Kandidát ODS do zastupitelstva v Rožnově čelí obvinění z vyhrožování

  9:30aktualizováno  9:30
Měsíc před komunálními volbami otřásá Rožnovem pod Radhoštěm politický skandál. Poté, co tam dvakrát řešili krumpáč v autě místostarosty a zapálený vůz zastupitele, má nyní problém kandidát ODS a jednatel společnosti Rožnovstav Miroslav Janošek. Bývalý zaměstnanec jeho firmy Lukáš Křenek na něj podal trestní oznámení.
V Rožnově se měsíc před komunálními volbami objevil další skandál. Ilustrační foto.

V Rožnově se měsíc před komunálními volbami objevil další skandál. Ilustrační foto. | foto: David PortMAFRA

"Mám strach. Vyhrožoval mi zabitím a že mi zapálí auto a dům. Zeptal se mě, jestli chci dopadnout jako pan Rýznar, kterému shořelo auto. Poslal mi i SMS, která mě vystrašila ještě víc," líčil Křenek. Případ už šetří vsetínská kriminálka. Křenkovi nabídla policejní ochranu, ten ji však odmítl.

Janošek tvrdí, že obvinění je nesmyslné. "Popírám, že bych mu vyhrožoval. Mám pět šest lidí, kteří můžou dosvědčit, že jsem s tím člověkem nemluvil. Je před volbami a je to politický boj," uvedl.

Spor vyvolaly údajné fígle s dotacemi

Spor se týká údajných nelegálních praktik Janoška při čerpání dotací z fondu životního prostředí. "Žádal zpětně o dotace. Čerpá dotace na stavby i tři roky staré. Podle mě je to podvodné jednání," líčí Křenek, který kontaktoval ministerstvo. Problém teď šetří Státní fond životního prostředí.

"Je to konkurenční boj. Pan Křenek si založil v podstatě tu samou firmu. Okoukal ode mě, jak se podniká," reagoval Janošek.

Jenže celá kauza má i další rovinu. Janošek totiž kandiduje za ODS na místní radnici, je na čtrnáctém místě. Občanští demokraté se bojí, že by jim kauza mohla uškodit. "Pozice ODS je ve městě stabilně silná. Minulé komunální volby vyhrála a jde o snahu pozici oslabit. Budu ráda, když to policie prošetří. Myslím, že se jedná o účelové poškození dobrého jména," podotkla místostarostka Markéta Blinková, kandidátka ODS na post starostky.

Křenek se svým obviněním vystoupil přímo na jednání rožnovského zastupitelstva. A opozice se toho hned chytila. "Napíšu dopis premiérovi, že tady dochází ke spojení policie, podnikatelů proti běžnému řadovému občanovi, který jen poukáže na problém," naznačil Miroslav Malchar, člen rožnovského zastupitelstva za Věci veřejné.

Petr Nečas se však do problému míchat nebude. "Situaci v rožnovské ODS nevidím jako kritickou," odpověděl na dotaz MF DNES.

Zda Janošek na kandidátce ODS zůstane, zatím není jisté. "Když se obvinění prokáže, zřejmě z ní vypadne. Pokud se prokáže, že byly porušeny podmínky volebního zákona, ten člověk na kandidátce být nemůže. Pokud je to jen účelový tah opozice, je potřeba s tím pracovat jinak," podotkla Blinková.

Janošek už byl jednou odsouzený

Jak ale MF DNES zjistila, není to první Janoškův problém se zákonem. Byl totiž podmíněně odsouzený za fyzické napadení. "Mám rodinu a dvě děti, mám závazky a na konci měsíce se ode mě očekává, abych platil. Měl jsem konflikt s člověkem, který mi dlužil velké peníze. Žádal jsem ho, aby mi je vrátil. Neměl se k tomu a tehdy mi ujely nervy. Měli jsme spolu rozepři a byl jsem obviněný z napadení," vysvětluje Janošek.

O výmaz z trestního rejstříku prý požádal. "Bylo to zkratovité jednání, kdy si nesu následky doteď," připouští Janošek.

