Jaroslav Dobeš ve filipínském vězení. | foto: archiv

Guru Jára žádá z vazby pomoc od filipínského prezidenta

  • 78
Duchovní učitel guru Jára, který je v Česku obžalován ze znásilnění osmi studentek a už druhý rok je ve vazbě na Filipínách, žádá o pomoc tamního prezidenta Rodriga Duterteho. Je to poslední šance, jak by se svou pomocnicí Barborou Pláškovou, která je také za mřížemi, mohl na ostrově zůstat.

Dobeš a Plášková žádají na Filipínách o náboženský azyl, ten jim však země už jednou zamítla.

„Oba zadržení čeští občané podali proti rozhodnutí o zamítnutí udělení azylu na Filipínách odvolání ke kanceláři prezidenta Filipín,“ řekla Irena Valentová z tiskového odboru ministerstva zahraničních věcí.

Guru Jára napsal v asijském žaláři knihu, vyjít má i v japonštině

Prezident Duterte na sebe upozornil loni po svém zvolení, když se přirovnal k Adolfu Hitlerovi s tím, že nebude vyhlazovat Židy, ale narkomany.

Guru Jára se svou spolupracovnicí se nechtějí vrátit do Česka, kde jim hrozí vysoké tresty.

„Když jim prezident dá azyl, ztrácí na ně česká strana vliv. Pokud ne, bude je chtít deportovat. Projednání odvolání se ale může táhnout i několik let, nejsou tam žádné lhůty,“ přiblížila Dagmar Světlovská, členka Rady náboženské společnosti Cesta Guru Járy.

Rozsudek zrušil vrchní soud, případ se vrátí do Zlína

Dobeš si myslí, že se ho úřady snaží v Česku perzekvovat. Obžalován je z toho, že některé své žačky takzvaně „odháčkovával“, což znamená, že je měl pomocí krátké soulože zbavit závislosti na předchozích partnerech.

Hájí se však tím, že jde o staré duchovní praktiky, s nimiž navíc jinde ve světě úřady potíže nemají. Podle Světlovské je guru Jára ve vazbě ve velmi špatném fyzickém stavu a údajně téměř na pokraji smrti.

„České úřady jim nechtějí dát pasy a vůbec se o ně nezajímají,“ tvrdí Světlovská.

Ministerstvo zahraničí to odmítá s tím, že velvyslanectví poskytuje standardní konzulární pomoc.

„Vzhledem k faktu, že zadržení vyjádřili zájem o vydání cestovního pasu, vysvětlila jim konzulka postup a předala jim žádost na vydání osvědčení o státním občanství,“ konstatovala Valentová.

Světlovská, která je s Dobešem a Pláškovou prostřednictvím dalších žáků v častém spojení, ale tvrdí, že se to stalo až loni v listopadu.

Dobeše v roce 2014 krajský soud ve Zlíně potrestal za znásilňování studentek jeho esoterické školy Poetrie deseti lety vězení, Plášková dostala 9,5 roku. Oba byli stíháni jako uprchlí.

Vrchní soud v Olomouci ale trest pro Dobeše předloni zrušil a případ vrátil k novému projednání do Zlína (více zde).

7. srpna 2015