Jiří Čunek je lidoveckým kandidátem na hejtmana Zlínského kraje.

Jiří Čunek je lidoveckým kandidátem na hejtmana Zlínského kraje. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Jako hejtman bych dokázal řídit kraj lépe než Mišák, tvrdí lidovec Čunek

  • 11
Byl ministrem a místopředsedou vlády, nyní je senátorem a starostou Vsetína. A lidovec Jiří Čunek by do sbírky svých politických funkcí rád přidal pozici hejtmana. Krajské volby chce vyhrát a nahradit Stanislava Mišáka z ČSSD. „Dokázal bych Zlínský kraj řídit lépe,“ říká sebevědomě Čunek.

Uveďte jednu věc, kterou byste hejtmanovi nebo krajské radě vytknul.
Moc se nezabývám svými předchůdci, pokud se nedopouštějí zločinů. Kandiduji proto, abych napravil chyby, které se na kraji staly. Hlavní nedostatek je „nevýkon“ kraje. Velké korporace, kterou kraj je, pracují tak, jak jejich představitel v čele.

Budete konkrétnější?
Musí se snížit zadluženost kraje a zvýšit jeho investice. Všechny krajské společnosti, především nemocnice, musejí být v černých číslech. Problém vidím v tom, že jsou špatně řízené. Ve Vsetíně nemáme ztrátové městské firmy, protože je vedou dobří manažeři.

Jiří Čunek

Lídr kandidátky KDU-ČSL pro krajské volby ve Zlínském kraji se narodil v roce 1959 ve Zlíně, v letech 1998–2007 byl starostou Vsetína a v této pozici je znovu od roku 2014. Působí i jako krajský zastupitel, od roku 2006 je senátorem za Vsetínsko. V letech 2008–09 byl ministrem pro místní rozvoj a v období 2006–09 dělal šéfa KDU-ČSL.

Jako hejtman byste tedy vyměnil vedení nemocnic?
Nejdříve by všechny odbory krajského úřadu a jeho společnosti prošly vnitřním auditem. Na základě jeho výsledku bych se rozhodoval, jak postupovat dál. Okamžitě nikoho vyměňovat nebudu.

Kde vezmete peníze na investice, které chcete zvýšit o dvacet procent?
Právě z peněz, které lepším fungováním krajských firem ušetříme. A také z evropských fondů.

A jak snížíte zadluženost?
Investicemi do projektů, které zpátky přinesou více peněz. Také snížíme provozní náklady. Přesněji bych to dokázal říci, až bych byl na kraji a podrobně se seznámil s jeho provozem.

Četl jsem váš program a není příliš konkrétní. Proč?
Nabízíme lidi a v programu ukazujeme, kterými směry chceme jít. Vše je otázka systému řízení, který ale můžu analyzovat, až budu ve vedení kraje. Jako opoziční krajský zastupitel nemám dostatek informací.

Lidovci jsou ve Zlínském kraji velmi silní. Ovšem tentokrát kandiduje za Soukromníky a Svobodné hazardní magnát a senátor Ivo Valenta, který má na Slovácku velkou podporu. Nemůže vám tam odebrat hlasy?
Může, uznávám, že je to soupeř. Používá metody obchodníků, kteří prodávají věci seniorům. Můj tatínek si jednou koupil nějaké přikrývky na akci, kde mu nejdříve dali guláš a pivo. Bylo mu hloupé, aby si nic nekoupil, když něco dostal. Valenta pracuje stejným způsobem a vychází mu to.

Před čtyřmi lety jste v krajských volbách získal nejvíce preferenčních hlasů ze všech kandidátů. Nakonec ale lidovci skončili v opozici, protože vám nevyšla vyjednávání o koalici. Nemáte obavy, že by se to mohlo opakovat?
Tehdy byl problém v tom, že jsme jako strana volby nevyhráli. Nárok na hejtmana měla ČSSD. A hejtman Mišák je bystrý a politicky zkušený, takže dobře věděl, že by se mnou neměl vládnutí jednoduché. Jsem člověk výkonu, nedělám práci bez vize, bez vidiny cíle. A to, co se na kraji děje, je „nevýkon“. A je jedno, jestli je to dáno nemocí, nebo nechtěním. Veřejná služba není sociální ústav. Komunisté a Zemanovci byli nakonec vděční, že si je sociální demokracie vzala do koalice. Dobře ale vím, že později byli nespokojení, protože museli dělat jen to, co jim hejtman povolil.

Máte představu, s kým byste do koalice nešel? A vedete nějaká jednání o možných povolebních spojeních?
Lidovci se nemůžou spojit s komunisty. S nikým žádnou koalici před volbami neuzavírám, i když jsem byl oslovený několika lidmi z různých stran, jestli bychom se nemohli dohodnout. Já to ale nepovažuji za správné. A dokonce by to bylo protiústavní. Když se ti, kdo na kraji budou, dohodnou předem, tak jsou volby zbytečné.

Kampaň lidovců je nepřehlédnutelná, máte spoustu billboardů i pár obrovských plachet. Kolik to stálo a kde jste na to vzali?
Kampaň vyjde na 2,5 milionu korun. Zaplatili jsme ji částečně z peněz, které jsme po volbách před čtyřmi lety dostali za mandáty v zastupitelstvu. Rozhodl jsem tehdy, že je neutratíme. Také nám více přispělo vedení strany. Dobře ví, že peníze, které tady investuje do kampaně, se jí na rozdíl od jiných krajů vrátí.

Rozhovory s lídry pro Zlínský kraj

Když politologové hodnotili kampaň lidovců, ve vašem případě mluvili o kultu osobnosti. Vaše tvář je vidět všude, skoro jako by se KDU–ČSL v kraji personifikovala do vaší osoby.
Ve volbách mají soutěžit lídři, a ne strany. Význam stran není pro rozvoj kraje tak zásadní jako osoba hejtmana.

Pokud byste uspěl, v čele kraje by opět stál člověk, který není ze Zlína. Bylo by to v pořádku?
Ale já jsem Zlíňák. Narodil jsem se tady a do 24 let také žil. Mám tady opravený rodinný dům, členy rodiny, přátele. Jednou mě dokonce přemlouvali, ať se přestěhuju do Zlína a kandiduji na primátora.

Jako hejtman byste zůstal starostou Vsetína a senátorem?
Jako starosta bych skončil a nebyl bych ani v městské radě. Senátorem bych ale zůstal, protože to práci starosty, potažmo hejtmana usnadňuje. Mám blízko k ministrům, jsem u tvorby zákonů.

Nebyla by to ale zrada na vsetínské voliče?
Ne. Za první dva roky jsem nastartoval projekty, které teď pojedou skoro samy. Bude to už jen rutina.

Jaký volební výsledek považujete za neúspěch?
Když nevyhrajeme.

A když se to stane, vyvodíte z toho osobní zodpovědnost?
Věřím, že věřící lidovci mi nedají samurajský meč, abych spáchal harakiri. (smích)