Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kolky se ztrácely celníkům, řekl metanolovému soudu šéf Likérky Drak

  17:33aktualizováno  17:33
V kauze metanol u zlínského soudu vypovídal jako svědek šéf Likérky Drak Pavel Čaniga. Mluvil i o kolcích vrácených celníkům, které se měly znovu dostat do oběhu. Sám je stíhaný v souvisejících kauzách za ovlivňování svědků a daňový únik.

V metanolové kauze figuruje jednatel Likérky Drak Pavel Čaniga jako svědek. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Když policie na podzim roku 2012 ve skladu ve zlínském areálu Rybníky objevila deset tisíc lahví tuzemáku a vodky, na kterých byly etikety chvalčovské Likérky Drak, vypadal případ jasně.

A šéf likérky Pavel Čaniga to měl pořádně nahnuté. Rozbory totiž ukázaly, že alkohol obsahoval smrtící množství metanolu.

V pondělí ale Čaniga přišel k soudu ve Zlíně jen jako jako svědek, byť v poutech, protože je ve vazbě kvůli jinému případu. "V životě jsem neobchodoval s metanolem," prohlašoval.

V kauze metanol byl kvůli nálezu lahví obviněný, žalobce pak ale trestní stíhání zastavil. Ukázalo se, že lahve plnil alkoholem Viktor Koláček v likérce Vapa Drink v Žeranovicích a pak je dodal do zlínského skladu. Podle znalce by takové množství pití dokázalo zabít až 16 tisíc lidí.

O zdroj kolků se zajímá policie

Proto je zarážející, že na lahvích byly kolky. Čaniga tvrdí, že jde o kolky Likérky Drak, které firma nepoužila a vrátila celníkům. "Od celníků se musely dostat zpátky do oběhu," je přesvědčený Čaniga.

Toto obvinění není pouhou konstrukcí jedné osoby, prověřuje ho policie. "Je pravda, že se na trhu objevily kolky, které měly být údajně vráceny jako nespotřebované. Tato otázka je předmětem zájmu orgánů činných v trestním řízení," reagoval žalobce metanolové kauzy Roman Kafka.

Celníci opětovné použití vrácených kolků odmítají. Všechny se podle nich ničí a opačná praxe je nepřípustná. K tomuto případu se ale nechtěli podrobněji vyjádřit, protože jsou ze zákona vázaní mlčenlivostí.

"Můžu jen potvrdit, že nějaké šetření policie u nás proběhlo," podotkla mluvčí Celního úřadu pro Zlínský kraj Patricie Valentová.

Čaniga: Etikety uděláte na lepší tiskárně

Čanigova výpověď měla občas lehce úsměvnou podobu. Například ve zkratce mluvil o tom, že není potíž vyrobit pančovaný alkohol, který vypadá věrohodně.

"Sehnat lahve není problém, etikety si uděláte na lepší tiskárně a kolky se ztrácejí celníkům," shrnul Čaniga.

Ten na sebe upozornil už na začátku kauzy, když před novináře vyskládal milion korun, které slíbil jako odměnu za dopadení viníka metanolové aféry.

Aktuálně je obviněný z ovlivňování svědků v kauze lihového bosse Radka Březiny, který je podle policie skrytým majitelem Likérky Drak.

Čaniga sám čelí podezření z daňového úniku za to, že měl z Likérky Drak před příjezdem policie vylít do kanálu třicet tisíc litru nezdaněného alkoholu. Tím mimo jiné téměř zničil čističku odpadních vod.

Znalkyně: Otrávený alkohol by zabil 158 tisíc lidí

V kauze, která u soudu ve Zlíně pokračuje druhým týdnem, v pondělí vypovídala také znalkyně.

Potvrdila, že deset tisíc litrů jedovaté směsi, kterou měli v srpnu 2012 namíchat hlavní obžalovaní Rudolf Fian a Tomáš Křepela, by dokázalo zabít až 158 tisíc lidí.

"Dosud jsem se s ničím podobným nesetkala," zdůraznila Marie Staňková z Ústavu soudního lékařství v Ostravě.

Z dalších výpovědí vyplynulo, že nelegální kšefty s lihem byly velmi rozšířené. A nebýt tragické kauzy, při níž zemřelo už padesát lidí, nerušeně by fungovaly dodnes.

