Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nevolil jsem, byl jsem pod vodou, říká Čunek. Výkon lidovců nekomentuje

  8:25aktualizováno  8:25
Lidovecký senátor a zlínský hejtman Jiří Čunek si myslí, že k volebnímu úspěchu Andreje Babiše pomohlo, že byl vydaný Sněmovnou i obviněný, a také to, že se vůči němu jiné strany příliš vymezovaly. Řekl to v rozhovoru pro MF DNES.

Lidovecký senátor a hejtman Zlínského kraje Josef Čunek | foto:  Petr Topič, MAFRA

Jiří Čunek se voleb neúčastnil a místo toho se potápěl v moři u egyptského pobřeží. Výsledek lidovců se mu nelíbí, ale nechce ho zatím veřejně komentovat. Nicméně jako jeden z mála tvrdí, že předpovídal velký úspěch hnutí ANO Andreje Babiše.

„Voleb jsem se neúčastnil ani jsem nekandidoval. Tíha odpovědnosti v KDU-ČSL ležela na jiných. Kritizovat je teď, by z mé strany nebylo nejlepší. Své názory kolegům sdělím v naší vnitřní diskusi na konci tohoto týdne,“ řekl Čunek.

Nicméně, čekal jste lepší výsledek lidovců?
Čekal. Myslel jsem si, že můžeme mít kolem osmi procent.

Volby 2017

V loňských krajských volbách jste lidovce přivedl k jasnému vítězství a získal jste nejvíce preferenčních hlasů z celé země. Kdybyste teď kandidoval, dopadlo by to pro vaši stranu lépe?
Na tuto otázku nechci odpovídat. Vztahuje se k aktuálním věcem uvnitř lidové strany. Nekandidoval jsem, protože mě o to nikdo nepožádal. Navíc jsem senátor a hejtman. Nemíchal jsem se do voleb. Jen když jsem byl požádán, abych pomohl, tak jsem to udělal. Naši lidé na čele kandidátky měli moji důvěru.

Nicméně Ondřej Benešík a Ludvík Hovorka, kteří byli na prvních dvou místech kandidátky ve Zlínském kraji, se už nechali slyšet, že by vaše větší zapojení do kampaně mohlo pomoci k lepšímu výsledku. Souhlasíte?
Kdyby to po mně někdo chtěl, tak bych to udělal. Jinak jsem nehodlal do kampaně vstupovat. Nebyl jsem za ni zodpovědný. Šlo to mimo mě.

To se dá vyčíst i z toho, že jste byl minulý týden včetně volebního víkendu na zahraniční dovolené. Tak jste si to plánoval?
Ne, vyšlo to náhodou. Letos jsem neměl ani den dovolené. Původně jsem měl jet o týden dříve, ale kvůli zasedání v Senátu jsem to musel zrušit. Jednou za čtyři roky se jezdím potápět do Egypta a teď to vyšlo na volební týden, což mě mrzelo. Tam jsem nevolil, byl jsem pod vodou. Jeli jsme na lodi a potápěli se čtyřikrát denně. Od Káhiry to bylo moc daleko. Nešlo to zvládnout. Ale poctivě jsem získal dva hlasy pro lidovce od lidí, kteří jinak nevolí. Takže jsem spokojený.

Hnutí ANO ve volbách dominovalo na celostátní i krajské úrovni. Není vám to jako hejtmanovi z konkurenční strany líto?
Je mi to líto, ale beru to jako fakt. V poslaneckých volbách se lidé nedívají na svého starostu či hejtmana, volí Babiše, Sobotku a další. Současně ale odděluji kraj a Sněmovnu. Napomínám své kolegy při jednání krajské rady či zastupitelstva, aby na tuto úroveň nepřenášeli celorepublikové problémy. I když je více poslanců z jiných stran, budu s nimi spolupracovat. Musím dodržovat určitou neutralitu.

Překvapilo vás, že ANO mělo tak skvělý volební výsledek?
Čekal jsem to. A můžu říci proč. Tři dny po loňských krajských volbách policie obsadila vedení Baťovy krajské nemocnice ve Zlíně. Všechno bylo tím pádem v pořádku. Kdyby se to ale stalo tři dny nebo měsíc před volbami, tak by to do voleb zasáhlo. Všichni by nám vyčítali, že jsme to zařídili my, že jsme to udělali naschvál sociální demokracii, která na kraji vládla před námi. I kdyby to nebyla pravda, tak spekulace by vznikly.

Máte tím na mysli žádost o vydání Babiše a jeho obvinění kvůli Čapímu hnízdu?
Žádost o vydání mohla policie poslat dneska, zítra, pozítří. Udělala to ale před volbami. Ti, kdo neznají průběh trestního řízení, si říkají, že to tak být muselo. Ale není to pravda. Vím, že policie tento případ šetří minimálně rok. Bylo úplně jedno, kdy požádá o vydání. Jsem přesvědčený, že to byl politický požadavek, aby se to stalo před volbami. Lidé to pochopili stejně jako já, který ten proces zná. (Čunek čelil v minulosti podezření z braní úplatku, ale soud ho očistil, pozn. red.)

