Jednatel společnosti Morávia-Chem Radek Menšík u olomouckého soudu.

Jednatel společnosti Morávia-Chem Radek Menšík u olomouckého soudu. | foto: Miloslav Jančík, MF DNES

Dva muži obžalovaní s Březinou z lihových podvodů jsou na svobodě

  • 0
Přesně rok po svém zadržení se dostali na svobodu dva muži obžalovaní v kauze lihové mafie Radka Březiny. Správce Březinových nemovitostí Ivan Kovářík a Radek Menšík, jednatel společnosti Morávia-Chem, kterou Březina skrytě ovládal, byli propuštěni z vazby po zaplacení milionové kauce.

Kovářik a Menšík byli zadrženi po velkém zátahu policie na desítkách míst Moravy, o jejich propuštění z vazby ve středu rozhodl v neveřejném jednání olomoucký krajský soud poté, co byla za oba muže složena kauce jeden milionu korun.

„Oba muži budou dnes propuštěni z vazby v olomoucké vazební věznici, státní zástupce se vzdal písemně práva stížnosti. Kauce od obou mužů přišla v pondělí odpoledne na účet. Budou muset oba odevzdat pas a je tam také stanoven dohled probačního úředníka,“ řekl soudce Eduard Ondrášek.

Podle obhájce Menšíka Petra Dítěte byl jeho klient již propuštěn, stalo se tak před polednem. Vzápětí jej následoval i druhý z obžalovaných. Za Kováříka složila milionovou kauci jeho rodina, Menšík si peníze půjčil od známého.

Ze sedmičlenné organizované skupiny, která údajně připravila stát při obchodech s nelegálním lihem o 6,7 miliardy korun na daních, tak zůstal ve vazbě pouze šéf mafie Radek Březina. Soud má obavy nejen z jeho útěku, ale i z případného ovlivňování svědků.

Před Kováříkem a Menšíkem se na svobodu již loni v květnu dostal bratr Radka Březiny Tomáš. Soud přijal kauci 15 milionů korun, kterou za muže složila jeho rodina (více zde).

Policie zabavila nemovitosti za stovky milionů korun

Ve vazbě je však v souvislosti s jiným obviněním kromě Radka Březiny i jeho otec Vladimír, který byl v prosinci obviněn z legalizace výnosů pocházející z trestné činnosti jeho syna (více zde).

Podle žalobce Petra Šeredy z olomouckého vrchního státního zastupitelství mu byly v této souvislosti zabaveny nemovitosti v hodnotě několika stovek milionů korun.

„Inkasovaly se peníze z prodeje z nezdaněného lihu. Tyto hotovostní peníze byly poté vkládány na bankovní účty a používány buď k přímému nákupu nemovitostí, nebo ke splácení úvěrů, ze kterých se tyto nemovitosti financovaly,“ uvedl Šereda.

Žalobce již dříve sdělil, že šlo o majetek v hodnotě 384 milionů korun. Oba synové Vladimíra Březiny sice účast otce na trestné činnosti popírají, žalobci jsou však přesvědčeni o opaku.

Olomoucký soud se kauzou organizované skupiny v čele s Radkem Březinou, jež údajně 15 let šidila stát při obřích obchodech s nelegálním lihem, zabývá od prosince loňského roku, po dvou týdenních projednáváních případ odročil na polovinu února.

,