Nový předseda zlínské ČSSD Vladimír Drtil. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Zlínská ČSSD se po sestavení kandidátky hádá, kdo je Janečkův člověk

  • 10
Sociální demokracie ve Zlíně jako první schválila kandidátku do podzimních komunálních voleb. Je úplně jiná než před čtyřmi lety a téměř bez současných zastupitelů za ČSSD, kteří ji kritizují. Stranu ve Zlíně rozděluje spor o to, kdo byl a kdo nebyl spjatý s bývalým vlivným kontroverzním členem Martinem Janečkou.

Spory mezi bývalým a současným vedením zlínské ČSSD se opět vyostřily. Může za to podoba kandidátky do podzimních komunálních voleb.

A nepřímo také exnáměstek primátorky a bývalý sociální demokrat Martin Janečka, který byl odsouzený za korupci a následně amnestován prezidentem.

Současní šéfové zlínské buňky, kteří jsou i v čele kandidátní listiny, opakovaně mluví o "nové éře ČSSD ve Zlíně", konci klientelismu a prohlašují, že se odstřihli od Janečkova vlivu.

"ČSSD v našem městě přestane sloužit k naplňování osobních ambicí úzké skupiny vyvolených," řekl lídr kandidátky a šéf zlínské sociální demokracie Vladimír Drtil.

Kdo vlastně stál za Janečkou?

Dosluhující zastupitelé, z nichž většina byla i v minulém vedení zlínské ČSSD, to ale vidí jinak. Pochybují o konci Janečkovy éry.

"Tři lidi na prvních pěti místech kandidátky přivedl do strany Martin Janečka. Jsou pro mě nepřijatelní stejně jako on sám," prohlásil zastupitel Marian Lehocký. "Kandidoval bych jen proto, abych zasedl židli těmto šíbrům," dodal Lehocký, který už z ČSSD vystoupil.

Na mysli má dvojku kandidátky Romana Vaigela, trojku Jiřího Knedlu a pětku Antonína Prokeše. A není sám, komu tato jména a jejich spojitost s podnikatelem Janečkou vadí.

Martin Janečka u brněnského soudu, kde čelil obžalobě v korupční kauze Square Transaction.

"Z první desítky patří třetina míst aparátčíkům strany, třetina těm, kteří jsou spojeni s Janečkou a třetinu tvoří ti, co nic nezmění," podotkl zastupitel Martin Mikeska.

Drtil si myslí, že z těchto zastupitelů mluví především hořkost z toho, že přišli anebo přijdou o funkce. "Máme obavy, že budou chtít před volbami nabourat naše image," reagoval Drtil.

Podle něho nemůže být řeč o tom, že by Janečka "někoho přivedl za ručičku", připustil ale, že někdo jím mohl být osloven.

"Rozmlouval s lidmi, u nichž předpokládal loajalitu. Když ale viděli, co se ve straně děje, postavili se proti němu," naznačil Drtil.

Muž, který rozděluje ČSSD

Osobní propojení s Janečkou se nabízí zejména u Knedly s Prokešem, kteří pracují u městské policie. Tu měl ještě před čtyřmi lety Janečka jako náměstek v kompetenci.

"Možná, že se to tak jeví, ale není to pravda. Vstup do ČSSD bylo moje rozhodnutí," tvrdí Knedla. "Měl jsem přihlášku podanou už dříve, ale nikdo se jí v ČSSD nezabýval," podotkl Prokeš.

Také Vaigel odmítl, že by ho do řad sociální demokracie přivedl Janečka. "Pan Janečka o doporučení uchazečů hlasoval jako každý druhý s ostatními desítkami členů," sdělil Vaigel.

A stejně jako další členové nového vedení naopak zdůrazňuje, že Mikeska a spol. s Janečkou dlouho spolupracovali v zastupitelstvu.

"Byla to taková doba. Beru to jako historii, na kterou jsme ve volbách doplatili," připustil Mikeska. "Otázka ale je, k čemu to teď posloužilo," dodal.

Janečka stranu rozděluje i rok a půl poté, co ji opustil. Podle soudu jako šéf soukromé firmy uplácel zástupce jiné společnosti, aby snížil dluh. Coby náměstek primátorky stál za řadou sporných transakcí: například odblokováním svitovského areálu či privatizací vodáren.