zaznělo u soudu o vlastnictví stovek rožnovských bytů

  13:49aktualizováno  13:49
Kauza rožnovských bytů, která trvá deset let, neskončila, jak se původně předpokládalo. Soudce kvůli novému dokumentu odročil spor o stovky bytů. Ten vedou majitelé a firma Immobilien Pirker Reality, která tvrdí, že byty patří jí. Majitelé zase, že je koupili od města.
Majitelé a nájemníci, kteří se soudí o byty v Rožnově pod Radhoštěm s firmou Immobilien Pirker Reality.

Majitelé a nájemníci, kteří se soudí o byty v Rožnově pod Radhoštěm s firmou Immobilien Pirker Reality. | foto: Jan Karásek, MAFRA

Pět set majitelů bytů v Rožnově pod Radhoštěm si na rozhodnutí, zda přijdou o své domovy, počkají do 13. ledna. "Mám v rukou dva dokumenty a otázka zní, který je pravý. Navrhněte důkazy, jež by potvrdily pravost nové listiny," uvedl soudce Aleš Matura poté, co mu advokát IPR Jiří Bönisch předložil dosud neznámý dokument o převzetí bytového fondu. Soudce původně předpokládal, že spor už ukončí. (Čtěte zde.)

O co v kauze jde? Lidem hrozí, že kvůli formálním chybám při privatizaci přijdou o byty, které si řádně koupili od města. Firma IPR podala na majitele jednotlivé žaloby. Domáhá se vlastnického práva k bytům, které radnice získala bezúplatným převodem majetku někdejšího státního podniku Tesla Rožnov. Společnost IPR, jež je nástupcem jednoho ze čtrnácti subjektů vzniklých při privatizaci, tento převod zpochybňuje.

Verdikt bude mít vliv na další spory

Současný soud s majiteli 16 bytů v domě číslo 1557 bude mít vliv i na další spory s jinými majiteli. "Kdybych věděla, že je nějaký problém, byt bych si nikdy nekoupila," uvedla Daniela Kopečková z Rožnova. "Vzali jsme si úvěr, a pak přišla obsílka k soudu."

Exministr pro privatizaci Tomáš Ježek vypovídal u soudu jako svědek v kauze Rožnovské byty.

U soudu ve čtvrtek vypovídali dva důležití svědci, oba ve prospěch majitelů bytů. Prvním byl bývalý ředitel a předseda představenstva rožnovské Tesly Rudolf Sýkora, který připravoval privatizaci. Druhým exministr pro privatizaci Tomáš Ježek.

"Jediným problémem je, že nebyla splněna formální záležitost notářského zápisu o převedení majetku na město," uvedl Sýkora. "Administrativní chyba by na tento proces neměla mít žádný vliv. Kauza je k smíchu a dokonale absurdní. Dokazuje, v jakém morálním a právním marasmu se tato zem v současné době nachází," dodal.

"Stejných rozhodnutí, kdy se majetek převáděl na město, bylo přes čtyři tisíce. Rozhodnutí, že byty se mají převést na obec, bylo jasné," přidal se Ježek.

Město Rožnov pod Radhoštěm má do příštího jednání předložit originál listiny o převzetí bytového fondu, navíc budou předvoláni další svědci. "Doufám, že materiály dohledáme. Chceme, aby spor byl co nejdříve ukončený," uvedla Markéta Blinková, nastupující starostka Rožnova.
Nejčtenější

Muž ve Zlíně ubil sousedova jorkšíra smetákem. Pořád to hulákalo, říká

Soused zabil seniorovi psa

Čtyřicetiletý muž ve Zlíně ubil sousedovi psa smetákem. Policii se přiznal a řekl, že mu došla trpělivost se štěkáním...

V Hostýnských vrších platí zákaz vstupu do lesů, zavřeny jsou i rozhledny

Rozhledna na vrcholu Kelčského Javorníku, který se nachází ve výšce 865 metrů...

Polomy v lesích komplikují začátek turistické sezony ve Zlínském kraji. Nejhorší je situace v Hostýnských vrších, kde...Boleslav - Zlín 0:1, Zlámal zlomil tyč, po výměně brány hosté rozhodli

Brankář Zlína Zdeněk Zlámal zlomil v utkání proti Mladé Boleslavi brankovou tyč.

Kuriózní moment a pak překvapivý výsledek. V zápase dvou ohrožených týmů nejprve zlínský brankář Zdeněk Zlámal při...

Věznice v Hradišti byla komunistickým peklem, popravy hlásilo vytí psů

Uherské Hradiště bylo v 50. letech místem, kde dozorci brutálně týrali...

Její zdi nikdy nebyly místem radosti. Události po komunistickém puči v roce 1948 ale uherskohradišťskou věznici...

V domově našla kancelář ombudsmana utlumené seniory, ředitel to odmítá

Domov pro seniory ve Zlíně na Burešově.

Kancelář ombudsmana zjistila vážná pochybení v provozu zlínského Domova pro seniory na Burešově. Klienti údajně...

Další z rubriky

Ve Zlínském kraji zase přibývá členů ODS, lidovci a komunisté vymírají

(ilustrační snímek)

Pirátům, SPD Tomia Okamury, ale také ODS ve Zlínském kraji přibývají členové. Naopak lidovců či komunistů je čím dál...

V Hostýnských vrších platí zákaz vstupu do lesů, zavřeny jsou i rozhledny

Rozhledna na vrcholu Kelčského Javorníku, který se nachází ve výšce 865 metrů...

Polomy v lesích komplikují začátek turistické sezony ve Zlínském kraji. Nejhorší je situace v Hostýnských vrších, kde...

Tipy jsem zlodějům nedával, neumím ani poslat e-mail, hájí se expolicista

Bývalý kriminalista Stanislav Moric u krajského soudu ve Zlíně

Bývalý policista Stanislav Moric čelí u soudu obžalobě z toho, že coby člen kriminálky v Kroměříži dával gangu zlodějů...

Najdete na iDNES.cz