V současnosti čeká stavba uherskobrodské kachlíkárny na téměř stomilionovou rekonstrukci. | foto: archiv Muzea J. A. Komenského v Uh. Brodě

Nevzhledná kachlíkárna v Brodě získá zpět svůj funkcionalistický lesk

  • 7
Současná nevzhledná podoba kachlíkárny v Uherském Brodě vezme za své. Za 90 milionů korun, které zaplatí soukromník, se změní hlavně uvnitř. Radnice pak do budovy na náměstí stáhne velkou část roztroušených úředníků, rekonstrukci bude splácet.

Nikdo jí neřekne jinak než kachlíkárna. Dokonce i radnice vkládá toto zažité pojmenování do veřejných oznámení.

Už desítky let hyzdí hlavní brodské náměstí, ale nadešel čas velkých změn. Sídlí v ní totiž někteří úředníci města a zastupitelé si odhlasovali, že ji nechají opravit.

Funkcionalistický pohrobek

Budovu navrhl brněnský architekt Oskar Poříska v roce 1938 jako městskou spořitelnu. Typicky funkcionalistická stavba měla prosklený vchod, prostornou vstupní halu s proskleným otvorem ve střeše, v patře honosný byt pro ředitele.

"Jako dítě si pamatuju, že jsem tam chodil s maminkou a velká hala byla plná přepážek s bankovními úředníky," přiblížil starosta Patrik Kunčar. S původním funkcionalismem, jehož rukopis byl patrný hlavně uvnitř, však má dnešní budova pramálo společného.

V 80. letech ji potkaly stavební úpravy a vedle vyrostla nevzhledná přístavba, která tu původní kopíruje hlavně v keramických šedivých obkladech na fasádě.

Časy komunistických hesel

Řada obyvatel si na budovu pamatuje hlavně z dob, kdy se na balkonu střídaly projevy komunistických funkcionářů a kolem pochodovaly prvomájové i lampionové průvody. Ze spořitelny se postupně staly městské jesle, administrativní budova i prodejna asijského oblečení.

Teď by jí radnice zase chtěla vrátit původní podobu. "I přes mnohé zásahy je totiž jednou z mála kvalitních funkcionalistických budov ve městě," napsal ve zprávě Martin Číhalík z Národního památkového ústavu.

Do přízemí se po plánovaných úpravách vrátí velká hala, zmizí jedno ze tří schodišť, přibude bezbariérový vchod a pracoviště by tam měla mít stovka úředníků.

Město plánuje, že odbory spojí tak, aby obyvatelé mohli všechno vyřídit buď na radnici, nebo v kachlíkárně. Teď musí úředníky hledat na pěti různých místech. V opravené budově by si vyřizovali pasy, řidičské průkazy nebo občanky, také by tam jednali o dopravních záležitostech a stavbách.

Podle projektu by rekonstrukce mohla stát až 90 milionů korun. Radnice ovšem tolik peněz nemá, vyhovující dotační titul nenašla a zadlužovat se nechce.

Proto zvolili zástupci města způsob financování, který v České republice zatím moc vyzkoušený není. Je označován jako PPP a v praxi jde o spojení soukromého sektoru s veřejným.

"Rekonstrukci by zaplatil soukromý investor a my bychom mu pak nějakou dobu platili v budově zvýšený nájem," vysvětlil Kunčar.

Podle předběžných informací by o takovou investici měly firmy zájem. Investora, kterým bude zřejmě některá z nadnárodních společností, ale musí radnice nejprve vybrat. S rekonstrukcí budovy by se tak mohlo začít nejdříve na konci příštího roku.