Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Gazdík se bránil, nakonec ale bude krajským radním pro školství

  15:25aktualizováno  15:25
Seznam jmen nových náměstků a radních Zlínského kraje včetně jejich kompetencí obsahuje několik překvapení. Především se krajským radním se zaměřením na školství stane poslanec Petr Gazdík.

O tom, že se Jiří Čunek stane zlínským hejtmanem, bylo téměř jasno hned po volbách. Ale málokdo čekal, že si k tomu přibere ještě zdravotnictví a investice: sféry, které jsou důležité a ve Zlínském kraji navíc problematické.

Fotogalerie

„Není tolik podstatné, jestli mám nějaké kompetence, stejně budu vstupovat do všech problémů. Hejtman je zodpovědný za všechno,“ shrnul Čunek.

Do konce roku chce skončit v roli starosty Vsetína, senátorem zůstane i nadále.

Čunek v pondělí s koaličními partnery (hnutí ANO a STAN, ODS) podepsal dohodu ve zlínské Orlovně, kde má KDU-ČSL zdejší sídlo. A nešetřil sebevědomím.

„Jsme jiný typ lidí, jsme noví. Když pracuji v politice, mám rád úspěchy,“ usmál se.

PŘEHLEDNĚ: Volby 2016 ve Zlínském kraji

„Když jsem nastupoval na jiné úřady, tak to nikdy nebylo krvežíznivé vypořádávání účtů. Čeká nás normální zhodnocení práce odborů na kraji a krajských podniků, škol, nemocnic,“ dodal Čunek.

Čunek: Vzal bych cokoliv, zdravotnictví na mě zbylo

Že se nezříká zodpovědnosti, lze vyčíst z toho, že si vzal na starost právě zdravotnictví. Především zlínská krajská nemocnice je dlouhodobě v problémech a má velké dluhy. Nedávno tam zasahovala policie, která řeší její hospodaření (více zde).

„Vzal bych si cokoliv, ale musím říct, že nikdo z partnerů o zdravotnictví neměl zájem. Zbylo na mě,“ prohlásil Čunek.

V nemocnici hodlá udělat vnitřní audit a pak se rozhodne, co dál.

Jeho zástupcem a prvním náměstkem, který má na starosti finance, se stal Jiří Sukop z hnutí ANO. Pracuje jako finanční ředitel ve známé zlínské firmě Samohýl motor.

„Vzali jsme si ekonomiku, protože ze všech koaličních stran máme nejkvalitnějšího kandidáta, profesí ekonoma,“ řekla lídryně kandidátky ANO a poslankyně Margita Balaštíková, která se stala radní přes zemědělství a životní prostředí.

Druhým náměstkem je lidovec a starosta Ostrožské Nové Vsi Pavel Botek, který bude mít v kompetenci dopravu.

„Důležitý je rozjetý tendr na autobusovou linkovou dopravu a investice do silnic,“ přiblížil Botek s tím, že z pozice starosty ihned odcházet nebude.

Třetím náměstkem je starosta Vysokého Pole Josef Zicha z hnutí STAN, jenž se bude starat o strategický rozvoj a územní plán.

„Takovou koalici jsem chtěl“

Jiří Čunek se stane v pořadí čtvrtým zlínským hejtmanem a historicky druhým za KDU-ČSL. S ním bude v krajské radě sedět dalších osm lidí.

„Kompetence jsem nerozděloval podle jejich významu, ale podle objemu práce, aby jí měli všichni radní zhruba stejně,“ říká Čunek.

Máte na starost zdravotnictví, investice a budete ještě kraj řídit. Nebude toho na vás příliš?
Mám osm spolupracovníků v radě, šéfy odborů, úředníky. O všech zásadních věcech bude rozhodovat rada či zastupitelstvo. O zdravotnictví už mám nějakou představu, nebojím se toho. Ve všech organizacích kraje včetně nemocnic uděláme nejdříve vnitřní audity. Nechci teď říkat, kdo skončí.

Váš stranický kolega Miroslav Kašný bude mít kulturu, církve a sport. Jak to jde dohromady?
Jde hlavně o to, že rozdělování peněz v kultuře i ve sportu musí být spravedlivé. A musejí to cítit i ti, kteří nedostanou tolik, kolik by chtěli.

Není post neuvolněného radního Petra Gazdíka z hnutí STAN na školství málo?
To jsou věci, do kterých nevstupuji. Jsem zodpovědný za výkon kraje, nebudu se na nic vymlouvat. Je na radních samotných a jejich stranách, zda chtějí být uvolnění, nebo ne. Myslím si, že radní zvolený za školství svoji oblast zvládne. Jsme dobrý tým.