Někteří ze zastupitelů považují kauzu za závažnou. "Vím, že to nebyla žádná herecká scéna. Pan Křenek vystoupil na zastupitelstvu s ověřenými informacemi. Překvapilo mě, že si ODS neprověřuje lidi, které si dává na kandidátku," souhlasí Libuše Rousová, členka rožnovského zastupitelstva, která odešla z ODS před čtyřmi lety.

Janošek se ale kandidatury na radnici rozhodně nehodlá vzdát. Stále opakuje, že jde pouze o politický a konkurenční boj. "Z ODS jsem byl osloven a kandidoval jsem i minulé volební období. Doufám, že letos nekandiduji naposled. Snažím se pro město něco dělat, i pro výchovu dětí v tenisové výuce," hájí se Janošek.

"Je to pomsta bývalého zaměstnance"

A sám tvrdí, že od Křenka jde o pomstu. "Pan Křenek mi vyhrožoval, že mě zničí. Nato si založil také stavební firmu, kdy mi řekl: Budu také stavět panelové domy, ty na mě nemáš," podotkl Janošek.

Říká, že Křenek byl u něj zaměstnaný na zkušební dobu dva apůl měsíce. "Dostal výpověď z důvodu, že čerpal z firemního účtu peníze, za které si platit výlety, značkové oblečení a hotely s přítelkyněmi. Mám od toho záznamy v bance. Pan Křenek to psychicky nezvládl a v den, kdy dostal výpověď, odjel na dva dny s firemním autem a byl nezvěstný. Mám na to čtyři svědky," uvedl Janošek.

Podle Křenka to není pravda. "Odešel jsem dohodou, už bych v té firmě nemohl pracovat. Mám novou práci a daří se mi dobře," poznamenal bývalý zaměstnanec Rožnovstavu. S obviněním Janoška šel ven poté, co v televizi viděl pořad s reportérem Jankem Kroupou.

"Nejdřív jsem chtěl, aby všechno nejdřív prověřila policie, ale zdálo se mi, že nepostupují dost rychle. Už jsem nevěděl, co mám dělat. Až pak jsem viděl rozhovor s novinářem Kroupou, který radil v těchto situacích vše zveřejnit," vysvětluje Křenek.

Nejčtenější

Se třemi dětmi rezignujete na spoustu věcí, říká pediatrička Karolová

Kateřina Karolová se svými třemi syny

Jako dětská lékařka odešla Kateřina Karolová sbírat zkušenosti na kliniku do Německa, kde zažila velmi náročné služby....

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Kladno s Plekancem v sestavě zdolalo Vsetín, Jihlava uspěla v Prostějově

V utkání proti Slavii míří za pukem budějovický Zdeněk Doležal (vlevo).

První hokejová liga pokračovala 33. kolem. Kladno i s Tomášem Plekancem v sestavě přehrálo Vsetín 6:3, trápící se...

Muž se pokusil zastřelit šéfa své přítelkyně, protože jí dával malý plat

Ilustrační snímek

Až dvacetileté vězení hrozí muži ze Vsetínska, který v opilosti vystřelil na provozovatele restaurace a jen těsně jej...

Po sérii násilných potyček sepsali lidé v Uherském Brodě petici

Ilustrační snímek

Devět případů napadení obyvatel za jeden měsíc vyvolalo velké emoce v Uherském Brodě. Řada kritických reakcí se...

Další z rubriky

„Špuntomat“ prodává pěnu do uší pro klidný pobyt v nemocnici

Špuntomat nabízí hygienické a certifikované špunty do uší.

V nemocnici ve Valašském Meziříčí začal fungovat „špuntomat“, který zájemcům vydává špunty do uší. Pacientům má...

Kroměříž byla měsíce centrem rakouské říše, před 170 lety přivítala elitu

Arcibiskupský zámek zachycuje obrázek uveřejněný v novinách Illustrierte...

V Kroměříži se před 170 lety odehrála jedna z nejdůležitějších událostí moderních dějin, císař do města na konci roku...

Obnovená městská tržnice ve Vsetíně lidi zaujala, bude pokračovat

Tržnice před městským úřadem ve Vsetíně.

Necelý rok testovali ve Vsetíně městskou tržnici na Svárově. Řadu let ve městě scházela a lidé žádali její obnovení....

Najdete na iDNES.cz