Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kasteláni chystají novinky: někde budou pozorovat oblohu, jinde tančit

  16:56aktualizováno  16:56
Byla to mimořádná událost: kasteláni hradů a zámků ze Zlínského kraje se sešli na jednom místě. V sezoně, která jim za pár dní začne, totiž na návštěvy už čas nemají. I tak si ovšem všemožně pomáhají, soutěživost na Moravě prý není zvykem.

KASTELÁNI POHROMADĚ. Fotograf MF DNES vyfotil hradní a zámecké pány Zlínského kraje v Arcibiskupském zámku v Kroměříži: zleva Rostislav Jošek (hrad Buchlov), Jana Pluhařová (zámek Vizovice), Ivana Syslová (zámek Buchlovice) a Martin Krčma (zámek Kroměříž). | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Jsou čtyři, vidí se jen párkrát do roka a většinu času tráví mezi zdmi starými několik století. "Ale víme o sobě. Jsme vlastně jedna firma," prohlásil služebně nejmladší kastelán ve Zlínském kraji Martin Krčma z Arcibiskupského zámku v Kroměříži.

Právě tam odborníci letos pokračují v unikátní obnově historických zahrad. "Je to originální projekt, který má středoevropský význam," upozornila Jana Spathová z Národního památkového ústavu v Kroměříži.

Arcibiskupský zámek spravuje Krčma čtyři roky. A jako jeden z mála kastelánů v republice v památce nebydlí. Mezi své starší kolegy se však zařadil bez problémů.

Soutěživost není na Moravě zvykem

Když se předloni pokazil na zámku ve Vizovicích křovinořez, volala kastelánka právě jemu. "Vím, že potřebují také udržovat zahradu, takže stroj měli a bez problémů nám ho zapůjčili. Pomáháme si často," potvrdila Jana Pluhařová, která je správkyní vizovického zámku sedmnáct let.

Aktuálně řeší náročnou a historicky první opravu zámecké kaple, která trpí vlhkostí a je staticky narušená. "Chystali jsme to už roky," upřesnila.

Akce ve Zlínském kraji

Hrad Buchlov

30. března: výstava Hradní herbáře a čertova zahrádka
31. března: Velikonoce na hradě
25. května: Strašidelný hrad
26. května: Pouť ke kapli sv. Barbory

Zámek Buchlovice

29. března: výstava tulipánů
26. května: Kosecké písně
4. července: výstava růží

Arcibiskupský zámek a zahrady Kroměříž

22. března: miniveletrh poutních míst, výstava bulharských ikon
25. května: Dny slovanské kultury
8. června: výstava afrických soch

Zámek Vizovice

1. dubna: výstava velkoformátových fotografií květinových vazeb
11. května: květinové slavnosti
1. června: Den dětí
2. června: akce Pánská služba, žádný med

Spolupráce funguje i mezi dalšími kastelány v kraji. Tisknou třeba společné pozvánky na akce, vystavují upoutávky jiných památek a pomáhají si s administrativou nebo technickými záležitostmi.

"Tady na Moravě není soutěživost zvykem, rozhodně spolu nebojujeme," ubezpečila Pluhařová.

Historická přátelství trvají

Například Ivana Syslová, která je na zámku v Buchlovicích 25 let, jezdí i za kolegy do Milotic. "Udržujeme takové historické přátelství, protože majitelé zámku tam svého času jezdili na kole," potvrdila.

Teď už Syslová chystá zámek na novou sezonu. Začne tam i druhá etapa obnovy zámecké zahrady. "Staré stromy vykácíme a všechny je nahradíme stejnými druhy."

Že na zámku v sezoně potká své kolegy z kraje, je velmi nepravděpodobné. Kasteláni totiž přiznávají, že na návštěvy moc času nemají. Mimo sezonu řeší technické záležitosti a o návštěvních dnech se z památky prakticky nedostanou.

"Ani si nepamatuji, kdy jsem byl naposledy ve Vizovicích," prohlásil s úsměvem kastelán buchlovského hradu Rostislav Jošek. V bytě na hradě bydlí celý rok.

A letos pro návštěvníky chystá třeba zrestaurovanou kostru koně. "Když se zaváděla železnice, jeden z Berchtoldů se vsadil, že s tímto koněm vlak předjede. Sázku vyhrál, ale kůň nakonec uhynul," připomněl úsměvnou historku Jošek.

Vstupné na památky zůstává stejné. O deset korun si připlatí jen návštěvníci Vizovic. Nově je zpoplatněný areál hradu Buchlov.

Buchlov: noční sledování oblohy

Letecký snímek hradu Buchlov.

