Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kandidát ODS do zastupitelstva v Rožnově čelí obvinění z vyhrožování

  9:30aktualizováno  9:30
Měsíc před komunálními volbami otřásá Rožnovem pod Radhoštěm politický skandál. Poté, co tam dvakrát řešili krumpáč v autě místostarosty a zapálený vůz zastupitele, má nyní problém kandidát ODS a jednatel společnosti Rožnovstav Miroslav Janošek. Bývalý zaměstnanec jeho firmy Lukáš Křenek na něj podal trestní oznámení.
V Rožnově se měsíc před komunálními volbami objevil další skandál. Ilustrační foto.

V Rožnově se měsíc před komunálními volbami objevil další skandál. Ilustrační foto. | foto: David PortMAFRA

"Mám strach. Vyhrožoval mi zabitím a že mi zapálí auto a dům. Zeptal se mě, jestli chci dopadnout jako pan Rýznar, kterému shořelo auto. Poslal mi i SMS, která mě vystrašila ještě víc," líčil Křenek. Případ už šetří vsetínská kriminálka. Křenkovi nabídla policejní ochranu, ten ji však odmítl.

Janošek tvrdí, že obvinění je nesmyslné. "Popírám, že bych mu vyhrožoval. Mám pět šest lidí, kteří můžou dosvědčit, že jsem s tím člověkem nemluvil. Je před volbami a je to politický boj," uvedl.

Spor vyvolaly údajné fígle s dotacemi

Spor se týká údajných nelegálních praktik Janoška při čerpání dotací z fondu životního prostředí. "Žádal zpětně o dotace. Čerpá dotace na stavby i tři roky staré. Podle mě je to podvodné jednání," líčí Křenek, který kontaktoval ministerstvo. Problém teď šetří Státní fond životního prostředí.

"Je to konkurenční boj. Pan Křenek si založil v podstatě tu samou firmu. Okoukal ode mě, jak se podniká," reagoval Janošek.

Jenže celá kauza má i další rovinu. Janošek totiž kandiduje za ODS na místní radnici, je na čtrnáctém místě. Občanští demokraté se bojí, že by jim kauza mohla uškodit. "Pozice ODS je ve městě stabilně silná. Minulé komunální volby vyhrála a jde o snahu pozici oslabit. Budu ráda, když to policie prošetří. Myslím, že se jedná o účelové poškození dobrého jména," podotkla místostarostka Markéta Blinková, kandidátka ODS na post starostky.

Křenek se svým obviněním vystoupil přímo na jednání rožnovského zastupitelstva. A opozice se toho hned chytila. "Napíšu dopis premiérovi, že tady dochází ke spojení policie, podnikatelů proti běžnému řadovému občanovi, který jen poukáže na problém," naznačil Miroslav Malchar, člen rožnovského zastupitelstva za Věci veřejné.

Petr Nečas se však do problému míchat nebude. "Situaci v rožnovské ODS nevidím jako kritickou," odpověděl na dotaz MF DNES.

Zda Janošek na kandidátce ODS zůstane, zatím není jisté. "Když se obvinění prokáže, zřejmě z ní vypadne. Pokud se prokáže, že byly porušeny podmínky volebního zákona, ten člověk na kandidátce být nemůže. Pokud je to jen účelový tah opozice, je potřeba s tím pracovat jinak," podotkla Blinková.

Janošek už byl jednou odsouzený

Jak ale MF DNES zjistila, není to první Janoškův problém se zákonem. Byl totiž podmíněně odsouzený za fyzické napadení. "Mám rodinu a dvě děti, mám závazky a na konci měsíce se ode mě očekává, abych platil. Měl jsem konflikt s člověkem, který mi dlužil velké peníze. Žádal jsem ho, aby mi je vrátil. Neměl se k tomu a tehdy mi ujely nervy. Měli jsme spolu rozepři a byl jsem obviněný z napadení," vysvětluje Janošek.

O výmaz z trestního rejstříku prý požádal. "Bylo to zkratovité jednání, kdy si nesu následky doteď," připouští Janošek.

Někteří ze zastupitelů považují kauzu za závažnou. "Vím, že to nebyla žádná herecká scéna. Pan Křenek vystoupil na zastupitelstvu s ověřenými informacemi. Překvapilo mě, že si ODS neprověřuje lidi, které si dává na kandidátku," souhlasí Libuše Rousová, členka rožnovského zastupitelstva, která odešla z ODS před čtyřmi lety.

