Baťovské domky ve Zlíně

Baťovské domky ve Zlíně | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Já, nebo soused? Lidé ze zlínských půldomků řeší, kdo musí měnit doklady

  • 3
Kdo si nechá původní číslo popisné a kdo bude muset na úřadech vyměnit všechny doklady? Tuto otázku si mezi sebou musejí vyřešit obyvatelé baťovských půldomků ve Zlíně, které čeká povinné přečíslování obydlí. Lidem se krok radnice nelíbí, ale na vzájemnou dohodu se sousedy mají již čas jen do 25. března.

Přečíslování asi 1 500 charakteristických cihlových domků v několika zlínských čtvrtích postihne zhruba tři tisíce lidí.

"Osmdesát let to nikomu nevadilo a najednou se to má měnit," zlobí se například Marie Doupovcová z půldomku na Zálešné ve Zlíně. Plánované přečíslování jí vadí. Bude si muset měnit všechny doklady i ceduli s číslem popisným na domě.

Zašla proto na radnici a zeptala se, co se stane, když přečíslování bude bojkotovat. "Řekli mi, že jednomu z nás číslo prostě přidělí. Takže je asi lepší se domluvit," povzdychla si Doupovcová.

Sousedé se mohou dohodnout jen do 25. března

Shodnout se na tom, komu zůstane staré číslo a komu radnice přidělí nové, bývá ale mezi sousedy problém. Termín pro uzavření dohody vyprší 25. března.

"Se sousedy se právě domlouváme. Staré číslo si většinou nechávají vícečlenné rodiny," řekla další obyvatelka Zálešné.

Baťovské domky ve Zlíně

Mnoho dalších lidí z lokalit s baťovskými domky ale pořád neví, zda je všechen ten humbuk kolem přečíslování vůbec nutný.

Radnice říká, že je. Jde o nezbytnost danou zákonem, podle něhož nemohou být dva domy pod jedním číslem popisným. "Jsou případy, kdy má baťovský půldomek s jedním číslem popisným různé vlastníky, přičemž každý z nich má vlastnické právo k části stavby," vysvětlil mluvčí zlínského magistrátu Zdeněk Dvořák.

Baťovské půldomky jsou podle zákona samostatné domy. Čtvrtdomky už jsou ale bytovky, takže se jich změna netýká.

Radnice odpustí poplatky a koupí ceduli

Radnice masové přečíslování půldomků odstartovala před pár týdny. Hotové má být do začátku července. Pokud spoluvlastníci do zmíněného termínu 25. března na stavební úřad doručí originál dohody o tom, kdo si nechá stávající číslo a kdo nové, bude to úřad respektovat. Ostatním čísla přidělí.

Kdo by celou obří akci nebral vážně, může na to doplatit. Pokud půldomek nebude přečíslovaný, katastrální úřad ho nezapíše do seznamu nemovitostí.

Radnice je ochotna lidem odpustit poplatky spojené s výměnou dokladů, a pokud si někdo zažádá, zaplatí mu i novou ceduli s číslem popisným.