První pamětní kamen, který v Kroměříži připomíná židovskou oběť nacistického...

První pamětní kamen, který v Kroměříži připomíná židovskou oběť nacistického řádění | foto: Patka , Creative Commons

Kameny zmizelých připomenou osud Židů i v Kroměříži a Uherském Ostrohu

  • 0
Do výjimečného projektu Stolpersteine, neboli Kameny zmizelých, se chystají zapojit i v Uherském Ostrohu a Kroměříži. Města nechají na veřejná prostranství nainstalovat speciální pamětní kameny, které budou zapuštěny do dlažby. Smyslem je připomenout židovské oběti nacistického řádění.

„Kameny budou obsahovat text věnovaný konkrétním obětem holokaustu. Když si člověk bude chtít přečíst, co je na kamenu napsáno, musí se k němu sehnout. Tím se pokloní památce zemřelých,“ objasnila starostka Uherského Ostrohu Hana Příleská.

Ve městě plánovali položení kamenů už několik let, ale uskuteční to zřejmě až na konci letošního roku.

„Zatím ještě získáváme informace a jednáme o celkové podobě. Chceme, aby to bylo co nejdůstojnější, ale musíme vyřešit i praktické překážky. Kameny není možné umístit kamkoliv,“ dodala starostka.

Ve hře je podle ní varianta, že kámen bude ležet před každým z domů, který původně zesnulým Židům patřil, nebo je možné, že se hromadně nainstalují v místě, kde dříve stávala synagoga. Je také možné, že památníčky budou přibývat postupně.

Kameny už mají v Boršících

Ostroh, v němž před druhou světovou válkou sídlila silná židovská komunita, by se tak stal třetím místem v kraji s touto ojedinělou připomínkou.

Několik kamenů zmizelých mají v Boršicích, jeden takzvaný stolperstein je od roku 2014 i v Kroměříži.

A letos k němu přibudou další. Radnice chystá jejich instalaci v Moravcově ulici, kde uctí památku posledního rabína ve městě Joachima Astela a jeho rodiny. Astel, jeho žena i dvě děti zahynuli v koncentračním táboře v Osvětimi.

„S umísťováním kamenů bychom chtěli pokračovat dál. Děláme to ve spolupráci s muzeem i archivem, který musí původní obyvatele dohledat, zjistit, ve kterých domech bydleli, kdy se narodili a kdy zahynuli,“ vysvětlila ředitelka kroměřížské knihovny Šárka Kašpárková, jež umístění kamenů iniciovala.