Janošek se ale kandidatury na radnici rozhodně nehodlá vzdát. Stále opakuje, že jde pouze o politický a konkurenční boj. "Z ODS jsem byl osloven a kandidoval jsem i minulé volební období. Doufám, že letos nekandiduji naposled. Snažím se pro město něco dělat, i pro výchovu dětí v tenisové výuce," hájí se Janošek.

"Je to pomsta bývalého zaměstnance"

A sám tvrdí, že od Křenka jde o pomstu. "Pan Křenek mi vyhrožoval, že mě zničí. Nato si založil také stavební firmu, kdy mi řekl: Budu také stavět panelové domy, ty na mě nemáš," podotkl Janošek.

Říká, že Křenek byl u něj zaměstnaný na zkušební dobu dva apůl měsíce. "Dostal výpověď z důvodu, že čerpal z firemního účtu peníze, za které si platit výlety, značkové oblečení a hotely s přítelkyněmi. Mám od toho záznamy v bance. Pan Křenek to psychicky nezvládl a v den, kdy dostal výpověď, odjel na dva dny s firemním autem a byl nezvěstný. Mám na to čtyři svědky," uvedl Janošek.

Podle Křenka to není pravda. "Odešel jsem dohodou, už bych v té firmě nemohl pracovat. Mám novou práci a daří se mi dobře," poznamenal bývalý zaměstnanec Rožnovstavu. S obviněním Janoška šel ven poté, co v televizi viděl pořad s reportérem Jankem Kroupou.

"Nejdřív jsem chtěl, aby všechno nejdřív prověřila policie, ale zdálo se mi, že nepostupují dost rychle. Už jsem nevěděl, co mám dělat. Až pak jsem viděl rozhovor s novinářem Kroupou, který radil v těchto situacích vše zveřejnit," vysvětluje Křenek.
Nejčtenější

Zlámale, to si zaplatíš. Gólman zlomil tyč a fotbal zachraňovali hasiči

Zlínský brankář Zdeněk Zlámal v utkání s Mladou Boleslaví.

Při odvážném zákroku to vypadalo, že se zlínský brankář Zdeněk Zlámal zlomil o tyčku, jak drsně do ní narazil. Jenže to...

Muž ve Zlíně ubil sousedova jorkšíra smetákem. Pořád to hulákalo, říká

Soused zabil seniorovi psa

Čtyřicetiletý muž ve Zlíně ubil sousedovi psa smetákem. Policii se přiznal a řekl, že mu došla trpělivost se štěkáním...V Hostýnských vrších platí zákaz vstupu do lesů, zavřeny jsou i rozhledny

Rozhledna na vrcholu Kelčského Javorníku, který se nachází ve výšce 865 metrů...

Polomy v lesích komplikují začátek turistické sezony ve Zlínském kraji. Nejhorší je situace v Hostýnských vrších, kde...

Boleslav - Zlín 0:1, Zlámal zlomil tyč, po výměně brány hosté rozhodli

Brankář Zlína Zdeněk Zlámal zlomil v utkání proti Mladé Boleslavi brankovou tyč.

Kuriózní moment a pak překvapivý výsledek. V zápase dvou ohrožených týmů nejprve zlínský brankář Zdeněk Zlámal při...

Vsetín hledá brankáře přes úřad práce: se zkušenostmi z KHL za 12,5 tisíce

Pracovní nabídka vsetínského Úřadu práce na pozici hokejového gólmana.

Recese, snaha zaujmout, nebo snad upřímně míněný pokus, jak získat posilu? Hokejový Vsetín hledá nového brankáře pro...

Další z rubriky

Frekventovaný most mezi Otrokovicemi a Tlumačovem bude do října zavřený

(Ilustrační snímek)

Řidiče na Zlínsku zbrzdí opravy dvou důležitých cest. Silničáři částečně uzavřeli příjezd na největší zlínské sídliště...

Hasiči tahali čápy z komína a z kanalizační roury zachraňovali psa

Jeden z umouněných čápů, které hasiči vytáhli ve Fulneku z útrob komína (22....

Dvojici mladých čápů uvězněných v útrobách komína zachránili hasiči ve Fulneku. Ptáci se dovnitř zřítili poté, co je...

O armádní zálohy je zájem, hlásí se právníci i učitelé

Cvičení aktivní zálohy Armády České republiky v areálu České zbrojovky v...

Padesát míst aktivní zálohy zbývá obsadit pěší rotě Krajského vojenského velitelství ve Zlíně. Zájem mají lidé napříč...

Najdete na iDNES.cz