Nové přírůstky ve zlínské zoo: mládě kotula

Nové přírůstky ve zlínské zoo: mládě kotula | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Jsou netradiční a milá. Zlínská zoo láká na čerstvá mláďata

  • 0
Zlínská zoo je teď o něco atraktivnější než obvykle. Návštěvníkům totiž ukazuje mláďata různých druhů zvířat. Kromě oblíbených lvů, slonů nebo žiraf teď lidé obdivují kotuly, kuandu nebo kosmana, který je nejmenším primátem na světě.

"Je to přirozené. Díky novým pavilonům a expozicím jsme zvířatům nabídli lepší podmínky a tohle je výsledek," myslí si mluvčí a zoolog zahrady Pavel Shromáždil.

Kosman zakrslý

Živo je například v tropické hale Yucatan, která byla otevřená v roce 2006.
"Kosmani, mimina, pojďme!" rozléhá se po hale plné exotických rostlin hlas ošetřovatele Vladimíra Daňka. V ruce přitom drží saranče a čeká, jestli si droboučké opičky přijdou pro dobrotu.

V polovině srpna tam přišla na svět kosmaní dvojčata, zahlédnout je, jak se nosí na tátově hřbetě, však není jednoduché. "Jsou ohromně rychlí a plaší," podotýká Shromáždil.

Na ošetřovatelovo volání však hned reaguje rodina chvostanů, rodiče Tonda s Majdou a posléze i teprve 1,5 roku stará Zoe a několikaměsíční Olív nahlédnou, jestli pro ně nemá dobrotu. Na rozdíl od kosmanů se opice s výrazným chvostem lidí nebojí. "Hlavně v zimě, když tu není tak živo, chodí kontrolovat každou návštěvu," směje se Shromáždil.

Tak vypadá lemur kata

Mládě chvostana

Rušno je i v populární průchozí expozici u lemurů kata. Mají vlastní ostrov už od roku 2003 a každoročně přivádějí na svět několik potomků. Letos jsou lákadlem dvě mrštná čtyřměsíční mláďata. "Lidé je mají rádi, jsou neagresivní, milí a předvádějí zábavné kousky," naznačil mluvčí zoo.

Podobně populární jsou kotulové, malé opičky, u nichž v poslední době také přibylo několik mláďat. Nosí se na hřbetech a nespadnou, ani když jejich matka skáče z větve na větev.

Ve zlínské zoo se ale nedaří jen opicím. Půvabná jsou mláďata plameňáků, která mezi jejich dlouhonohými růžovými společníky určitě nepřehlédnete. Zatím jsou spíš takové šedivé kuličky.

"Letos se ještě zbarví dohněda a příští rok, až vyrostou, zesvětlají a zrůžoví," vysvětlil Shromáždil.

Rodina plameňáků

Mládě nesytů afrických

Za komunismu bylo odchování takového mláděte velmi obtížné kvůli stravě.
"Vařilo se jim všechno možné a stejně se nedařilo udržet je naživu. V současnosti máme granule a nemůžeme si je vynachválit," upozornil mluvčí, který je na Lešné zároveň zoologem.

Nová expozice Etiopie, kterou v zoo otevřeli loni, už také stojí za jedním z chovatelských úspěchů. Největší ocelová voliéra v zemi se stala domovem afrických ptáků nesytů. "Stačila jedna sezona a hned zahnízdili, odchovy u tohoto druhu přitom nejsou nic samozřejmého," libuje si Shromáždil.

Nové přírůstky ve zlínské zoo: mládě kuandu.

Výjimkou z pravidla však může být třeba hlodavec kuandu. Mládě se samečkovi Stevovi a samici Irwin narodilo v nejstarším z pavilonů – v pavilonu primátů.
"Usmívej se, budeš v novinách," popichovala malé ježaté stvoření ošetřovatelka Marcela Čechová. Mládě, jehož pohlaví zatím nerozpoznal ani veterinář, přes den hlavně pospává. "Aktivní je nejvíc kolem druhé, kdy dostává jídlo," říká ošetřovatelka.

Nedaleko se ve výběhu prohání párek mladých buvolců kolem žirafího mláděte Baloguna, které se narodilo vloni. Mláďat je však mnohem víc. Jen za prázdniny se jich ve zlínské zoo narodilo nebo vylíhlo hned 33.