Kousky letadla, v němž zahynul Baťa, mohou mít lidé. Část byla v betonu

  11:27aktualizováno  11:27
Od tragické smrti zakladatele zlínských obuvnických závodů Tomáše Bati v neděli uplyne 83 let. Dodnes zůstává záhadou, co se stalo s letadlem, v němž havaroval a které pak bylo řadu let v jeho památníku.

S letadlem Junkers Tomáš Baťa létal pravidelně. Ovšem jeden let se mu stal osudným. | foto: Státní okresní archiv Zlín

Je 12. července 1932 časně ráno a v Otrokovicích se právě zřítilo letadlo s Tomášem Baťou na palubě. Rozlomilo se na dvě poloviny. Přední část byla zničená až ke kabině, v níž seděl i pilot Jindřich Brouček, který v mlze narazil do země. Zadní část stroje ležela opodál a nebyla příliš poškozená.

Zlín tímto dnem přišel o zakladatele své moderní historie. Začal se ale také odvíjet tajemný příběh Junkersu, na jehož palubě Baťa s Broučkem zahynuli.

Fotogalerie

Vedení obuvnických závodů trosky zřejmě zachránilo a sestavilo z nich opět letadlo, které se o rok později stalo největší atrakcí Památníku Tomáše Bati, který podle návrhu architekta Františka Lýdie Gahury vyrostl nad Zlínem.

„Bude tu především instalována celá jeho (Baťova) pracovna, dále Junkers, ve kterém létal a padl, a řada jeho fotografií,“ napsali 17. března 1933 Noviny Zlín.

A tamtéž vyšel v roce 1941 článek, v němž stálo: „Ihned při prvním kroku upoutá návštěvníka velké junkersovo letadlo, v němž Tomáš Baťa osudného červencového rána našel smrt... je upevněné na železných sloupech pod stropem haly, takže se zdá, jako by se v každém zlomku vteřiny mohlo rozletět k modrým dálavám oblohy a do širokého světa, kam oceloví ptáci Tomáše Baťu tolikrát nesli za prací.“

I z toho podle historika a ředitele Státního okresního archivu ve Zlíně Klečůvce Davida Valůška vyplývá, že v památníku byl umístěn originál letadla, nikoliv jeho kopie, jak se občas uvádí. Konkrétně šlo o plášť letadla Junkers D-1608, který byl podepřen ocelovými trubkami. Motor byl k vidění zvlášť.

„Pravděpodobně šlo o původní letadlo, které se muselo ještě rozměrově zmenšit, aby se do památníku vešlo,“ upřesnil Valůšek.

Jeho verzi potvrzuje i zaměstnanec Leteckého muzea ve Kbelích Jan Sýkora. „Zajímavý osud potkal havarovaný Junkers, po celkové opravě se stal součástí památníku,“ napsal v leteckém magazínu Flying Revue Sýkora.

Stopy se ztrácejí v Otrokovicích

Amatérský badatel Vojtěch Křeček, který se osudy letadla zabýval, má stejný názor. Opírá se navíc o svá zkoumání účetních knih firmy Baťa, v nichž není zanesena žádná položka na nákup nového Junkersu. „Takže zřejmě vzali trosky, opravili je, částečně odlehčili a sestrojili z nich opět letadlo,“ myslí si Křeček.

Letecký stroj zdobil památník do roku 1948, kdy byl převezený na letiště v Otrokovicích. Hovoří o tom inventární seznam věcí z památníku, v němž figuruje Junkers i jeho motor. Ke strojopisu je u této položky tužkou připsáno: Baťov Otrokovice. „Tyto dodatečné záznamy ukazují, kam se věci dostaly,“ doplnil Valůšek.

V Otrokovicích se stopy ztrácejí. Junkers měl být uložený v dřevěném hangáru, který nebyl zamčený ani hlídaný. A zaměstnanci si postupně odnášeli jeho díly, až z letadla nezůstalo vůbec nic.

„Likvidace letadla souvisela se snahou nové vládnoucí garnitury potlačit baťovskou tradici. A je symbolické, že letadlo mizí ve chvíli, kdy Zlín ztrácí své jméno a podnik Baťa se stává Svitem,“ řekl Valůšek.

Lidé ale mohou mít části historicky cenného stroje pořád doma. Z piety nebo i kvůli praktickému využití.

„Každý si z letadla ulomil, co potřeboval,“ podotkl letecký nadšenec Milan Šrotíř, který před lety učinil zajímavý objev. 

Zjistil, že jeho dědeček si vytvořil panel z konstrukce křídla letadla, kterou použil jako armaturu. Před pěti lety ji z betonu vysekal a uložil do soukromého muzea ve Zlíně-Loukách, které je přístupné i veřejnosti.

„Je to určitě část Junkersu. V té době v Československu natož pak ve Zlíně jiná letadla tohoto typu nebyla. Abychom však měli stoprocentní jistotu, že je to část Baťova letadla, museli by ho prozkoumat odborníci,“ přiblížil Šrotíř.

Stoprocentní to tedy není. Jisté je pouze to, že město bude muset do plánované přestavby památníku sehnat nový Junkers.


Autor:

Nejčtenější

Se třemi dětmi rezignujete na spoustu věcí, říká pediatrička Karolová

Kateřina Karolová se svými třemi syny

Jako dětská lékařka odešla Kateřina Karolová sbírat zkušenosti na kliniku do Německa, kde zažila velmi náročné služby....

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Kladno s Plekancem v sestavě zdolalo Vsetín, Jihlava uspěla v Prostějově

V utkání proti Slavii míří za pukem budějovický Zdeněk Doležal (vlevo).

První hokejová liga pokračovala 33. kolem. Kladno i s Tomášem Plekancem v sestavě přehrálo Vsetín 6:3, trápící se...

Gang vozil na Zlínsko kokain ze Slovenska, šéfové si užívali luxusu

Slovenskému dovozci kokainu policisté zabavili i luxusní automobil.

Policie pozatýkala gang distributorů drog, který téměř rok dovážel ze Slovenska na Zlínsko kokain, ředil jej a...

Zlín - Plzeň 0:2, góly v úvodu a mistr si v klidu došel pro výhru

Plzeňští fotbalisté slaví vstřelenou branku, zato Zlín smutní.

Dva góly během pěti minut v úvodu utkání usnadnily plzeňským fotbalistům předehrávku 18. kola první ligy. Ve Zlíně...

Další z rubriky

Nejsou lidi, bez pracujících seniorů by se firmy neobešly

Ilustrační snímek

Přes 27 procent lidí ze Zlínského kraje starších šedesáti let stále pracuje. Někteří mají zkrácené úvazky, jiní...

Dobrovolníci budují Zahradu poznání, představí pestrou valašskou přírodu

V areálu Valašského ekocentra ve Valašském Meziříčí budují nadšenci Zahradu...

Unikátní přírodní plochu plnou atraktivních expozic, interaktivních výukových prvků i herních atrakcí budují ve...

Hlavní tah z Brna na Slovensko uzavřela tragická srážka auta s kamionem

Tragická dopravní nehoda u Drslavic.

Několik hodin byla dnes neprůjezdná hlavní silnice z Brna na Slovensko. U Drslavic na Uherskobrodsku se totiž dopoledne...

Najdete na iDNES.cz