Kristýna Králová je inspektorkou dětských hřišť ve Zlíně. | foto: Zdeněk Němec, MAFRA

Dětská hřiště se změnila, kdysi tolik oblíbená zeměkoule už je málokde

  • 5
Žádné jiné město v České republice se nestará o tak vysoký počet hřišť jako Zlín. Přehled o tamních více než 250 hracích plochách přitom má inspektorka dětských hřišť Kristýna Králová.

Nejvíce času stráví mezi pískovišti, houpačkami a průlezkami. Pečlivě kontroluje každý šroubek na herních prvcích, sleduje, jestli nejsou průlezky příliš vyviklané nebo písek špinavý.

„Vlivem přísných nařízení Evropské unie se v posledních letech řada hřišť proměnila. V některých městech to vyřešili tak, že hřiště zrušili a udělali několik velkých centrálních. My jsme ale chtěli zachovat rozmanitost a nabídnout jich co nejvíc,“ vysvětlila.

Travnaté plácky s několika oprýskanými kovovými průlezkami už dnes ve Zlíně skoro nejsou. Nahradily je nové atrakce.

„Jde především o bezpečnost. Pro řadu dětí byla dřív nejoblíbenější průlezka v podobě zeměkoule. Jenomže byla taky nejnebezpečnější, a proto už ve Zlíně nemáme ani jednu,“ zmínila Králová otáčející se kovovou kouli, která postupně mizí i jinde po republice.

Populární prvek úspěšně nahradily lanové pyramidy, které jsou bezpečnější a ve Zlíně jich přibývá. Změnily se také dopadové plochy, které jsou buď z měkké pryže, nebo drobných kamínků, aby zabránily zranění dítěte.

„Nejoblíbenější prvky jsou ale stále stejné – kolotoč, skluzavka a houpačka. Jen mají nový design,“ usmála se inspektorka.

Na hřiště doplňují workoutové atrakce pro teenagery i seniory

Každé hřiště ve Zlíně musí navštívit alespoň čtyřikrát do roka, ale na těch frekventovanějších je mnohem častěji. Komunikuje také s rodiči, kteří mívají konkrétní představy, jak by mohly hrací plochy u jejich domů vypadat.

„Před každou rekonstrukcí s nimi podobu hřiště projednáváme. A stává se, že tam pak skutečně jsou prvky, které navrhne někdo z rodičů.“

Trendem posledních let je doplňovat atrakce pro malé děti takzvanými workoutovými sestavami. Ty slouží k udržení kondice, některé využívají teenageři, jiné senioři.

„O tyto prvky je zájem a snažíme se je postupně dostávat do co nejvíce městských částí. Razíme filozofii třígeneračních hřišť, kde se zabaví malé děti, ale i starší lidé,“ naznačila Králová.

Mimo drobné opravy a výměny prvků letos Zlín chystá větší proměnu hřiště pod kostelem na Jižních Svazích, kde místní navrhli průlezky pro větší děti. Opraví také dvě plochy na Budovatelské a moderní hřiště vznikne na Obecinách.