Šéf Slováckých strojíren Uherský Brod Jiří Rosenfeld.

Šéf Slováckých strojíren Uherský Brod Jiří Rosenfeld. | foto: MAFRA

Na odpočinek nepomýšlím, říká oceněný šéf Slováckých strojíren Rosenfeld

  • 0
Jméno Jiří Rosenfeld je se Slováckými strojírnami v Uherském Brodě spojené už jednačtyřicet let. Teď se stal osobností roku Zlínského kraje. „Beru to jako ocenění mé práce v podnikatelské sféře, ale hlavně v práci pro region,“ okomentoval to pro MF DNES Rosenfeld.

Celý profesní život má Jiří Rosenfeld spojený s jedinou společností. Ve Slováckých strojírnách vystřídal pozice od čerstvého absolventa vysoké školy přes vedoucího, náměstka, zástupce ředitele, ředitele závodu až po nejvyššího šéfa.

Řídí firmu, která má na Uherskobrodsku tradici více než půlstoletí. Zaměstnává 1 500 lidí většinou z okolí, ročně investuje v průměru 250 milionů korun, roční zisk má kolem 100 milionů a své výrobky prodává do 45 zemí.

Zaměřuje se hlavně na strojírenské obory. Právě k nim Rosenfeld směřoval od mládí.

„I když pocházím ze zemědělské rodiny a vystudoval jsem gymnázium, zemědělství mi nepřirostlo k srdci a ke strojírenství jsem se dostal proto, že mne zajímala matematika a fyzika,“ připomněl.

Pravý vztah ke strojařině ale získal až ke konci vysokoškolského studia a také ve Slováckých strojírnách.

V 66 letech na odpočinek nepomýšlí

V práci tráví obvykle deset hodin denně včetně sobot.

Titul Osobnost roku Zlínského kraje ale nedostal jen za svou profesi. Na Uherskobrodsku například založil Rotary klub, dlouhé roky se zajímá o školství a zdravotnictví v regionu, je součástí rady na fakultě managementu a ekonomiky zlínské univerzity, která podporuje vědu a propojování fakulty s praxí.

A ani ve svých 66 letech odchod do důchodu neplánuje.

„Na odpočinek rozhodně nepomýšlím. Jsem toho názoru, že pokud člověk může, má neustále něco dělat až do smrti. Rozhodně by mi nevyhovovalo sedět doma a sledovat televizi nebo chodit každý den jen tak po obchodech,“ dodal.

V desítce nejúspěšnějších osobností kraje se objevil i odborník na kožedělné technologie Karel Kolomazník, diabetolog Jaroslav Rybka, akademický sochař Otmar Oliva nebo hokejista Petr Čajánek.