Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mých akcí se účastnili i soudci, tvrdí guru Jára souzený za znásilnění

  15:23aktualizováno  15:23
Jaroslav Dobeš alias guru Jára, který je stíhaný jako uprchlý za znásilnění několika dívek na seminářích esoterické školy Poetrie, tvrdí, že se jeho akcí účastnili i soudci zlínského okresního soudu, a to nejen jako posluchači. Jmenovaní soudci potvrzují jen účast na běžných seminářích, jeho případem se navíc vůbec nezabývali.

Jaroslav Dobeš ve filipínském vězení. | foto: archiv

Podle Dobešových právníků Michala Krčmy a Petra Drapáka existuje důvodné podezření, že skupina několika navzájem propojených lidí i z oblasti justice, advokacie a pravděpodobně také policie nemá zájem na tom, aby v případu gurua Járy vyšla najevo pravda.

Kauza gurua Járy

Zakladatel esoterické školy Poetrie Jaroslav Dobeš, který jako guru Jára pořádal duchovní festival a semináře, je obžalovaný, že prováděl členkám kurzů často bez jejich souhlasu takzvané odháčkování, což byly krátké soulože, jež je měly údajně zbavit závislosti na minulých partnerech.

Zlínský soud Dobeše potrestal deseti lety vězení, jeho pobočnice Barbora Plášková dostala 9,5 roku. Olomoucký vrchní soud ale rozsudek zrušil, a ve Zlíně se proto bude rozhodovat znovu (více zde).

Dobeše loni zatkla na Filipínách tamní policie. Česko následně začalo usilovat o jeho vydání, on ale na Filipínách zažádal o náboženský azyl.

„Odháčkování“ Dobeš označuje za tradiční tantrickou duchovní metodu, která je v některých zemích běžná.

Dobešovi právníci na středeční tiskové konferenci v Praze výslovně zmínili předsedu zlínského soudu Tomáše Garguláka a soudkyni Evu Bučkovou.

„Například předseda Okresního soudu ve Zlíně JUDr. Gargulák a soudkyně téhož soudu JUDr. Bučková se mohli podílet na organizování této údajné trestné činnosti v rámci školy Poetrie, a rovněž tedy mohli zneužívat svou psychickou a sociální převahu nad osobami, které se nacházely v tísni, těžké životní situaci a vykazovaly znaky určité závislosti na autoritách,“ zmínili.

Dodali ale, že tyto informace pocházejí od klienta a nemají je stoprocentně ověřené. Důkazy včetně videonahrávek prý však viděli.

Soudci: Byli jsme jen na veřejných seminářích

Oba zlínští soudci v reakci na slova právníků uvedli, že se v žádném případě nepodíleli na trestné činnosti v rámci školy Poetrie.

„Jmenovaní soudci se pouze v letech 1998 až 2003 jako stovky jiných osob zúčastnili veřejných seminářů, které v té době Jaroslav Dobeš pořádal, a o tom, že by v té době byla nějaká trestná činnost páchána, nevěděli,“ zprostředkoval reakci soudců Garguláka a Bučkové mluvčí zlínského okresního soudu David Kolumber.

Dobešova spoluobviněná pomocnice Plášková prý právníkům řekla, že původní soudem ustanovená obhájkyně se akcí „gurua Járy“ rovněž sama účastnila. Druhý ustanovený obhájce je údajně expartnerem soudkyně Bučkové.

„My nikoho neobviňujeme. Klient si přál, abychom to takto prezentovali,“ upřesnil na dotazy novinářů Krčma, který chce konkrétní důkazy předložit až při hlavním líčení.

Gargulák ani Bučková však v Dobešově případu nerozhodovali.

„O trestním stíhání ve věci mají tito soudci jen zprostředkované informace z médií a do trestního řízení nijak nezasahovali. Věc obžalovaných je navíc řešena Krajským soudem v Brně, nikoliv Okresním soudem ve Zlíně,“ upozornil mluvčí soudu, podle něhož jsou obvinění právních zástupců obžalovaných zcela nepravdivá a účelově zneužitá ve prospěch obžalovaných.

Česko usiluje o Dobešovo vydání z Filipín

Dobeš byl loni 15. května zadržen u filipínského města Dapa, od té doby se nachází v tamní vazbě.

„V současné době se jedná o jeho případné deportaci z filipínského území,“ sdělila mluvčí ministerstva spravedlnosti Tereza Schejbalová.

