Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kybernetické filmy už mě neberou, říká promítač letního kina v Hradišti

  10:14aktualizováno  10:14
V Uherském Hradišti působí Jaroslav Maršálek přes třicet let jako promítač. Nejdřív to zábava, v poslední době ale hlavně práce. Nevyhovují mu supermoderní filmy a digitální projektory. I v důchodu ale rok co rok obsluhuje klasickou promítačku při večerních projekcích při Letní filmové škole.

Při Letní filmové škole v Uherském Hradišti se mohou lidé přijít podívat na projekce letního kina na Masarykovo náměstí (na snímku) nebo do Smetanových sadů. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Svůj věk hlásí Jaroslav Maršálek okamžitě: 68 let. Jak dlouho ovšem pracuje jako promítač v Uherském Hradišti, to úplně přesně neví.

Letní filmová škola

  • 39. ročník se koná v Uherském Hradišti od pátku 26. července do soboty 3. srpna.
  • Součástí akce je bohatý doprovodný program nabízející koncerty, divadelní inscenace, výstavy, přehlídky tvorby výrazných osobností výtvarného umění a fotografie a další zajímavosti.
  • Na festival opět dorazí řada hostů: Josef Abrhám, Pedro Costa, Dušan Hanák, Jerzy Hoffman, Ian Christie, Vojtěch Jasný, Jan Kačer, Pavel Landovský, Rui Poças, Vladimír Pucholt, Ilmar Raag, Allan Starski nebo Goran Paskaljević.
  • Promítacích míst je celkem osm. Pomyslným centrem dění je kino Hvězda (375 míst). Dále se projekce konají v klubu Mír (120 míst), kde jsou i koncerty, v Klubu kultury (544 míst), Slováckém divadle (378 míst), Redutě (190 a 70 míst) a Orlovně (120 míst). Letní kina najdete na Masarykově náměstí (2 000 míst) a ve Smetanových sadech (400 míst), tyto projekce jsou zdarma pro veřejnost.
  • Podrobný denní program filmové školy najdete na webových stránkách www.lfs.cz.

"Jednou jsem přišel do kina a nehrálo se, protože nepřišel promítač. Tak mě k tomu nalákala jedna paní, co tam dělala. Bylo to tak v roce 1981, 82. Co to bylo za film, si už ale nevzpomínám," zmiňuje, jak mu jedna náhoda změnila život.

Na filmové škole se podílí asi 20 let

Letní filmová škola, odehrávající se od prvního ročníku 1964 hlavně v jihočeském Písku, se ve stejném roce přestěhovala do Hradiště, kde se zdržela do roku 1984.

Komorní akce, které se například roku 1975 účastnilo na 250 lidí, se o šest let později v Hradišti zdvojnásobila na 500 účastníků.

V komunistickém Československu to bylo nebezpečně hodně a pořadatelé proto museli stanovit účastnický strop. Přesto škole až do roku 1989 pořád hrozil zákaz.

Po revoluci se akce po odbočce do Strážnice a hlavně Trutnova vrátila do Hradiště až roku 1992. Přijelo ovšem jen málo lidí a organizátoři museli změnit koncepci.

Po nástupu tehdejšího ředitele uherskohradišťských kin Jiřího Králíka roku 1993 se původně klubová akce otevřela široké veřejnosti, zvýšil se počet snímků, zahraničních hostů i promítacích míst. A někdy tehdy se začal na filmovce podílet i Jaroslav Maršálek.

"Na Letní filmové škole promítám asi 20 let," vzpomíná. Přiznává ovšem, že dnes už to je pro něho spíš práce než koníček.

"Zkraje jsem byl velký fanda filmu, časem to ale přešlo už v takové zaměstnání. Líbily se mi ty starší filmy, z této nové kybernetické doby to už není pro mě. Z našich filmů ještě tak jdou Troška, Hřebejk a Poledňáková. Ti Transformeři, to už mně nic neříká," tvrdí.

Digitál byl nad jeho síly, tak šel do důchodu

Letos ho lze potkat v promítárně letního kina ve Smetanových sadech. "Čas je pevně daný. O půl desáté a o půl dvanácté, to je celou filmovku stejné," poznamenal.

Přestože je už v důchodovém věku, profesní dráhu Jaroslava Maršálka vlastně ukončil až nástup digitalizace.

"Ve městě je digitál a to už bylo nad moje síly. Už mám jakýsi rok, a to už je spíš počítačový promítač. K 1. lednu letošního roku jsem s tím skončil," svěřuje se.

Letňák ve Smetanových sadech je však pořád tím, co býval. "Tam je pětatřicítka, klasika," vysvětluje, proč se coby čerstvý důchodce vrací v létě domů až po druhé hodině v noci.

A jaké plány na promítačský důchod má muž, který po tři dekády pouštěl filmy desítkám tisíc lidí z tuzemska i zahraničí? "Nic, užívám si víc volného času. Jezdím na kole, zahrádka. Typicky důchodcovské záliby," vypočítává.

Návštěvníci Letní filmové školy se na něho mohou těšit i při příštím jubilejním 40. ročníku. Pokud totiž pořadatelé do Smetanových sadů nepořídí digitál, bude tam Jaroslav Maršálek promítat zas. "To ještě zvládnem," tvrdí.

Autor:Nejčtenější

Hrubá chyba černocha, řekl Petržela. Nešťastné vyjádření, uvádí klub

Vlastimil Petržela

Když mluvil do televizních kamer po porážce 0:1 s Plzní, trenér zlínských fotbalistů Vlastimil Petržela na otázku o...

Baník další penalty nezvládl, do semifinále jde Boleslav a Zlín

Ostravský útočník Tomáš Poznar neproměnil rozhodující pokutový kop v rozstřelu...

V osmifinále byli v penaltovém rozstřelu ti šťastnější, když přetlačili Spartu. V dalším kole českého poháru však už...Řidič najel s trolejbusem do odstavených aut, těsně minul muže s dětmi

V Otrokovicích najel trolejbus do odstavených aut. (19.3.2018)

V Otrokovicích na Zlínsku ráno najel trolejbus městské hromadné dopravy do zaparkovaných aut. Příčinou mohla být...

Zničili mi život, svědčil muž postřelený lupiči ve zlatnictví

Zničili mi život, říká napadený muž

Před soudem stanula dvojice lupičů, kteří v roce 2015 přepadli zlatnictví v Uherském Hradišti. Jejich akce skončila...

Nový trenér přinesl řád, každý si hrál, co chtěl, přiznává Jiráček

Momentka z úvodního utkání jarní sezony první fotbalové ligy mezi Zlínem a...

Petr Jiráček fandil v osmifinále Evropské ligy Plzni. Teď věří, že náročný program soupeře by mohl být pro Zlín v...

Další z rubriky

V rekonkurzech na ředitele někdo vidí objektivitu, jiný vyhozené peníze

Ve Všeni u Turnova panuje napjatá atmosféra kolem místní školy. Její ředitel...

Zřizovatele škol a dalších organizací ve Zlínském kraji rozdělil pohled na rekonkurzy ředitelů. Zatímco vedení...

Řidič najel s trolejbusem do odstavených aut, těsně minul muže s dětmi

V Otrokovicích najel trolejbus do odstavených aut. (19.3.2018)

V Otrokovicích na Zlínsku ráno najel trolejbus městské hromadné dopravy do zaparkovaných aut. Příčinou mohla být...

VIDEO: Filharmonici přizvali na pódium studenty, zahráli na své mobily

Takhle zní koncert smartphonů

Zlínská Filharmonie Bohuslava Martinů předvedla unikátní vystoupení, na němž se spojila symfonická hudba s chytrými...

Najdete na iDNES.cz