Šlo sestavení koalice hladce?
Mí kolegové tvrdí, že bylo složité, podle mě šlo ale všechno hladce. Chtěli jsme takovou koalici, nadiktovali nám ji voliči. Dával jsem si pozor, aby náš tým nebyl dopředu handicapovaný nějakým nesouladem. Když bych viděl, že dva radní spolu nejsou schopní mluvit a bylo by to na závadu celku, tak bych je vyměnil. O koho jsem nestál, tak v koalici není. Na druhou stranu v ní nejsou všichni, které jsem chtěl.

„Kraj by měl více spolupracovat s obcemi při řešení vodního díla Vlachovice i kvůli budoucnosti muničního areálu ve Vrběticích,“ naznačil Zicha, který zůstává starostou.

Gazdík: Nechtěl jsem být neuctivý

Překvapením je, že v radě zasedne šéf hnutí STAN a poslanec Petr Gazdík, byť původně říkal, že nechce kumulovat funkce (více zde).

Stal se neuvolněným radním se zaměřením na školství.

„Cítil jsem tlak od lidí, že by tam někdo z nás dvou měl být,“ podotkl Gazdík s tím, že v radě odmítl být lídr kandidátky STAN a zlínský primátor Miroslav Adámek.

„Přišlo mi asi třicet e-mailů od zklamaných lidí. Nechtěl jsem být neuctivý, současně to ale nemělo jiné řešení. Musel jsem to vzít,“ doplnil Gazdík.

Do výkonné politické funkce se po dvou letech vrací lidovec Miroslav Kašný, který dříve dělal náměstka primátora na zlínské radnici a v poslední době hrál na violu ve filharmonii. Na starosti bude mít mimo jiné i kulturu.

Sociální věci bude mít coby radní na starosti jeho stranická kolegyně Michaela Blahová.

Za ODS bude radním vlčnovský starosta Jan Pijáček. „Koalice by se obešla i bez nás, takže jsme spokojení s jedním místem v radě. Navíc témata, která mám na starost, jsou mi blízká,“ podotkl Pijáček, jenž má na starosti rozvoj venkova, cestovní ruch a dotační programy.

Autor:


Nejčtenější

Ukrajinští fotbalisté odmítli ubytování ve zlínském hotelu Moskva

Jedenáctipodlažní Hotel Moskva na náměstí Práce v centru Zlína se začal stavět...

Česká fotbalová reprezentace odehraje na začátku září v rámci Ligy národů zápas s Ukrajinou v Uherském Hradišti....

V rybníku ve Starém Městě se utopil muž, jeho syna lidé zachránili

Pátrání po utonulém muži na vodní ploše ve Starém Městě.

V rybníku ve Starém Městě u Uherského Hradiště se v neděli odpoledne utopil pětadvacetiletý muž. Při koupání se začal...Kde je víc studánek než lidí. Opuštěným hřebenem Bílých Karpat na kole

Západ slunce na Velké Javořině

Česko-slovenské pohraniční pohoří se může pochlubit unikátní přírodou horských luk, bukových lesů a vápencových skal....

Za volání výmyslů na linku 158 dostala žena pokutu 200 tisíc, dělá to dál

Ilustrační snímek

Policisté se v posledních měsících potýkají se ženou ze Zlínska, která zatěžuje provoz jejich tísňové linky extrémně...

Provaz pro Hradiště, stálo na banneru ANO. Hnutí viní bývalé členy

Reklamní banner, který se objevil na oficiálním profilu hnutí ANO na...

Kritiku a posměch si na sociálních sítích vysloužilo hnutí ANO za reklamní banner s heslem Provaz pro Hradiště....

Další z rubriky

Ukrajinští fotbalisté odmítli ubytování ve zlínském hotelu Moskva

Jedenáctipodlažní Hotel Moskva na náměstí Práce v centru Zlína se začal stavět...

Česká fotbalová reprezentace odehraje na začátku září v rámci Ligy národů zápas s Ukrajinou v Uherském Hradišti....

Nebyl to bordel, hájí u soudu majitel penzionu večírky se středoškolačkami

Ilustrační snímek

Tresty od pěti do šesti let navrhl státní zástupce dvojici obžalované z pořádání večírků, na které podle něj vozili...

Cyklista sjel ze stezky a srazil se s autem, nadýchal přes tři promile

Na autě je podle policistů škoda za 300 tisíc korun.

Více než tři promile alkoholu nadýchal cyklista, který způsobil nehodu na Valašsku. Když sjel z vyvýšené cyklostezky na...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz