Jan Prokop obžalovaný z vraždy osmnáctiletého číšníka na zlínském sídlišti...

Jan Prokop obžalovaný z vraždy osmnáctiletého číšníka na zlínském sídlišti Jižní Svahy stanul před senátem brněnského krajského soudu ve Zlíně. (26. března 2015) | foto: ČTK

Před třinácti lety zavraždil číšníka, teď dostal sedmnáct let vězení

  • 19
Za surovou vraždu osmnáctiletého číšníka, která v roce 2001 otřásla Zlínem, padl trest. Jana Prokopa poslal krajský soud na sedmnáct let do vězení. Klíčové byly výpovědi jeho blízkých, kteří se po letech speciálnímu policejnímu týmu Tempus přihlásili s novým svědectvím.

Rozsudek není pravomocný, Jan Prokop se na místě odvolal.

„Nesouhlasíme se soudním hodnocením důkazů i rozhodnutím o vině a trestu, nebyla jiná možnost než se proti všemu odvolat,“ uvedl jeho obhájce Tomáš Sedláček.

Státní zástupce Roman Kafka pro Prokopa navrhoval právě výjimečný sedmnáctiletý trest, s rozsudkem tak byl spokojený.

„Velkou roli hrál časový odstup od vraždy. Kdyby byl menší, myslím, že bychom se blížili k horní hranici výjimečného trestu, který je až 25 let nebo doživotí,“ uvedl Kafka.

Obžalovaný podle něj vraždil kvůli zisku - odnesl si peníze, cigarety a doutníky, alkohol i mobilní telefony. Vše dohromady za asi 28 tisíc korun.

Pachatel zabil číšníka čtrnácti bodnými ranami do horní poloviny těla, hlavy a krku. Mladý muž musel podle Kafky umírat dlouhé minuty. Mrtvolu našla ráno za barem uklízečka.

„Útok musel být brutální a bolestivý. Utrpení, které poškozený musel zažívat, si asi nikdo nedovede představit,“ prohlásila soudkyně Iveta Šperlichová.

Pachatele se tehdy kriminalistům najít nepodařilo, neměli dostatek důkazů k zahájení trestního stíhání. Prokop byl přitom již před lety mezi podezřelými.

Prokop u soudu vinu odmítal. Přiznal pouze, že osudné noci ze 4. na 5. prosince 2001 v nonstop baru U Jelínka byl a číšníka Ondřeje H. znal.

„Ten večer jsme se spolu bavili u baru a hráli kulečník. Vypil jsem asi deset piv, nějaké panáky a udělalo se mi zle. Zvracel jsem a poté odešel domů,“ vypověděl čtyřiačtyřicetiletý Jan Prokop u soudu (jeho výpověď čtěte zde).

Klíčové bylo nové svědectví jeho nejbližších.

Tehdejší Prokopova přítelkyně byla po letech vyzvána k výslechu na detektoru lži, odmítla tam jít, protože se bála, že by vyšlo najevo, že obžalovaného léta kryla. Rozhodla se raději jít na policii a vše popsat.

„Nad ránem mě probudil hluk, tak jsem vstala z postele, vyšla z pokoje a uviděla na chodbě obžalovaného, jak se sklání nad sportovní taškou, v níž byly lahve s alkoholem a mincovníky (zásobníky s mincemi pro herní automaty - pozn. redakce). Bundu měl od krve,“ vypověděla tehdejší Prokopova přítelkyně, podle níž se jí muž, s nímž má potomka, po letech s vraždou prořekl.

Prokop to u soudu označil jako lež. Zmiňovanou bundu se policistům nikdy nalézt nepodařilo.

„Svědkyně je podle názoru mého i pana obžalovaného zjevně nevěrohodná,“ prohlásil Prokopův obhájce Tomáš Sedláček.

Prokopův bratr zase u soudu popsal, jak ráno po vraždě přijel do bytu k matce, kde bydlel i Prokop. Ten prý byl mimořádně podrážděný a rozklepaný. Při pití kávy se mu třásly ruce.

„Když jsem se ptal, proč má bundu od krve, tak řekl, že se porval v hospodě,“ doplnil.

„Toto svědectví se vztahuje k jinému dni, než dospěl soud. A nehovoří o ničem jiném, než že měla být nalezena nějaká bunda. Z této výpovědi nemůžeme dovodit závěr o vině,“ ohradil se Prokopův obhájce.

Právě díky těmto svědectví Prokopa v první půli loňského roku usvědčil policejní tým Tempus, který se soustředí na starší nevyřešené případy.

„Jsem ráda, že padl trest, ale je to málo,“ reagovala na verdikt matka zavražděného číšníka.