Politické strany a hnutí ve Zlínském krji už odevzdaly své kandidátky. Lídři jsou známí. Ilustrační snímek

Politické strany a hnutí ve Zlínském krji už odevzdaly své kandidátky. Lídři jsou známí. Ilustrační snímek | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Čuba chce do Sněmovny, musí ale přeskočit kancléře Mynáře

  • 1
Bývalý šéf zemědělského družstva Slušovice František Čuba už je krajským radním a nyní má velkou šanci stát se poslancem. Za Zemanovce kandiduje na desátém místě. Lídrem je prezidentův kancléř Vratislav Mynář.

Volební lídři stran ve Zlínském kraji

ČSSD - Antonín Seďa

TOP 09 a STAN - Petr Gazdík

ODS - Jan Hrdý

KSČM - Vladimír Koníček

KDU–ČSL - Ondřej Benešík

Strana práv občanů Zemanovci - Vratislav Mynář

Strana zelených - Michal Berg

Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury - Jaroslav Holík

Hlavu vzhůru - Tomáš Úlehla

ANO - Radek Vondráček

Když se František Čuba nechal před třemi lety přemluvit tehdy ještě jen důchodcem Milošem Zemanem, aby kandidoval za jeho Stranu práv občanů, bral to jako symbolickou pomoc.

Získal ale přes 2,5 tisíce preferenčních hlasů a z posledního místa se vyšvihl na první. Nakonec kývl na post krajského radního.

Podobná situace se může opakovat v předčasných parlamentních volbách. Čuba sice předem proklamoval, že nechce být poslancem, stal se ale nakonec desítkou kandidátní listiny Zemanovců.

"Přesvědčili mě," reagoval Čuba a vypadalo to, jako by z toho ani neměl radost.

Letos sedmasedmdesátiletý muž a bývalý člen KSČ přitom dlouho s oblibou říkával, že "neexistuje síla", která by ho dostala do politiky. Za pár týdnů však může být poslancem.

Což by bylo o to pikantnější, že jeho JZD Slušovice prosperovalo za minulého režimu a přechod do kapitalismu neustálo. Podle Čuby vinou bývalého prezidenta Václava Havla, který měl na jeho agrokombinát spadeno.

Fenomén Čuba se může opakovat

"V minulosti se nám dařilo všechno, na co jsme sáhli. Pak přišlo období, kdy to bylo špatné. Ale proč bych nad tím brečel, historie je za námi," zrekapituloval Čuba.

Zemanovci dobře vědí, co dělají. Bez Čuby by jen těžko byli v krajské koalici a hlavně díky němu se mohou poprvé dostat i do parlamentu.

"Fenomén pana docenta se může zopakovat. Pak bude na jeho zvážení, zda pro něho bude důležitější práce pro kraj, či pro Sněmovnu," naznačil lídr kandidátky a prezidentský kancléř Vratislav Mynář.

Čuba se zatím nerozhodl. Řekl, že to zváží až v případě, že ve volbách vyhraje. "Neočekávám ale tolik preferenčních hlasů," dodal.

Mynář, který v krajských volbách získal jen něco málo přes 600 preferenčních hlasů, řeší podobné dilema jako Čuba.

Se slovy, že "nebude sedět jedním zadkem na dvou židlích", sice hodlá k 1. říjnu rezignovat na post krajského zastupitele, nicméně do Sněmovny kandiduje jako zaměstnanec prezidentské kanceláře.

"Pokud bych ve volbách uspěl jako lídr, tak bych funkci poslance s velkou pravděpodobností přijal. A ta je s pozicí kancléře neslučitelná," přiblížil Mynář. Z Hradu by tedy odešel.

Mynář se vzdá postu kancléře, pokud bude zvolen

Už během předvolební kampaně bude mít neplacené volno a úřadovat bude jeho zástupce. Věří, že Zemanovci v kraji vybojují dva poslanecké mandáty.

Volební klání bude mít však pro Čubu ještě jeden zajímavý rozměr. Za ODS totiž kandiduje bývalý disident a šéf BIS Stanislav Devátý. Za minulého režimu nějaký čas pracoval i v JZD Slušovice, odkud byl v roce 1998 vyloučen.

Občanským demokratům má pomoci z bídy paradoxně právě podle vzoru fenoménu Čuba.

"Stejně jako František Čuba pomáhal Zemanovcům, tak Stanislav Devátý zvedá prapor konzervativní strany," prohlásil šéf krajské ODS Libor Lukáš.

Dvojkou SPOZ je nestraník a starosta Valašských Klobouků Dalibor Maniš. V minulých parlamentních volbách hájil barvy TOP 09 a měl by nahradit Mynáře v krajském zastupitelstvu. Pokud by ho voliči vykroužkovali, bude řešit stejný problém.

"Přestal bych být starostou," slíbil Maniš.

Trojkou je náměstek hejtmana a lékař Lubomír Nečas. Podle něho kandidátka "vznikala v mírovém ovzduší". Tahanice jako v Praze a středních Čechách se na východě Moravy prý nekonaly.

Kandidátky mají sestavené už všechny strany, v úterý odpoledne vypršela lhůta na jejich odevzdání.

Za Okamuru kandiduje i budoucí tchán

Na poslední chvíli si nominovalo nového lídra i hnutí ANO Andreje Babiše, když z pozice jedničky odstoupil kvůli zdravotním potížím bývalý sportovní komentátor Václav Tittelbach. Nahradil ho kroměřížský advokát Radek Vondráček.

Zajímavou kandidátní listinu má i hnutí Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury. Jejím lídrem je zastupitel Březůvek a podnikatel Jaroslav Holík, který na motorkách vlastní výroby procestoval kus Evropy a Asie.

Trojkou pak lékař Pavel Talaš, což je otec Okamurovy přítelkyně z Napajedel.

"Je to zkušený člověk, který má čtyřicetiletou praxi ve zdravotnictví," odůvodnil to Okamura.

Na kandidátce Úsvitu figuruje také místostarosta Bojkovic Jaroslav Staník, který u svého jména uvádí stranickou příslušnost ČSSD.

Sociální demokraté ho ale na přelomu loňského a letošního roku opakovaně vyloučili, protože pomáhal Okamurovi v jeho kampani před senátními volbami. Staník se proti tomu vždy odvolal a rozhodnutí dodnes nepovažuje za pravomocné.

"Stojím si za tím, že jsem byl vyloučen v rozporu se stanovami strany," řekl Staník. Krajská ČSSD už to ale neřeší.

"Není členem strany, a pokud uvádí něco jiného, je to lež," řekl krajský šéf ČSSD Dalibor Sedláček.

S překvapivým jménem vyrukovala také Dělnická strana sociální spravedlnosti, která získala olympijského vítěze ve vzpírání z Moskvy 1980 Otu Zarembu.

ČSSD v kraji povede Antonín Seďa, ODS Jan Hrdý, KSČM Vladimír Koníček a TOP 09/STAN Petr Gazdík, Stranu zelených Michal Berg.