Akci nazvanou Po schodišti ke hvězdám připravují na sezonu na hradě Buchlov. "Půjde o večerní výstup na hradní věž spojenou s pozorováním oblohy dalekohledem," vysvětlil kastelán hradu Rostislav Jošek. Kromě tradičních akcí ke Dni dětí, prázdninových divadelních představení, kovářského sympozia nebo nočních prohlídek, jsou naplánované i dvě nové výstavy. Jedna poodhalí tajemství hrobky pánů z Petřvaldu v kapli svaté Barbory, druhá ukáže sbírku lebek.

Buchlovice: děti se naučí tancovat

Letecký snímek Zámku Buchlovice.

Jedno z nejvýznamnějších barokních sídel v republice letos chystá pro návštěvníky zajímavou novinku. Poprvé totiž nabídne speciální prohlídky pro děti. "Zabavíme je na hodinu a půl a mimo jiné se naučí tancovat historické tance," upřesnila kastelánka Ivana Syslová.

Zámek chystá i restaurování vzácného paravánu, který zřejmě pochází z Japonska z počátku 20. století. Změny čekají i zámeckou zahradu. Každý nově vykácený strom nahradí minimálně dvoumetrový stejného druhu.

Kroměříž: velká změna zahrady

Květná zahrada - Kroměříž

Návštěvníci Květné zahrady v Kroměříži budou mít letos mimořádnou možnost sledovat, jak se mění. "Je to obnova, která se dělá jednou za sto let," upozornil ředitel Národního památkového ústavu v Kroměříži Jan Slezák. Odborníci znovu založí Pomerančové a Holandské zahrady, vznikne nová Edukační zahrada, plánuje se obnova Pstružích rybníků i opravný řez části vysokých stěn. O podrobnostech a vizích architektů se lidé dozvědí i při komentovaných prohlídkách.

Vizovice: zámek otevře své salony

V době dostavby zámku a dokončení zámecké zahrady ve druhé polovině 18. století

Pět nových místností nabídne od letošní sezony prohlídka vizovického zámku. Návštěvníci se podívají do nového odpoledního, čajového nebo čínského salonu. Díky tomu mohou obdivovat 35 grafik, dobových fotografií nebo původní nábytek, které zatím ležely v depozitáři.

Odborníci odkrývají i některé výmalby, kde se podařilo najít vzácné vrstvy z doby, kdy zámek vznikl. Po letech příprav začala obnova kaple, kde se podařilo najít vzácnou stříbrnou minci z 13. století.

Autor:Nejčtenější

Hrubá chyba černocha, řekl Petržela. Nešťastné vyjádření, uvádí klub

Vlastimil Petržela

Když mluvil do televizních kamer po porážce 0:1 s Plzní, trenér zlínských fotbalistů Vlastimil Petržela na otázku o...

Baník další penalty nezvládl, do semifinále jde Boleslav a Zlín

Ostravský útočník Tomáš Poznar neproměnil rozhodující pokutový kop v rozstřelu...

V osmifinále byli v penaltovém rozstřelu ti šťastnější, když přetlačili Spartu. V dalším kole českého poháru však už...Řidič najel s trolejbusem do odstavených aut, těsně minul muže s dětmi

V Otrokovicích najel trolejbus do odstavených aut. (19.3.2018)

V Otrokovicích na Zlínsku ráno najel trolejbus městské hromadné dopravy do zaparkovaných aut. Příčinou mohla být...

Zničili mi život, svědčil muž postřelený lupiči ve zlatnictví

Zničili mi život, říká napadený muž

Před soudem stanula dvojice lupičů, kteří v roce 2015 přepadli zlatnictví v Uherském Hradišti. Jejich akce skončila...

Nový trenér přinesl řád, každý si hrál, co chtěl, přiznává Jiráček

Momentka z úvodního utkání jarní sezony první fotbalové ligy mezi Zlínem a...

Petr Jiráček fandil v osmifinále Evropské ligy Plzni. Teď věří, že náročný program soupeře by mohl být pro Zlín v...

Další z rubriky

Za podzemní parkoviště zaplatí Vsetín místo třiceti milionů dvojnásobek

Tak by mohla vypadat třípodlažní obchodní galerie naproti vsetínskému nádraží.

Vsetínskou radnici vyjde vybudování podzemního parkoviště u vlakového nádraží minimálně na dvojnásobek původní částky....

Církev se části pozemků v Podzámecké zahradě v Kroměříži nedomohla

Zahradnictví tvoří tři budovy - zázemí pro zahradníky, sklady techniky a

Okresní soud odmítl vydat církvi pozemky v Podzámecké zahradě v Kroměříži, na nichž stojí jen pár let staré Zahradní...

Anonym urážel Židy a divadlo kvůli čtení hry o prostějovském hřbitově

Ovčáček čtveráček má u diváků velký úspěch (na snímku vpravo ředitel divadla...

Policie řeší anonymní dopis plný protižidovských nadávek a urážek ředitele Petra Michálka, který dorazil do zlínského...

Najdete na iDNES.cz