Takže v tom vidíte paralelu s vámi?
V naší straně se mě lidé ptali, jestli se mi to nezdá divné, že je to stejné, jako to bylo se mnou. Nevím, jestli jsou politici ANO vinni, ale vím jistě, že způsob jejich obvinění je naprosto nevhodný. K tomu přispělo i rozhodnutí slovenského Ústavního soudu pár dní před volbami (soud zrušil rozsudek, podle něhož měl být Babiš veden jako agent StB neoprávněně, pozn. red.) Víme, že slovenský premiér Fico má velmi dobré páky na všechny soudy na Slovensku. Mohl je využít a nemusel. Ale tímto verdiktem už pohár přetekl. Proto jsem říkal, že ANO dostane více hlasů.

A co říkáte na to, jak se vůči Babišovi vymezovaly tradiční strany? Byla kampaň „Antibabiš“ chybná a pomohla rovněž spíše ANO?
Jsem přesvědčen, že politici z jiných stran měli raději říct, že nemají Babiše s Faltýnkem rádi, že jim politicky ani lidsky nesedí a nikdy s nimi do koalice nepůjdou. Ale vymlouvat se na vyšetřování, je nefér. Nemohou vědět, jak to dopadne. Tím strany udělaly chybu a zablokovaly se. Lidé to začali považovat za politickou hru. Mnozí předpokládali, že tímto postojem získají nějaké voliče. Možné je, že i nějaké získaly, ale tento postoj je prostě špatný. Pokud by chytili Babiše s Faltýnkem, jak kradou v září 2017 v supermarketu televizory a odvážejí je v kamionu, byl by to zřejmý trestný čin. V takovém případě by měli být hned zatčeni a vydáni. Ale tato kauza se táhne dlouho a mohlo se s žádostí o vydání a s obviněním počkat až po volbách. Jsem si jistý, že sociální demokracie, která vedla ministerstvo vnitra, by pak dostala více procent hlasů.

Někteří politici a komentátoři, ale i řada lidí na sociálních sítí, se po velkém úspěchu ANO i Strany přímé demokracie Tomia Okamury strachuje o demokratické principy v zemi? Sdílíte s nimi tyto obavy?
To je panika, kterou vyvolávají politici. V Senátu nemá většinu Babiš ani Okamura. Ústavní změny, které by vedly k totalitě, teď nehrozí. Volební guláš je teď příliš horký na to, abychom mohli říct, že nevychladne.

Občas se spekuluje o tom, že byste se mohl objevit jako ministr v nově vznikající vládě, pokud by do ní ANO přizvala lidovce. Můžete to vyloučit?
Vůbec o tom neuvažuji, jenom jsem to slyšel od některých lidí, kteří to prý slyšeli v České televizi. Jsem hejtman a senátor. Určitě by mě ale třeba potěšilo, kdyby mě vybrali ze všech českých hejtmanů na cestu na Měsíc. To by se mi líbilo, letěl bych. Zatím se ale nic takového nenabízí. (smích)

Autor:


Nejčtenější

Dálnice D49 má zelenou, soud zamítl i žalobu kvůli čmelákovi a žabám

D49 Hulín-Fryšták, stavba 4901

Příprava dálnice D49 z Hulína do Fryštáku bude pokračovat. Soud zamítl i druhou žalobu aktivistů týkající se chráněných...

Na Moravě se potopila výletní loď, pět pasažérů včas přeskočilo na jinou

V plavební komoře v Nedakonicích u Uherského Hradiště se potopila malá výletní...

Malá výletní loď se kvůli trhlině ve dně potopila v pátek v podvečer v plavební komoře Nedakonice na řece Moravě. Včas...KOMENTÁŘ: Festivalu Masters of Rock kraloval pohodář Gene Simmons

Zpěvák a baskytarista kapely Kiss Gene Simmons 15. července 2018 na festivalu...

Poslední dva roky měli vyprodáno předem, letos to nakonec nevyšlo. Podle pořadatelů dorazilo na vizovický Masters of...

Samopaly z Vrbětic kradlo více lidí, policie rozšířila obvinění

Při domovních prohlídkách policisté zajistili zbraně z Vrbětic.

Osm lidí místo původních dvou nakonec obvinili policisté v souvislosti s loňskými krádežemi poškozených zbraní z areálu...

Noční plavce, kteří poničili plot koupaliště, odhalily nastražené kamery

Koupaliště v Bystřici pod Hostýnem.

Výtečníci, kteří se před pár dny v noci koupali v uzavřeném bazénu v Bystřici pod Hostýnem, nejspíš nečekali, že budou...

Další z rubriky

Zlínská radnice vypsala soutěž na proměnu centrálního náměstí Míru

Náměstí Míru ve Zlíně.

Zlínská radnice vypsala architektonickou soutěž na proměnu náměstí Míru v centru města. Vrací se tak k soutěžím, které...

Brzkou sklizeň způsobil rychlý nástup léta, ovoce je i přes sucho dost

Sklizeň meruněk v bio sadě likérky Rudolf Jelínek v jihomoravských Starovicích.

Rozporuplně zatím hodnotí letošní léto zemědělci ze Zlínského kraje. Žně začaly o dva týdny dříve, výnosy obilí však...

Za aerovku mí nabízeli mercedes, odmítl jsem, říká majitel veteránu

Stovky veteránů se sjely na sraz v zahradě zámku v Holešově. Na snímku je...

Na pět set historických automobilů a tři stovky motocyklů přijelo na sraz veteránů v zámeckém parku v Holešově. Před...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz