Bývalá budova soudu ve Zlíně. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

O budovu bývalého soudu ve Zlíně stojí jediný zájemce, plánuje pivovar

  • 5
O budovu bývalého soudu ve Zlíně, kterou město už potřetí nabídlo k prodeji, projevil zájem jediný podnikatel. Jde o Marcela Londovského, který v ní hodlá zřídit restauraci a pivovar.

Asi je to poslední možnost, jak může město najít investora, který by koupil, opravil a využil chátrající budovu bývalého soudu v centru Zlína. Pokud se mu to nepodaří, vážně hrozí, že stavba půjde k zemi, byť je - ačkoliv tak možná nevypadá - velmi cenná.

Problémy se soudem

Jako by pro zlínskou radnici byl bývalý soud zakletý. Když ji chtěla v roce 2010 koupit v dražbě, těsně ji přeplatil podnikatel Jan Varmuža. Pak však vyšlo najevo, že dle zákona z roku 1991 budova patří městu (více zde).

Od té doby se město snaží budovu prodat. Zatím marně. Nabídku 11 milionů korun od developerské společnosti Fastav, která je i hlavním sponzorem zlínského fotbalového klubu, radní odmítli, zdála se jim příliš nízká (více zde).

Potíž je však v tom, že budova je ze tří stran obklopena pásy ploch (skoro 400 metrů čtverečních), jež patří firmě Eko-Unibau. V jejím představenstvu sedí například exposlanec za ODS a bývalý zlínský primátor Tomáš Úlehla. Tvrdí, že jen formálně (více zde).

Bez pozemků je mnohamilionová investice zřejmě nesmyslná. Získat je od majitele však není snadné, jak zjistilo vedení Zlína. "Nemá smysl investovat do nemovitosti, která je obklopena za tří stran cizími pozemky. Koupi budovy jsme proto podmínili dohodou s jejich majitelem," sdělil už dříve jednatel Fastavu Vlastimil Fabík.

Šance, že ji radnice napotřetí konečně prodá, je ale tentokrát větší. Když ji nabídla na úřední desce, ozval se sice jen jediný zájemce, zato však s projektem, který se radním zamlouvá.

Marcel Londovský z Prostějova hodlá v objektu vybudovat minipivovar, restauraci a pokoje k ubytování (více o jeho plánech čtěte zde). Ostatně prapůvodně jde o bývalý pivovar, v němž se vařilo pivo od 16. do 20. století.

"Nabídka je moje. Týká se záměru na obnovení pivovaru," potvrdil pro MF DNES Londovský. Podrobněji ji ale odmítl komentovat.

Město je ochotno kromě prodeje přistoupit také na nájem či na pronájem s následným prodejem. To pro případ, že by měl zájemce omezenější finanční možnosti.

"Jde sice o majetek v centru města, ve Zlíně je ale obrovské množství nabídek nebytových prostor, které převyšuje poptávku," okomentoval slabý zájem o bývalý soud náměstek primátora Aleš Dufek.

Jak vyřeší problém s pozemky?

Komplikací, která také mohla u potenciálních zájemců sehrát negativní roli, je fakt, že je objekt ze tří stran obklopený pásy ploch, jež patří firmě Eko-Unibau.

V jejím představenstvu sedí například exposlanec za ODS a bývalý zlínský primátor Tomáš Úlehla. Tvrdí, že jen formálně. Bez pozemků je mnohamilionová investice obtížná. Získat je od majitele však není snadné.

"I pro nás je to komplikace. Věřím ale, že bude vůle ji vyřešit," doufá Londovský.

Těšit ho ale může skutečnost, že se jeho záměr líbí vedení radnice. Londovský v Prostějově provozuje už dva pivovary - U krále Ječmínka a U tří králů.

"Důležité je, že jde o investora, který má s pivovary zkušenost. Navíc bychom zachránili historickou budovu v centru Zlína, který by tím současně ožil," poznamenal Dufek.

Pokud však radní či zastupitelé Londovského nabídku odmítnou, může to znamenat zbourání budovy. Město už dříve zvažovalo, že na ni vyřídí demoliční výběr, aby zvýšilo atraktivitu pozemku v centru města. Navíc nikdo z dosavadních zájemců s její opravou nepočítal.

Na přestavbě se podílel i Baťův architekt Gahura

Debata o demolici ale hodně vylekala památkáře. Radim Vrla z Národního památkového ústavu v Kroměříži čtvrt roku budovu zkoumal v rámci stavebně historického průzkumu a došel k jednoznačnému závěru.

"Je to mimořádně cenný objekt. Hlavně proto, že má barokní přízemí. Jde o klenby z přelomu 17. a 18. století. Navíc je to druhý nejstarší dům v centru města, hned po zámku," shrnul Vrla.

Hodnotné také je, že na přestavbě původního domu se projekčně podílel i slavný Baťův architekt František Lýdie Gahura.

"Z té doby se dochovaly dveře, kování. Cenné detaily, které jinde zmizely," upřesnil Vrla.

Stavba, ačkoliv tak nevypadá, není staticky narušená. Barokní klenby ve sklepě jsou zachovalé, střecha téměř nová. A s jejím opětovným využitím jako pivovaru a hospody památkáři souhlasí.

"Oživilo by to i přilehlý park," je přesvědčen Vrla.

Budovu bývalého soudu město získalo v roce 2011, když se ukázalo, že má na tento majetek nárok podle zákona. Od té doby se ji marně snaží zpeněžit.

Budova zlínského soudu se nachází v samém centru města.