Upozornila, že tato fáze řízení je vnitrostátní záležitostí Filipín a české ministerstvo do ní nemůže zasahovat, protože Dobeš je v imigrační, nikoliv ve vydávací vazbě. Mezi Filipínami a Českou republikou totiž neexistuje žádná mezinárodní smlouva o vydávání.

„Ministerstvo spravedlnosti se obrátilo na filipínskou stranu s dotazem na možnost vydání obviněného na základě takzvaného ujištění o vzájemnosti. Filipínská strana však sdělila, že tento postup není možný, neboť extradice osob z Filipín je možná pouze na základě mezinárodní smlouvy,“ uvedla mluvčí.

RECENZE: Guru Jára vytěžil z filipínského vězení nečekaně vtipné historky

Princip ujištění o vzájemnosti spočívá v tom, že si státy slíbí, že v obdobných případech budou při vydávání postupovat stejně.

Obžaloba uvádí, že zakladatel školy Poetrie Dobeš takzvaně „odháčkovával“ ženy a dívky sexuálním aktem. Tvrdil jim, že jejich problémy jsou způsobeny háčky, které v nich zanechali dřívější sexuální partneři a které jim prý znemožňují žít plnohodnotný život.

Klientky školy však o této metodě nic nevěděly, většinou jim byla nabídnuta na konci seminářů, aniž tušily, jak probíhá. Podle obžaloby, která popisuje osm takových případů z let 2004 až 2007, se u dívek projevila posttraumatická stresová porucha. Celkem prý „odháčkováním“ prošlo dobrovolně či nedobrovolně zhruba 350 žen.

Jaroslav Dobeš alias „guru Jára“ v únoru promluvil z flilipínského vězení:

Autoři: ,


Nejčtenější

Ukrajinští fotbalisté odmítli ubytování ve zlínském hotelu Moskva

Jedenáctipodlažní Hotel Moskva na náměstí Práce v centru Zlína se začal stavět...

Česká fotbalová reprezentace odehraje na začátku září v rámci Ligy národů zápas s Ukrajinou v Uherském Hradišti....

Pustevny získají stezku v oblacích, na nápor turistů není místo připravené

Plánovaná podoba stezky v oblacích na Pustevnách.

Stavba panoramatické stezky na Pustevnách pokročila, veřejnosti se má otevřít ještě letos. Projekt, který se...Nebyl to bordel, hájí u soudu majitel penzionu večírky se středoškolačkami

Ilustrační snímek

Tresty od pěti do šesti let navrhl státní zástupce dvojici obžalované z pořádání večírků, na které podle něj vozili...

Kde je víc studánek než lidí. Opuštěným hřebenem Bílých Karpat na kole

Západ slunce na Velké Javořině

Česko-slovenské pohraniční pohoří se může pochlubit unikátní přírodou horských luk, bukových lesů a vápencových skal....

V rybníku ve Starém Městě se utopil muž, jeho syna lidé zachránili

Pátrání po utonulém muži na vodní ploše ve Starém Městě.

V rybníku ve Starém Městě u Uherského Hradiště se v neděli odpoledne utopil pětadvacetiletý muž. Při koupání se začal...

Další z rubriky

Okupanti ho zastřelili hned 21. srpna, jeho pohřeb se stal protestem

Národní výbor vypravil Jaroslavu Novákovi státní pohřeb a jeho rakev zahalili...

Byl jednou z prvních obětí vpádu vojsk zemí Varšavské smlouvy do Československa 21. srpna 1968 a jeho pohřeb se stal...

Na křižovatce se srazila tři auta, jedno z nich se převrátilo na střechu

Na Zlínsku se srazila tři osobní auta (18. srpna 2018).

Tři osobní auta se srazila na křižovatce v sobotu dopoledne na Zlínsku. Jedno vozidlo skončilo na střeše, dva lidé se...

Hubený jedlík vytvořil český rekord, spořádal 202 švestkových knedlíků

Subtilní Dvořáček spořádal  přes dvě stovky knedlíků

Tisíce diváků sledovalo při letošním ročníku Trnkobraní, jak subtilní Radim Dvořáček z Ostravy vytvořil český rekord v...

Grafton Recruitment Praha
VEDOUCÍ POBOČKY/ LOGISTIKA

Grafton Recruitment Praha
Zlínský kraj
nabízený plat: 27 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz