Jarošov by odtržením přišel o městskou policii. Ilustrační snímek

Jarošov by odtržením přišel o městskou policii. Ilustrační snímek | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Jarošov přijde odtržením o strážníky, vzroste kriminalita, varuje kampaň

  • 10
Uherskohradišťská radnice přitvrdila svoji kampaň proti odtržení části Jarošov. Referendum se totiž blíží. Úředníci v tiskové zprávě proto varují, že hrozí zvýšení kriminality a obyvatelé "rebelující" části by se měli připravit na pobíhající psy, počmárané budovy i více zlodějů. Aktivisté to popírají.

Radnice v oficiální tiskové zprávě upozorňuje na nedávný případ z obce Želechovice, kde pobíhal ztracený pes. "I když nemá pěnu u huby a nevypadá agresivně, přece jen nikdo neví, zda nezaútočí na dítě, které se mu dostane do cesty, nebo nepřenáší nějakou nemoc," konstatuje ve zprávě.

Tento konkrétní příklad vybrali úředníci proto, že se Želechovice před třemi lety odtrhly od Zlína. A stejně jako v Želechovicích mohou mít se zatoulanými zvířaty problémy i v Jarošově.

Po osamostatnění by totiž přišli o služby městské policie. "To by mohlo snížit pocit bezpečí," upozornil Vlastimil Pauřík, velitel hradišťských strážníků. Jeho podřízení údajně v Jarošově stráví každý den tři hodiny a každý měsíc řeší třicet žádostí místních lidí.

Za pravdu mu ve zprávě dává také šéf hradišťských státních policistů. "Pokud se tam budou méně vyskytovat, může dojít k nárůstu trestných činů i přestupků," varuje Bronislav Šabršula.

Bez strážníků si lidé více všímají okolí

Aktivisté, kteří několik měsíců bojují za samostatnost Jarošova, ale takové obavy nemají. "Jsou to naprosto scestné argumenty," okomentoval radniční kampaň Stanislav Juriga, zástupce přípravného výboru pro osamostatnění Jarošova.

Podle něj není jediný důvod, proč by se kriminalita měla zvýšit. "Bez strážníků se obejdou i ve větších obcích a státní policie nám pořád zůstane," vysvětlil. Podobně to funguje ve zmíněných Želechovicích. Obec, která byla součástí Zlína, vlastní strážníky nemá. Pravidelně k nim ale jezdí policisté z územního pracoviště ve Vizovicích.

Že by se u nich po osamostatnění zvýšila kriminalita, nepotvrdili. "Spíš si lidé více než dřív všímají, co se kolem nich děje, spoléhají se na sebe a jsou aktivnější," vysvětlil starosta Želechovic Libor Špendlík. V obci také chystají kamerový systém. "Pod městem bychom se ho nedočkali," dodal Špendlík.

Hradišťská radnice s odtržením od začátku nesouhlasí a varuje, že uškodí oběma stranám. Třeba město by tak každoročně přišlo o zhruba 10 milionů korun. Ve své kampani proto oslovila známé osobnosti, které mají obyvatele Jarošova přesvědčit, aby odtržení nedali hlas. První z nich byl ředitel místní základní školy Pavel Jančář, který naznačil, že by mohlo dojít k jejímu zrušení.

Referendum o odtržení Jarošova od Uherského Hradiště je naplánováno na 22. září.