Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

VIDEO: Pod Pustevnami kácejí stromy pro obnovu vyhořelého Libušína

  9:35aktualizováno  9:35
Na svazích pod Pustevnami začali lesníci kácet stromy pro nový Libušín. Celkem vytěží 360 kubíků převážně jedlového a smrkového dřeva. Stavba bude hotová v roce 2019, tedy 120 let poté, co otevřela původní chata od slavného architekta Jurkoviče, kterou předloni na jaře nenávratně zničil požár.

Kdyby měly stromy v lese rodný list, ty nad Kněhyní, částí Prostřední Bečvy, by v něm měly zapsaný přibližně rok 1890. V době, kdy Jurkovič svůj Libušín dostavěl, byly jen málo odrostlými sazenicemi.

„Jde hlavně o smrky a jedle na třech různých místech v této lokalitě,“ ukazuje šéf Lesů České republiky Daniel Szórád stromy, které jako materiál na stavbu nového Libušína poslouží (o požáru původní budovy zde).

„Není to plošná těžba, stromy se vybíraly jeden po druhém, konkrétně podle požadavku stavařů,“ dodává.

V úterý dopoledne byl při tom, když šly k zemi první z nich. Lesníci je pokáceli, zapřáhli za koně a sváželi dolů k silnici.

„To je ten nejšetrnější způsob těžby vůbec. Není možné vytěžit les beze škod, ale kdybychom sem pustili traktor, bylo by jich mnohem víc,“ vysvětluje a bezděky narovnává malé podrosty, přes které se převalil kmen.

Stromy na stavbu věnovaly skanzenu Lesy ČR, o těžbu se starají Vojenské lesy a statky. I to je dar.

„Podstatné je přiblížit se co možná nejvíce ke způsobu těžby v dobách Jurkoviče a čerpáme přitom ze zkušeností našich předků,“ říká ředitel Valašského muzea v přírodě Jindřich Ondruš.

Proto se kácí na začátku zimy. Stromy hledali v nadmořské výšce nad 700 metrů a začali v konkrétní fázi měsíce.

„Je po úplňku, což je pro kácení dřeva pro stavební materiál nejlepší období,“ dodává Ondruš.

Máčet dřevo v Bečvě už nebudou

Do debaty se mísí povely pro koně, údery sekyr a vůně čerstvě pokáceného dřeva. Odtud se bude vozit do haly na Bystřičce, kde vzniklo zázemí brněnské stavební firmy Archatt, vítěze soutěže na obnovu víc než stoleté dřevěnice (o výběru firmy čtěte zde).

Přes zimu ze dřeva místní tesaři udělají trámy. I oni budou pracovat ručně, mají na to stejné nástroje jako jejich předchůdci.

V tom je podstata takzvané vědecké rekonstrukce. Libušín postaví stejnými postupy jako Jurkovič a jeho lidé. Alespoň převážně. I při kácení je slyšet motorová pila, udělá ale jen část práce.

Odlišností bude víc, stavba třeba nedostane dva roky na sednutí ani se dřevo na ni nebude máčet v Bečvě jako kdysi. Body, ve kterých se stavebníci tehdy a nyní setkají, ale mají převažovat.

„Tohle je krásný okamžik, ale to nejhezčí nás čeká na jaře, až začneme stavět,“ těší se majitel projekční kanceláře, která stavbu připravila a dozoruje, Jakub Masák.

Projektanti obdivují Jurkovičovy schopnosti

Rozhlíží se po označených stromech a přemýšlí o délkách trámů. „Nejdelší, co potřebujeme, má přes osm metrů a jsou dva,“ říká.

Ponesou věž, kterou tvoří šestiúrovňová konstrukce. Každé patro znamená jinou vazbu trámů. Když rozkreslovali jednotlivé úseky, Jurkoviče obdivovali.

„My na to máme techniku, on to vymyslel a nosil to v hlavě. Musel mít obrovskou představivost,“ říká Masák.

A jestli to dnes budou řemeslníci umět udělat? „Ale jistě,“ usmívá se.

Libušín vyhořel na začátku března 2014, vyšetřovatelé pak odhalili chyby v konstrukci komína, za což čelí obžalobě padesátiletý technik z Karvinska (více zde).

Větší z obou Jurkovičových dominant Pusteven tvořila původní krčma, k níž přistavěl další prostory. Do provozu ji uvedli v roce 1899 a v průběhu let ji několikrát rekonstruovali, ne vždy citlivě.

Nyní se jí vrátí podoba přibližně z roku 1925, kdy se na opravách naposledy podílel ještě Jurkovič sám. Stavba má zhruba osmdesátimilionový rozpočet.Nejčtenější

Ukrajinští fotbalisté odmítli ubytování ve zlínském hotelu Moskva

Jedenáctipodlažní Hotel Moskva na náměstí Práce v centru Zlína se začal stavět...

Česká fotbalová reprezentace odehraje na začátku září v rámci Ligy národů zápas s Ukrajinou v Uherském Hradišti....

Pustevny získají stezku v oblacích, na nápor turistů není místo připravené

Plánovaná podoba stezky v oblacích na Pustevnách.

Stavba panoramatické stezky na Pustevnách pokročila, veřejnosti se má otevřít ještě letos. Projekt, který se...Nebyl to bordel, hájí u soudu majitel penzionu večírky se středoškolačkami

Ilustrační snímek

Tresty od pěti do šesti let navrhl státní zástupce dvojici obžalované z pořádání večírků, na které podle něj vozili...

Kde je víc studánek než lidí. Opuštěným hřebenem Bílých Karpat na kole

Západ slunce na Velké Javořině

Česko-slovenské pohraniční pohoří se může pochlubit unikátní přírodou horských luk, bukových lesů a vápencových skal....

Dukla - Slovácko 1:2, stále bez bodu, Chlumecký si dal dva vlastní góly

Ivan Schranz z Dukly (vpravo) a Jiří Krejčí ze Slovácka bojují o míč.

Jsou poslední, ještě nezískali ani bod. Fotbalisté pražské Dukly nezabrali ani v páteční předehrávce 5. kola proti...

Další z rubriky

Sršni jsou aktivnější. Zlínští hasiči kvůli nim v létě vyjeli téměř dvě stě krát

Sršeň hledající útočiště v panelovém domě na lustru - Místo...

V suchém a teplém počasí vyjíždějí hasiči kromě požárů stále častěji i kvůli obtížnému hmyzu, především kvůli sršňům....

Na křižovatce se srazila tři auta, jedno z nich se převrátilo na střechu

Na Zlínsku se srazila tři osobní auta (18. srpna 2018).

Tři osobní auta se srazila na křižovatce v sobotu dopoledne na Zlínsku. Jedno vozidlo skončilo na střeše, dva lidé se...

Referendum o bazénu ve Valašském Meziříčí nebude, rozhodnout mají volby

Krytý bazén ve Valašském Meziříčí.

Na mimořádném jednání měli zastupitelé Valašského Meziříčí rozhodnout, zda ve městě uspořádají referendum o rozšíření...

Najdete na iDNES.cz