Kaple má vyrůst na pozemku uprostřed obce. | foto: AP ATELIER Praha

Obec, která unikla nacistickému vypálení, postaví kapli od Pleskota

  • 0
Dílem světově uznávaného architekta se budou brzy pyšnit lidé v nevelké obci Loučka na Zlínsku. Moderní cihlovou kapli sem totiž navrhl Josef Pleskot. Stavět se začne možná už letos.

Financování stavby zajistí peníze vybrané při kulturních akcích i dary od věřících a firem.

„Přesvědčila mě přímočarost a aktivita spolku, který vznik kaple zaštiťuje. Lidé, kteří o kapli usilují, nejsou žádní konzervativci. Nevadí jim moderna,“ vysvětlil Pleskot, architekt roku 2014 a držitel řady dalších významných domácích i mezinárodních ocenění.

Čtyřhranná cihlová stavba odkazující k tradici baťovské architektury obsadí volné prostranství poblíž hospody na návsi, kde nyní roste zeleň. Vytvoří přirozené centrum, které obci chybí.

„Připravujeme dokumentaci pro stavební povolení. Byl bych rád, kdybychom kopli do země do konce letošního roku,“ uvedl předseda Spolku pro zbudování kaple v obci Loučka Josef Kořenek.

Převedení pozemku z majetku obce do užívání spolku schválili už před časem zastupitelé. Podmínkou vzájemné smlouvy je fakt, že kaple musí stát nejpozději za deset let, jinak se parcela opět vrátí obci.

„Jsem věřící, ale osobně mám s vybraným místem trošku problém. Kaple by měla stát na klidnějším místě. Pozemek je na tak objemnou stavbu malý,“ myslí si starostka Loučky Martina Bartošová.

Naopak podle Pleskota je zvolený prostor nejlepší z nabízených možností.

„Jde o veřejnou stavbu se zvonicí, která má ve středu Loučky své místo,“ míní architekt.

Odhadované náklady na stavbu kaple dosahují k šesti milionům korun. Spolek už proto začal se shromažďováním potřebných financí. Získává je díky pořádání společenských a kulturních akcí, po udělení stavebního povolení připravuje také veřejnou sbírku.

„S prosbou o darování peněz se chystáme oslovit i firmy z regionu. Pokud budeme úspěšní, mohli bychom mít kapli hotovou třeba už příští rok,“ doufá místopředseda sdružení Pavel Maček.

Kapli zasvětí Janu Pavlovi II.

Stavba má být zasvěcena někdejšímu papeži Janu Pavlovi II. Zároveň půjde o kapli děkovnou.

Loučku totiž 22. dubna 1945 obklíčili němečtí vojáci. K vyvraždění obyvatel, jako pár dní předtím na Ploštině nebo o den později v Prlově, v ní ale nedošlo (více zde).

„Šlo o jinou jednotku než tam. Vojáci u nás vypálili sedm hospodářských stavení, nikomu se ale nic nestalo. Místním se s wehrmachtem naštěstí podařilo komunikovat, Němci si z Loučky odvezli slivovici a maso,“ osvětlil Kořenek.

Vesnice ve Vizovických vrších zůstává jedinou obcí ve farnosti Újezd, která plnohodnotnou kapli či kostel nemá.

Na obecním úřadě jsou sice vyhrazeny prostory pro místní modlitební společnost a lidé mohou využívat i kapli v domově důchodců, tento stav však není ideální.

Na nedělní mše musejí místní vyrazit například do kostelů v nedalekém Újezdě nebo Slopném.

Podle údajů olomoucké arcidiecéze postavili věřící v celém Zlínském kraji po roce 1989 více než čtyři desítky kostelů a kaplí.

Kromě Loučky se chystá výstavba moderního svatostánku například také v Sazovicích (více zde), práce na dokončení nového kostela finišují v Dolní Lhotě.