Zlínská nemocnice T. Bati i další špitály Zlínského kraje mají velké finanční potíže.

Zlínská nemocnice T. Bati i další špitály Zlínského kraje mají velké finanční potíže. | foto: Luděk Ovesný, MAFRA

Zlínský kraj chce pomoci nemocnicím, má je řídit jedno představenstvo

  • 4
Neustále se zhoršující ekonomickou situaci nemocnic ve Zlínském kraji mají z části zastavit nové organizační změny. Vedení kraje chce pro všechny čtyři nemocnice, které vlastní, zřídit jedno představenstvo. Opozice říká, že je to pozdě.

Po mnoha měsících, kdy se krajské nemocnice marně snaží zvládnout rostoucí zadlužení, přichází vedení Zlínského kraje s první strukturální změnou, jež má mizernou situaci alespoň z části vyřešit.

Hodlá zavést pro všechny čtyři špitály jedno centrální představenstvo, dosud měl každý své vlastní. Kraj si od toho slibuje lepší řízení a úspory.

"Mohli bychom dělat společné nákupy léků a materiálu a měli bychom lepší vyjednávací pozici s pojišťovnami," upřesnil náměstek hejtmana Lubomír Nečas ze Strany práv občanů, jenž je zodpovědný za zdravotnictví.

Jediné představenstvo by rozhodovalo o restrukturalizaci nemocnic i případné decentralizaci některých oddělení.

"Jestliže rozhodne, že je neekonomické zachovat tři lůžková oddělení kožní, tak bude jen v jedné nemocnici. V současné chvíli jsou nemocnice řízeny samostatně, tak si hrají na svém písečku a nehledí na to, co je pro kraj výhodnější," naznačil Nečas.

Je to pozdě, namítá Gazdík

Závazky zlínské krajské nemocnice vůči dodavatelům a bankám v polovině letošního roku přesáhly miliardu korun (více zde). Desítky milionů dluží špitály ve Vsetíně a v Kroměříži.

Pravicová opozice, která už delší dobu upozorňuje na jejich velmi špatnou ekonomickou situaci, teď říká, že levicová koalice přichází s řešením příliš pozdě.

"Sami jsme to před dvěma lety navrhovali, ale neuspěli jsme. Vedení kraje rok nic nedělalo, teď už je to s křížkem po funuse, jsme v naprosto jiné fázi," myslí si zastupitel Petr Gazdík z TOP 09/STAN.

Podle něho dluhy kroměřížské nemocnice přesahují její základní jmění a nepodaří se ji už zachránit. Vedení kraje jí chce dát příští týden injekci první pomoci, zastupitelstvo bude do nemocnice schvalovat vklad 30 milionů korun.

"Je to rozhodnutí akcionáře, nepřísluší nám ho komentovat," reagoval ředitel kroměřížské nemocnice Roman Dostalík.

Dozorčí radu obsadí všechny strany

Nové představenstvo by bylo pětičlenné. Měl by v něm sedět manažer, lékař, ekonom či právník.

"Centrální řízení krajských nemocnic je dobrá myšlenka," myslí si ředitel Uherskohradišťské nemocnice Petr Sládek.

Fungovat má také jedna centrální dozorčí rada, v níž by mělo zastoupení všech šest politických stran tvořících krajské zastupitelstvo. Každá by nominovala svého odborníka.

"To chválím," souhlasí Gazdík. "Nemocnice se dají zachránit pouze tak, že informace o nich budou veřejné a nikdo nic nebude skrývat," dodal.

Naráží tak na fakt, že levicová koalice letos na jaře vyhodila z dozorčích rad nemocnic právě zástupce opozice (více zde). "Chceme snížit náklady a zvýšit akceschopnost," vysvětloval tehdy Nečas.

Kritiku Gazdíka nyní odmítá s tím, že situace pro zřízení jednoho představenstva a dozorčí rady musela "dozrát ekonomicky i politicky".

"Až dnes jsme nucení přijmout přísnější opatření," tvrdí Nečas.

Nový systém chce prosadit příští rok. "Budeme to konzultovat s politickými stranami již nyní."