Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kousky letadla, v němž zahynul Baťa, mohou mít lidé. Část byla v betonu

  11:27aktualizováno  11:27
Od tragické smrti zakladatele zlínských obuvnických závodů Tomáše Bati v neděli uplyne 83 let. Dodnes zůstává záhadou, co se stalo s letadlem, v němž havaroval a které pak bylo řadu let v jeho památníku.

S letadlem Junkers Tomáš Baťa létal pravidelně. Ovšem jeden let se mu stal osudným. | foto: Státní okresní archiv Zlín

Je 12. července 1932 časně ráno a v Otrokovicích se právě zřítilo letadlo s Tomášem Baťou na palubě. Rozlomilo se na dvě poloviny. Přední část byla zničená až ke kabině, v níž seděl i pilot Jindřich Brouček, který v mlze narazil do země. Zadní část stroje ležela opodál a nebyla příliš poškozená.

Zlín tímto dnem přišel o zakladatele své moderní historie. Začal se ale také odvíjet tajemný příběh Junkersu, na jehož palubě Baťa s Broučkem zahynuli.

Fotogalerie

Vedení obuvnických závodů trosky zřejmě zachránilo a sestavilo z nich opět letadlo, které se o rok později stalo největší atrakcí Památníku Tomáše Bati, který podle návrhu architekta Františka Lýdie Gahury vyrostl nad Zlínem.

„Bude tu především instalována celá jeho (Baťova) pracovna, dále Junkers, ve kterém létal a padl, a řada jeho fotografií,“ napsali 17. března 1933 Noviny Zlín.

A tamtéž vyšel v roce 1941 článek, v němž stálo: „Ihned při prvním kroku upoutá návštěvníka velké junkersovo letadlo, v němž Tomáš Baťa osudného červencového rána našel smrt... je upevněné na železných sloupech pod stropem haly, takže se zdá, jako by se v každém zlomku vteřiny mohlo rozletět k modrým dálavám oblohy a do širokého světa, kam oceloví ptáci Tomáše Baťu tolikrát nesli za prací.“

I z toho podle historika a ředitele Státního okresního archivu ve Zlíně Klečůvce Davida Valůška vyplývá, že v památníku byl umístěn originál letadla, nikoliv jeho kopie, jak se občas uvádí. Konkrétně šlo o plášť letadla Junkers D-1608, který byl podepřen ocelovými trubkami. Motor byl k vidění zvlášť.

„Pravděpodobně šlo o původní letadlo, které se muselo ještě rozměrově zmenšit, aby se do památníku vešlo,“ upřesnil Valůšek.

Jeho verzi potvrzuje i zaměstnanec Leteckého muzea ve Kbelích Jan Sýkora. „Zajímavý osud potkal havarovaný Junkers, po celkové opravě se stal součástí památníku,“ napsal v leteckém magazínu Flying Revue Sýkora.

Stopy se ztrácejí v Otrokovicích

Amatérský badatel Vojtěch Křeček, který se osudy letadla zabýval, má stejný názor. Opírá se navíc o svá zkoumání účetních knih firmy Baťa, v nichž není zanesena žádná položka na nákup nového Junkersu. „Takže zřejmě vzali trosky, opravili je, částečně odlehčili a sestrojili z nich opět letadlo,“ myslí si Křeček.

Letecký stroj zdobil památník do roku 1948, kdy byl převezený na letiště v Otrokovicích. Hovoří o tom inventární seznam věcí z památníku, v němž figuruje Junkers i jeho motor. Ke strojopisu je u této položky tužkou připsáno: Baťov Otrokovice. „Tyto dodatečné záznamy ukazují, kam se věci dostaly,“ doplnil Valůšek.

V Otrokovicích se stopy ztrácejí. Junkers měl být uložený v dřevěném hangáru, který nebyl zamčený ani hlídaný. A zaměstnanci si postupně odnášeli jeho díly, až z letadla nezůstalo vůbec nic.