"Do nelegálního obchodu s alkoholem byly zapojeny desítky až stovky osob ve Zlínském či Moravskoslezském kraji," řekl Kafka.

U soudu vypovídala také majitelka restaurace ve Veselí nad Moravou Ivana Ondrušová, která kupovala desítky litrů rumu od obžalovaných distributorů. Tvrdí, že ho do prodeje nedala a pila ho sama se svými přáteli. Bez následků.

"Nikdo si na nic nestěžoval," popsala Ondrušová.

Otravě metanolem ovšem podlehl třicetiletý muž, který pravidelně chodil do její hospody. Podle Ondrušové se ale otrávil jinde.

Ve zlínské větvi metanolové kauzy je obžalovaných deset lidí. Kromě míchačů Fiana a Křepely, kteří svoji vinu odmítají, je mezi nimi distributor Jiří Vacula a několik dalších překupníků a prodejců. Hlavním podezřelým hrozí za obecné ohrožení až dvacet let vězení, v krajním případě výjimečný trest včetně doživotí (více zde).

Soud pokračuje ve středu, naplánovaných je dohromady přes čtyřicet hlavních líčení. Rozsudek by mohl padnout v červnu.

Autor:Nejčtenější

Tři mrtví v tichém domě. Rodina ze Zlína měla podivné zvyky, říkají místní

Policisté našli v domě ve Zlíně tři mrtvoly (6.2.2018).

Jak zemřeli tři členové jedné rodiny nalezení v pronajatém domě ve Zlíně, je stále nejasné. Sousedé mluví o rodině...

Smrt tří lidí ve zlínském domě nezavinil nikdo další, řekla policie

Policisté našli v domě ve Zlíně tři mrtvoly (6.2.2018).

Tři mrtví členové jedné rodiny nalezení v pronajatém domě ve Zlíně začátkem února podle všeho nezemřeli vinou někoho...Čechmánek říkal, že to máme vydržet, vypověděl o dluhu šéf stavební firmy

Roman Čechmánek u zlínského soudu.

U zlínského soudu, který se zabývá kauzou bývalého brankáře Romana Čechmánka, vypovídali představitelé několika...

Opilec v podmínce málem utopil dlužníka v ledovém potoce, dostal 17 let

Obžalovaní Martin Schenk (druhý zleva) a Michal Macháček (vpravo) v jednací...

Na sedmnáct let poslal olomoucký krajský soud do vězení Martina Schenka, který ve Viganticích na Vsetínsku zbil a málem...

VIDEO: Opilý řidič pronásledovaný policisty se řítil obcemi stodesítkou

Řidič nadýchal 1,3 promile, přes obec jel 110 km/h

Opilý řidič ujížděl policistům, kteří ho chtěli zkontrolovat při noční službě ve Zlíně. Přestože vezl i dva pasažéry, v...

Další z rubriky

Opilec v podmínce málem utopil dlužníka v ledovém potoce, dostal 17 let

Obžalovaní Martin Schenk (druhý zleva) a Michal Macháček (vpravo) v jednací...

Na sedmnáct let poslal olomoucký krajský soud do vězení Martina Schenka, který ve Viganticích na Vsetínsku zbil a málem...

Kde je rys Jiří? Stopaři procházejí Beskydy a pátrají po šelmách

František Šulgan při mapování šelem v CHKO Beskydy

Fotopast v oblasti Pindula nedaleko Rožnova pod Radhoštěm je ukrytá pod skalou asi kilometr od hlavní silnice. Dostat...

Proměna Vodní ulice v centru Kroměříže začne dříve, potrvá dva roky

Vodní ulici v Kroměříži čeká velká rekonstrukce.

Havarijní stav kanalizace uspíšil začátek oprav v historickém centru Kroměříže, ve Vodní ulici. Během dvou let se...

Jobs Contact
Vývojář Kentico CMS (ASP .NET) (40.000 - 60.000 Kč)

Jobs Contact
Olomoucký kraj, Zlínský kraj, Jihomoravský kraj
nabízený plat: 40 000 - 60 000 Kč

Najdete na iDNES.cz