Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kasteláni chystají novinky: někde budou pozorovat oblohu, jinde tančit

  16:56aktualizováno  16:56
Byla to mimořádná událost: kasteláni hradů a zámků ze Zlínského kraje se sešli na jednom místě. V sezoně, která jim za pár dní začne, totiž na návštěvy už čas nemají. I tak si ovšem všemožně pomáhají, soutěživost na Moravě prý není zvykem.

KASTELÁNI POHROMADĚ. Fotograf MF DNES vyfotil hradní a zámecké pány Zlínského kraje v Arcibiskupském zámku v Kroměříži: zleva Rostislav Jošek (hrad Buchlov), Jana Pluhařová (zámek Vizovice), Ivana Syslová (zámek Buchlovice) a Martin Krčma (zámek Kroměříž). | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Jsou čtyři, vidí se jen párkrát do roka a většinu času tráví mezi zdmi starými několik století. "Ale víme o sobě. Jsme vlastně jedna firma," prohlásil služebně nejmladší kastelán ve Zlínském kraji Martin Krčma z Arcibiskupského zámku v Kroměříži.

Právě tam odborníci letos pokračují v unikátní obnově historických zahrad. "Je to originální projekt, který má středoevropský význam," upozornila Jana Spathová z Národního památkového ústavu v Kroměříži.

Arcibiskupský zámek spravuje Krčma čtyři roky. A jako jeden z mála kastelánů v republice v památce nebydlí. Mezi své starší kolegy se však zařadil bez problémů.

Soutěživost není na Moravě zvykem

Když se předloni pokazil na zámku ve Vizovicích křovinořez, volala kastelánka právě jemu. "Vím, že potřebují také udržovat zahradu, takže stroj měli a bez problémů nám ho zapůjčili. Pomáháme si často," potvrdila Jana Pluhařová, která je správkyní vizovického zámku sedmnáct let.

Aktuálně řeší náročnou a historicky první opravu zámecké kaple, která trpí vlhkostí a je staticky narušená. "Chystali jsme to už roky," upřesnila.

Akce ve Zlínském kraji

Hrad Buchlov

30. března: výstava Hradní herbáře a čertova zahrádka
31. března: Velikonoce na hradě
25. května: Strašidelný hrad
26. května: Pouť ke kapli sv. Barbory

Zámek Buchlovice

29. března: výstava tulipánů
26. května: Kosecké písně
4. července: výstava růží

Arcibiskupský zámek a zahrady Kroměříž

22. března: miniveletrh poutních míst, výstava bulharských ikon
25. května: Dny slovanské kultury
8. června: výstava afrických soch

Zámek Vizovice

1. dubna: výstava velkoformátových fotografií květinových vazeb
11. května: květinové slavnosti
1. června: Den dětí
2. června: akce Pánská služba, žádný med

Spolupráce funguje i mezi dalšími kastelány v kraji. Tisknou třeba společné pozvánky na akce, vystavují upoutávky jiných památek a pomáhají si s administrativou nebo technickými záležitostmi.

"Tady na Moravě není soutěživost zvykem, rozhodně spolu nebojujeme," ubezpečila Pluhařová.

Historická přátelství trvají

Například Ivana Syslová, která je na zámku v Buchlovicích 25 let, jezdí i za kolegy do Milotic. "Udržujeme takové historické přátelství, protože majitelé zámku tam svého času jezdili na kole," potvrdila.

Teď už Syslová chystá zámek na novou sezonu. Začne tam i druhá etapa obnovy zámecké zahrady. "Staré stromy vykácíme a všechny je nahradíme stejnými druhy."

Že na zámku v sezoně potká své kolegy z kraje, je velmi nepravděpodobné. Kasteláni totiž přiznávají, že na návštěvy moc času nemají. Mimo sezonu řeší technické záležitosti a o návštěvních dnech se z památky prakticky nedostanou.

"Ani si nepamatuji, kdy jsem byl naposledy ve Vizovicích," prohlásil s úsměvem kastelán buchlovského hradu Rostislav Jošek. V bytě na hradě bydlí celý rok.

A letos pro návštěvníky chystá třeba zrestaurovanou kostru koně. "Když se zaváděla železnice, jeden z Berchtoldů se vsadil, že s tímto koněm vlak předjede. Sázku vyhrál, ale kůň nakonec uhynul," připomněl úsměvnou historku Jošek.

Vstupné na památky zůstává stejné. O deset korun si připlatí jen návštěvníci Vizovic. Nově je zpoplatněný areál hradu Buchlov.

Buchlov: noční sledování oblohy

Letecký snímek hradu Buchlov. - Redaktor MF DNES Petr Skácel si vyzkoušel let...