„Likvidace letadla souvisela se snahou nové vládnoucí garnitury potlačit baťovskou tradici. A je symbolické, že letadlo mizí ve chvíli, kdy Zlín ztrácí své jméno a podnik Baťa se stává Svitem,“ řekl Valůšek.

Lidé ale mohou mít části historicky cenného stroje pořád doma. Z piety nebo i kvůli praktickému využití.

„Každý si z letadla ulomil, co potřeboval,“ podotkl letecký nadšenec Milan Šrotíř, který před lety učinil zajímavý objev. 

Zjistil, že jeho dědeček si vytvořil panel z konstrukce křídla letadla, kterou použil jako armaturu. Před pěti lety ji z betonu vysekal a uložil do soukromého muzea ve Zlíně-Loukách, které je přístupné i veřejnosti.

„Je to určitě část Junkersu. V té době v Československu natož pak ve Zlíně jiná letadla tohoto typu nebyla. Abychom však měli stoprocentní jistotu, že je to část Baťova letadla, museli by ho prozkoumat odborníci,“ přiblížil Šrotíř.

Stoprocentní to tedy není. Jisté je pouze to, že město bude muset do plánované přestavby památníku sehnat nový Junkers.


Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Zlínský kraj:

Volby do senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se ve Zlínském kraji volí v obvodech 77 - Vsetín a 80 - Zlín. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Trenér Vsetína radil vlastnímu brankáři: Nech si dát gól. Svaz trestá

Juraj Jurík, trenér juniorů Vsetína

Disciplinární komise Českého hokeje potrestala Vsetín pokutou 80 tisíc korun a trenéra extraligových juniorů Juraje...

Slovácko - Slavia 1:3, snadná záležitost a hosté jsou opět v čele ligy

Hráči Slavie se radují z gólu do sítě Slovácka.

Fotbalisté Slavie si hravě poradili se Slováckem a vrátili se po osmém kole na první příčku tabulky nejvyšší soutěže....Na Zlínsku se toulá medvěd mimo lesy, kvůli houbařům nemá klid

Medvěda zachytila v úterý ráno fotopast opět na vrcholu kopce Skalica u...

Na Valašsku se potuluje mladý medvěd. Postřehli jej už lidé na řadě míst jihovýchodně od Zlína, nejnověji zvíře...

Zlín - Ostrava 1:2, ve žhavé bitvě se trefil i Baroš

Zlínský kapitán Petr Jiráček (vpravo) kontroluje míč před Adamem Jánošem z...

Ostravští fotbalisté si po minulé porážce se Spartou spravili chuť. V předehrávce 9. kola první ligy zvítězili ve žhavé...

Nepřátelský závěr na Slovácku. Fauly, výčitky, zranění i nevhodné gesto

Slávista Vladimír Coufal křičí bolestí po zákroku Filipa Kubaly ze Slovácka.

Ostré zákroky, které přinesly zranění. Vulgární nadávky, výčitky i nevhodné gesto. Ligový souboj fotbalistů Slovácka...

Další z rubriky

Valašské Meziříčí řeší před volbami dopravu, zónu Lešná či koupaliště

Náměstí ve Valašském Meziříčí.

Jak zlepšit život ve Valašském Meziříčí? Na otázky MF DNES týkající se vybraných problémů města odpovídají zástupci...

Pozemky pod krajskými cestami skupují spekulanti, komplikují tím opravy

Práce na opravě silnice od Horní Lhoty do Dolní Lhoty finišují.

Zlínský kraj od majitelů složitě získává pozemky pod silnicemi 2. a 3. třídy. Při snaze o řešení několik desítek let...

Divadlo se inspirovalo Hamletem a láká na komedii o mužích i Saturnina

Sezonu ve Zlíně otevře polská komedie Testosteron, která je coby sonda do...

Sté výročí vzniku Československé republiky je hlavním dramaturgickým pilířem, na němž stojí letošní 73. sezona...

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.

Najdete na iDNES.cz