Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kácíte moc, zlobí se lidé na zlínskou radnici. Musíme, tvrdí město

  15:34aktualizováno  15:34
Od loňského podzimu do letošního jara padlo ve Zlíně pod motorovými pilami asi 650 stromů. Mnoho obyvatel Zlína to pobouřilo, považují to za těžbu dřeva. Radní ale tvrdí, že dožívají stromy vysazené ještě firmou Baťa, které je třeba obměnit, a navíc se sázejí nové.
Obyvatelům Zlína se nelíbí, že město už pokácelo stovky stromů. Radnice se ale brání s tím, že stromy dožívají a navíc jsou vysazovány nové. (Ilustrační snímek)

Obyvatelům Zlína se nelíbí, že město už pokácelo stovky stromů. Radnice se ale brání s tím, že stromy dožívají a navíc jsou vysazovány nové. (Ilustrační snímek) | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Například nábřeží řeky Dřevnice u mostu na Čepkově ještě před pár týdny lemovaly aleje vzrostlých stromů, převážně javorů. Ve čtvrtek už ale dělníci nakládali zbytky větví, které tady po nich ještě s třiceti pařezy zůstaly. Tak skončil další díl kácení stromů ve Zlíně, který nebývale pobouřil řadu místních obyvatel.

"To, co se děje ve Zlíně, nemá nic společného s prořezáváním a odstraňováním nemocných stromů," zlobil se na diskusním fóru radničního webu Petr Středulinský.

A nebyl jediný. Někteří přispěvatelé dokonce chtěli svolat protestní shromáždění před radnici. "Kdy konečně někdo zodpovědný z magistrátu zabrání devastaci stromů a životního prostředí?" ptal se Jiří Hanák.

Zdejší obyvatelé to vnímají o to citlivěji, že se o Zlínu pořád mluví jako o městu zeleně. A to hlavně díky Tomáši Baťovi, který při výstavbě továrny i obytných domů nešetřil ani na stromech.

Podle radnice stromy dožívají a je nutné je obměnit

Žádnou odezvu ale protesty neměly. Radnice tvrdí, že jde o obnovu zeleně, která je v poslední době větší jen proto, že dožívají stromy vysazené firmou Baťa ve 30. letech minulého století. Stromy, aby byly bezpečné, by neměly stát déle.

"Lidé na to nebyli zvyklí. Teď je ale obnova zeleně nutná," je přesvědčen náměstek zlínského primátora Bedřich Landsfeld.

Ve Zlíně roste kolem sta tisíc stromů. Jejich věkový limit je zhruba osmdesát let. Po jeho uplynutí se výrazně zvyšuje nebezpečí, že stromy spadnou. Podle Landsfelda je lepší kácet je průběžně.

Navíc tvrdí, že město kácí na základě posudků, nikdy zbytečně. Soudě podle pařezů byly ale třeba javory na Čepkově zdravé. "Stromy měly poškozené koruny, kvůli kterým byly nestabilní," naznačil Jaromír Janský z odboru městské zeleně magistrátu.

Na některá místa už se stromy kvůli potrubí či kabelům nevrací

Před třemi lety v centru Zlína spadl vzrostlý pajasan na skupinu lidí a zabil dva chlapce. I proto jsou kontroly stromů přísné. "To, že je pařez v pořádku, ještě neznamená, že je strom zdravý," připustil i ekologický poradce Martin Davidov.

Navíc pokácené stromy nahrazují nové. Město loni nařídilo výsadbu více než 1 200 stromů a souhlasilo s kácením zhruba osmi set. Předloni byl rozdíl ještě větší. "Problém je ale v tom, že pořád ubývá zeleně v centru města," upozornil Davidov.

Stromy ale skutečně z některých lokalit nenávratně mizí. Například tam, kde je nahradí zástavba (Kongresové a univerzitní centrum) nebo je příliš hustá síť inženýrských sítí.

Blízko mnoha vzrostlých stromů vede v podzemí potrubí nebo kabely elektrického vedení. Pokud se takový strom pokácí, nelze na jeho místě vysadit nový. Nesplňoval by totiž zákonem stanovená ochranná pásma.

"Nové stromy pak musejí být často vysázeny v okrajové části Zlína. To může být do budoucna velký problém," obává se Davidov. Podle něj to bude zřejmě případ čtvrti Letná, kde dnes řada stromů pomalu dožívá.

Autor:Nejčtenější

Zlámale, to si zaplatíš. Gólman zlomil tyč a fotbal zachraňovali hasiči

Zlínský brankář Zdeněk Zlámal v utkání s Mladou Boleslaví.

Při odvážném zákroku to vypadalo, že se zlínský brankář Zdeněk Zlámal zlomil o tyčku, jak drsně do ní narazil. Jenže to...

Muž ve Zlíně ubil sousedova jorkšíra smetákem. Pořád to hulákalo, říká

Soused zabil seniorovi psa

Čtyřicetiletý muž ve Zlíně ubil sousedovi psa smetákem. Policii se přiznal a řekl, že mu došla trpělivost se štěkáním...V Hostýnských vrších platí zákaz vstupu do lesů, zavřeny jsou i rozhledny

Rozhledna na vrcholu Kelčského Javorníku, který se nachází ve výšce 865 metrů...

Polomy v lesích komplikují začátek turistické sezony ve Zlínském kraji. Nejhorší je situace v Hostýnských vrších, kde...

Boleslav - Zlín 0:1, Zlámal zlomil tyč, po výměně brány hosté rozhodli

Brankář Zlína Zdeněk Zlámal zlomil v utkání proti Mladé Boleslavi brankovou tyč.

Kuriózní moment a pak překvapivý výsledek. V zápase dvou ohrožených týmů nejprve zlínský brankář Zdeněk Zlámal při...

Vsetín hledá brankáře přes úřad práce: se zkušenostmi z KHL za 12,5 tisíce

Pracovní nabídka vsetínského Úřadu práce na pozici hokejového gólmana.

Recese, snaha zaujmout, nebo snad upřímně míněný pokus, jak získat posilu? Hokejový Vsetín hledá nového brankáře pro...

Další z rubriky

Hasiči tahali čápy z komína a z kanalizační roury zachraňovali psa

Jeden z umouněných čápů, které hasiči vytáhli ve Fulneku z útrob komína (22....

Dvojici mladých čápů uvězněných v útrobách komína zachránili hasiči ve Fulneku. Ptáci se dovnitř zřítili poté, co je...

VIDEO: Traktory brázdily motokrosovou trať, za volant usedly i tři ženy

Šestý ročník tradiční Traktoriády ve Zděchově na Vsetínsku (21. dubna 2018).

Rozblácenou lesní cestu plnou děr, vodních jezírek s metrem a půl vody, ostré zatáčky i prudký kopec museli o víkendu...

Pes prolezl kanálem až na Slovensko, hasiči jej hadicí vystrkali zpět

Pes po vyproštění nejprve utekl, pak se ale vrátil, aby hasičům poděkoval.

Neobvyklý přeshraniční zásah měli o víkendu hasiči ze Zlínska. U bývalé celnice Červený kameň v Nedašově Lhotě uvázl v...

Najdete na iDNES.cz