Zlínský právník a člen ČSSD Josef Kapušňák. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Další problém zlínské ČSSD. Ve vedení je právník obžalovaný z vydírání

  • 2
Restart ČSSD ve Zlíně, který se odehrál na konci ledna, má vážnou vadu na kráse. Členem nového městského výboru strany je totiž právník Josef Kapušňák, který je obžalovaný z vydírání policisty.

Když se ve vypjaté atmosféře změnilo vedení ČSSD ve Zlíně, prezentovali to její noví vůdci jako očištění od vlivu exnáměstka a bývalého sociálního demokrata Martina Janečky, který byl odsouzený za korupci. Své předchůdce nařkli z toho, že si hleděli jen svých zájmů (více o změně ve zlínské ČSSD čtěte zde).

Ovšem novou etapu partaj nezačala šťastně. Do nového výboru si totiž zvolila právníka Josefa Kapušňáka. Na tom by samo o sobě nebylo nic špatného, kdyby tento uznávaný advokát nečelil obžalobě z vydírání policisty.

"Je to etické selhání. Většina členů nového výboru o tom musela vědět, ale snažila se to zatajit," myslí si bývalý předseda zlínské ČSSD Boris Popesko. "Potvrzuje se, že slova o očistě byla účelová."

"Pan Kapušňák měl už dříve pozastavit členství v ČSSD," je přesvědčen další bývalý člen vedení Martin Mikeska.

Spor o počet buněk ve Zlíně

O momentální roztříštěnosti ČSSD vypovídá také spor o to, zda ve Zlíně existují dvě, nebo jedna místní organizace strany. Krajské i okresní vedení má jasno: je pouze jedna a dnes je jejím předsedou Vladimír Drtil. Také on mluví o jediné buňce.

Jan Zlínský má však jiný názor. "Pokud jde o vyjádření, že existuje jen jedna organizace, tak tomu chci oponovat. Jsou dvě," prohlásil Zlínský, který se považuje za jejího člena. "Druhá vznikla v roce 2012 a nadále pracuje."

Rozpor spočívá v tom, že podle krajského šéfa ČSSD Dalibora Sedláčka vznikla tato buňka strany v rozporu se stanovami. Proto byla okresním výborem zrušena.

Zlínský však argumentuje tím, že se právě zrušení nekonalo podle stanov, na což poukázala i ústřední kontrolní komise ČSSD, která se věcí zabývala.

Sedláček na to zase říká, že komise neměla dost informací a později toto její usnesení pozbylo platnosti.

"Důvodem bylo, že stěžovatel (tedy Zlínský - pozn. red.) není členem strany," upřesnil Sedláček.

Ani s tím Zlínský nesouhlasí. Říká, že platí poplatky a považuje se za člena ČSSD a chce pro ni pracovat. "Plánujeme schůzi naší organizace a budeme se připravovat na kampaň před komunálními volbami," řekl Zlínský. Situace tak zatím k rozuzlení nespěje.

Podle stanov může obviněného člena vyloučit okresní výkonný výbor ČSSD. Odsouzený člověk členem být nemůže. V této fázi však Kapušňákův případ není, byť jej už řeší soud ve Zlíně.

Vydíral elitního policistu?

Právníkovi hrozí až šest let vězení. Podle žalobce vydíral elitního policistu z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Stanislava Švábenského, který je zase stíhaný za to, že vynášel informace mafii a dostával za to úplatky. Mimo jiné i osobní automobil Kia.

Kapušňák o tom měl vědět a snažit se toho využít. "Chtěl po policistovi, aby zařídil, že bude případ jednoho jeho klienta odložen. Pokud by tak neučinil, hodlal na něho podat trestní oznámení a předat policii důkazy o uplácení," nastínil obsah obžaloby mluvčí okresního soudu Dušan Beránek. Další hlavní líčení se koná v pátek 28. února.

Kapušňák už dříve vinu u soudu popřel, teď odmítá svůj případ i působení ve vedení zlínské sociální demokracie komentovat. "Nebudu se k ničemu vyjadřovat," sdělil stroze Kapušňák.

Situace je o to podivnější, že místopředsedou městského i okresního výboru je právník Roman Vaigel. Ten pracuje coby koncipient u advokátky Jany Rejžkové, která Kapušňáka v případu vydírání zastupuje. O tom, že je skoro půl roku obžalovaný, tedy musel vědět.

"Nemám oznamovací povinnost. Má ji ten, koho se případ týká. Já jsem vázán mlčenlivostí," hájil se Vaigel. "Jsem ale přesvědčen, že jeho případ skončí zprošťujícím rozsudkem," dodal.

Jak ovšem mohl být obžalovaný člověk nominován do vedení vládní strany v krajském městě?

"Nerozhoduji o všech nominacích," reagoval Vaigel.

Zlínskému šéfovi o soudu řekli teprve před pár dny

Nový předseda zlínské ČSSD Vladimír Drtil zase tvrdí, že měl jen kusé informace od Vaigela.

"Řekl mi, že tam je nějaký problém, ale že to dobře dopadne. Až před pár dny jsem se dozvěděl, že případ řeší soud," sdělil Drtil.

Vnitrostranická opozice tvrdí, že se i kvůli Kapušňákovi podařil těsný lednový převrat.

Nový předseda zlínské ČSSD Vladimír Drtil.
Zlínský zastupitel zvolený za ČSSD Martin Janečka u brněnského soudu, kde čelí

Nový předseda zlínské ČSSD Vladimír Drtil (vlevo) a někdejší náměstek zlínské primátorky Martin Janečka.

Případem Kapušňáka se začal až v minulém týdnu zabývat okresní výkonný výbor ČSSD. K ničemu ovšem nedospěl. Hodlá se sejít znovu, v horizontu několika týdnů. A pozve si i Kapušňáka. Pokud se do té doby situace v jeho trestní věci nezmění, čeká ho pravděpodobně dočasné vyloučení.

"Předpokládám, že jeho členství bude pozastaveno," naznačil šéf krajské ČSSD Dalibor Sedláček.

Také on říká, že o Kapušňákově případu ví teprve pár dní. "Měli jsme to od něho slyšet dříve," nepochybuje Sedláček. "Hodně mě to zaskočilo, musíme to co nejdříve vyřešit," podotkl.

Janečka členství přerušil hned po obvinění

V této souvislosti se nabízí paralela s již zmíněným Janečkou, vůči němuž se nové vedení zlínské sociální demokracie vymezuje. Když byl Janečka obviněn z korupce, které se dopustil při svém podnikání, vzápětí přerušil členství v ČSSD.

Ze strany i ze zastupitelstva ovšem odešel až poté, co ho soud poslal na dva roky do vězení (více zde). Od káznice ho zachránila pouze amnestie Václava Klause (více zde).

"Tak daleko tento případ nemůžeme nechat dojít. Byl bych rád, kdybychom už do čtrnácti dní zaujali nějaké stanovisko," naznačil Drtil.

I kdyby se to stalo, tak jde o další potíž sociální demokracie ve Zlíně. A to jen půl roku před komunálními volbami.

Už při lednové volbě nového vedení byla situace pořádně vypjatá. Bývalé vedení si myslí, že volba byla neplatná a došlo k porušení stanov. Podle nových členů městského výboru bylo vše v pořádku. Vypadá to jako velmi tvrdý boj o moc uvnitř ČSSD.

"Věřím, že do prázdnin se vypjatá situace zklidní," doufá Sedláček.

Podle Popeska se snaží Drtilova skupina rozbít ČSSD ve Zlíně. Drtil mluví o poctivé práci pro občany a očištění sociální demokracie.