Jak vede chirurg Adámek Zlín? Vysvědčení za první rok: lepší průměr

  11:50aktualizováno  11:50
Zlínský primátor Miroslav Adámek má za sebou první rok ve funkci. Někteří obyvatelé Zlína jeho jméno ani neznají. Jiní ano, ale mají jen mlhavé představy o jeho práci. Chirurg Adámek má operační sál ve Vsetínské nemocnici, hlavní kancelář ale volební lídr TOP 09 a STAN má na radnici ve Zlíně. Jak "vládu" nad Zlínem zvládá? MF DNES mu vystavila první hodnocení.

Primátor Zlína Miroslav Adámek. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Adámek není razantní a dominantní typ. Často prohlašuje, že je "pouze" moderátor. To je ovšem nedorozumění. Krajské město s 80 tisíci obyvateli potřebuje pevnou ruku, která by ho dokázala vědoměji řídit. A také aby kočírovala koalici a čelila opozici.

Na druhou stranu Adámek nikdy nebude zdrojem trapasů, výstřelků, ostudy. "Jako lékař vím, že jsou důležitější věci než politika," říká.

Hodnocení MF DNES: 3

Tady se projevuje jeho nedostatečná razance. "V koalici se snažím tlumit vášně," prohlašuje.

Ale moc se mu to nedaří. Chcete příklad? V radě byly dva silné, vyhraněné a, jak se později ukázalo, i nesmiřitelné tábory. Jeden byl TOP 09 v čele s náměstky Ondřejem Bětákem a Alešem Dufkem a druhý hnutí M. O. R., které vedli Eva Štauderová a Pavel Jungmann.

Jejich spory, které Adámek nedokázal uhasit v zárodku, nakonec vyřešili Štauderová a Jungmann odchodem. To koalici v očích veřejnosti velmi uškodilo. "Nezříkám se osobní zodpovědnosti za to, že k tomu došlo," připouští Adámek.

Hodnocení MF DNES: 4

Celková známka:

2-

Adámkovi ji dala MF DNES za jeho roční práci ve funkci primátora. Nic nepokazil, na druhou stranu je nevýrazný.

Adámkův přístup k opozici opět odpovídá jeho povaze. Často ostrou kritiku na zastupitelstvu, která míří ze strany ČSSD a ODS na něj i jeho kolegy v radě, přijímá s nadhledem. Reaguje jen občas, někdy vtipně, čímž také může oponenty usadit. Ale i tady by se měl za koalici ozvat hlasitěji.

"Vím, že by zastupitelstva měla mít jinou úroveň, diskuse by měly být konstruktivnější. Rezervy vidím i ve způsobu, jakým je vedu," podotkl primátor.

Hodnocení MF DNES: 2

Že by Adámek vybojoval pro Zlín dotace? Nebo se postaral o to, aby se postavily důležité rychlostní silnice v okolí města? K tomu zatím nedošlo.

Primátor se ale osobně angažuje především v charitativních projektech. Pomohl s projektem Route 66, díky němuž handicapovaní ze Zlína viděli legendární americkou silnici. Nedávno byl dokonce u otevření nové zlínské pobočky obchodního řetězce, který za to pak poslal 30 tisíc korun na zlínskou charitu.

Hodnocení MF DNES: 2

Když radnice před dvěma týdny prezentovala výsledky své roční práce, chyběl ten hlavní. Primátor měl právě lékařské povinnosti. Adámek stále na částečný úvazek pracuje jako chirurg ve Vsetínské nemocnici, kde mívá několikrát do měsíce služby. Někdy noční, takže z radnice jede večer do nemocnice a ráno zase nazpátek.

"Chci udržovat erudici v oboru, abych nepřišel o lékařskou licenci," vysvětlil primátor. Jeho profese se projevuje i v tom, že někdy osloví své asistentky jako sestřičky.

Hodnocení MF DNES: 2

Před nástupem na radnici v rozhovoru pro MF DNES nic moc nesliboval. Zdůrazňoval, že nejdříve musí zjistit, na co budou peníze. A teď se ukazuje, že jich moc není. "Na investice máme letos 300 milionů korun, předchozí vedení mělo výrazně vyšší částky," tvrdí Adámek.

Opozice si ale myslí, že koalice by mohla šetřit na provozu radnice. A také se zlobí, že se zatím nekoná žádná velké spolupráce a že nemá své zástupce v komisích pro místní části. Koalice přitom slibovala, že bude otevřená.

Hodnocení MF DNES: 3

Adámek není pořád zavřený ve své kanceláři a dokáže si práci zpestřit a udělat z ní trochu show. Když třeba zlínští hokejisté hráli v minulé sezoně play-off, vzal kufřík s první pomocí a postavil se jako lékař na střídačku. Letos si zahrál jednu z menších rolí ve zlínském divadle. Tím jeho práce získává "lidštější" rozměr.

Hodnocení MF DNES: 2

Jak hodnotíte Miroslava Adámka za první rok v křesle zlínského primátora vy?

Hodnocení jako ve škole známkami 1 až 5
celkem hlasů: 697

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 15. prosince 2011. Anketa je uzavřena.

5 230
1 180
2 113
4 88
3 86
Autor:

Nejčtenější

Rodina ze Zlína spáchala společnou sebevraždu, snila o lepších světech

Ilustrační snímek

Matka a její dospělí potomci se zajímali o náboženská témata, esoteriku a toužili po ráji. Rozhodli se pro společnou...

Obec na Frýdecko-Místecku upozorňuje na medvěda. Šelmu zachytila fotopast

Lidé natočili medvěda ve skiareálu na Trojáku

Upozornění na medvěda vyvěsila dnes na své webové stránky obec Ostravice. Šelmu zachytila fotopast v noci na dnešek v...

Tomáš Březina pomohl rozkrýt lihovou mafii, z vězení vyšel na podmínku

Tomáš Březina u olomouckého soudu.

Městský soud v Brně podmínečně přerušil výkon trestu Tomáše Březiny z kauzy lihové mafie a propustil jej na svobodu. Za...

Kašík baví internet. Do Komety bych nešel, sežrali by mě, hlásil před lety

NOVÁ MASKA. Zlínský brankář Libor Kašík má na masce vyobrazeného Luďka Čajku a...

Pohotové hlášky patří k hokejovému brankáři Liboru Kašíkovi stejně jako výborné zákroky. Jedna se mu vrátila brzo poté,...

Je to jen fotbal, uklidňoval věhlasný trenér Mourinho mladíka Kováře

Talentovaný brankář Matěj Kovář v dresu Manchesteru United.

Jsou to pro něho skvělé fotbalové časy. České reprezentaci do devatenácti let pomohl k postupu do další fáze...

Další z rubriky

Požár v Otrokovicích se škodou 130 milionů zničil i stopy. Případ odložili

Škody po požáru přesáhly 130 milionů korun.

Až příliš devastační účinky měl loňský požár v průmyslovém areálu v Otrokovicích. Vyšetřovatelům se kvůli tomu...

Třetinu nové nemocnice zaplatí stát, plánuje Zlínský kraj

Plocha mezi sídlištěm ve zlínské části Malenovice a obchodním centrem, kde kraj...

Zlínský kraj začal vyplácet peníze majitelům pozemků ve zlínské části Malenovice. Dvě miliardy korun na stavbu nové...

Zlín chce investovat přes tři sta milionů, o pěti rozhodne veřejnost

Jiří Korec z hnutí ANO po zvolení primátorem Zlína.

První jednání má za sebou nově složená zlínská městská rada. Na programu měla přes padesát bodů, většinou spojených s...

Najdete na iDNES.cz