Akci nazvanou Po schodišti ke hvězdám připravují na sezonu na hradě Buchlov. "Půjde o večerní výstup na hradní věž spojenou s pozorováním oblohy dalekohledem," vysvětlil kastelán hradu Rostislav Jošek. Kromě tradičních akcí ke Dni dětí, prázdninových divadelních představení, kovářského sympozia nebo nočních prohlídek, jsou naplánované i dvě nové výstavy. Jedna poodhalí tajemství hrobky pánů z Petřvaldu v kapli svaté Barbory, druhá ukáže sbírku lebek.

Buchlovice: děti se naučí tancovat

Letecký snímek Zámku Buchlovice.

Jedno z nejvýznamnějších barokních sídel v republice letos chystá pro návštěvníky zajímavou novinku. Poprvé totiž nabídne speciální prohlídky pro děti. "Zabavíme je na hodinu a půl a mimo jiné se naučí tancovat historické tance," upřesnila kastelánka Ivana Syslová.

Zámek chystá i restaurování vzácného paravánu, který zřejmě pochází z Japonska z počátku 20. století. Změny čekají i zámeckou zahradu. Každý nově vykácený strom nahradí minimálně dvoumetrový stejného druhu.

Kroměříž: velká změna zahrady

Květná zahrada - Kroměříž

Návštěvníci Květné zahrady v Kroměříži budou mít letos mimořádnou možnost sledovat, jak se mění. "Je to obnova, která se dělá jednou za sto let," upozornil ředitel Národního památkového ústavu v Kroměříži Jan Slezák. Odborníci znovu založí Pomerančové a Holandské zahrady, vznikne nová Edukační zahrada, plánuje se obnova Pstružích rybníků i opravný řez části vysokých stěn. O podrobnostech a vizích architektů se lidé dozvědí i při komentovaných prohlídkách.

Vizovice: zámek otevře své salony

V době dostavby zámku a dokončení zámecké zahrady ve druhé polovině 18. století

Pět nových místností nabídne od letošní sezony prohlídka vizovického zámku. Návštěvníci se podívají do nového odpoledního, čajového nebo čínského salonu. Díky tomu mohou obdivovat 35 grafik, dobových fotografií nebo původní nábytek, které zatím ležely v depozitáři.

Odborníci odkrývají i některé výmalby, kde se podařilo najít vzácné vrstvy z doby, kdy zámek vznikl. Po letech příprav začala obnova kaple, kde se podařilo najít vzácnou stříbrnou minci z 13. století.

Autor:


Nejčtenější

Ukrajinští fotbalisté odmítli ubytování ve zlínském hotelu Moskva

Jedenáctipodlažní Hotel Moskva na náměstí Práce v centru Zlína se začal stavět...

Česká fotbalová reprezentace odehraje na začátku září v rámci Ligy národů zápas s Ukrajinou v Uherském Hradišti....

V rybníku ve Starém Městě se utopil muž, jeho syna lidé zachránili

Pátrání po utonulém muži na vodní ploše ve Starém Městě.

V rybníku ve Starém Městě u Uherského Hradiště se v neděli odpoledne utopil pětadvacetiletý muž. Při koupání se začal...U Valašského Meziříčí havaroval mladík, na místě zemřel

Po nehodě u Valašského Meziříčí zemřel mladík. (8. srpna 2018)

V úterý večer havaroval nedaleko Valašského Meziříčí mladý řidič, na následky zranění na místě nehody zemřel....

Provaz pro Hradiště, stálo na banneru ANO. Hnutí viní bývalé členy

Reklamní banner, který se objevil na oficiálním profilu hnutí ANO na...

Kritiku a posměch si na sociálních sítích vysloužilo hnutí ANO za reklamní banner s heslem Provaz pro Hradiště....

Útočník Poznar zůstane v Plzni na tribuně. Je to škoda, lituje

Fotbalista Jablonce Tomáš Břečka (vlevo) bojuje o míč se zlínským Tomášem...

Rychle se dostal do formy. Dnešní ligový duel dvou neporažených týmů v Plzni však bude sledovat jenom z tribuny. Tomáš...

Další z rubriky

Výnosy zemědělců jsou kvůli suchu nižší, obilí je ale kvalitní

Ilustrační snímek

Letošní žně ve Zlínském kraji končí. Výnosy ovlivnilo netypické počasí, úplně totiž chybělo klasické jaro a opět bylo...

Zlínský kraj letos zažívá babyboom, porodnice hlásí plno

Ilustrační snímek

Vyšší počet porodů než ve stejném období loňského roku hlásí porodnice ve Zlínském kraji. Například ve Zlíně se v první...

Provaz pro Hradiště, stálo na banneru ANO. Hnutí viní bývalé členy

Reklamní banner, který se objevil na oficiálním profilu hnutí ANO na...

Kritiku a posměch si na sociálních sítích vysloužilo hnutí ANO za reklamní banner s heslem Provaz pro Hradiště....

Najdete na iDNES.cz