Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Inspekce prověřuje, jestli skládka u Slavičína neohrožuje zdraví lidí

  15:09aktualizováno  15:09
Mezi lidmi ve Slavičíně se šíří strach kvůli skládce komunálního odpadu. Na internetu se objevily informace, že se na ní skladují nebezpečné látky a ty unikají do řeky Říky. Jde například o rtuť, olovo či kadmium, které mohou ohrozit zdraví lidí, způsobit těžké nervové problémy nebo poškodit ledviny. Věc šetří inspekce.

Ilustrační foto | foto: Petr Lemberk, MAFRA

"Voda se dostává do spodních vod, do studní, lidé ji pijí nebo jinak zpracovávají. Takto ničí naše zdraví," burcuje na webu slavicin.unas.cz anonym, s nímž je MF DNES v kontaktu.

Anonym tvrdí, že skládka ve Slavičíně znečišťuje vodu v řece.

Anonymní fotky zachycující odtok nebezpečných látek ze skládky u Slavičína jsou na webu slavicin.unas.cz. Redakce nezaručuje jejich věrohodnost.

Vše dokladují fotografie, na kterých vytéká z hadice hnědá zpěněná voda a za ní je v pozadí zábradlí jímky. Právě v jímce se totiž hromadí voda ze skládky. Tu je však nutné ekologicky likvidovat, což se prý ve Slavičíně neděje. Místo toho mají odpady z olejů, olověných akumulátorů, kadmiových baterií nebo barev a lepidel obsahujících nebezpečné látky vytékat volně do přírody.

"Může to být docela chemický koktejl, protože ve vodě ze skládky jsou vyluhované látky z různých typů odpadů na ní ukládaných," naznačil Milan Havel, odborník na toxické látky a odpady z neziskového sdružení Arnika.

Skládku provozuje společnost, kterou rovným dílem vlastní město Slavičín a firma Joga Luhačovice. Má dva jednatele: Josefa Gabryše, jinak šéfa Jogy Luhačovice, a Petra Kosečka, který zastupuje město.

Zmíněné fotografie nejsou pro starostu Slavičína Jaroslava Končického žádným překvapením. "Tuto záležitost jsme řešili s jednatelem společnosti Gabryšem už na jaře. On nám řekl, že nic takového nevypouštěl, protože to nepovoluje provozní řád," reagoval starosta Končický. "Náš jednatel už nekontroluje pouze hospodaření společnosti, ale fyzicky na tu skládku dochází několikrát týdně bez předchozího ohlášení," vysvětluje starosta.

Společnost Skládka odpadů dostala pokutu, prověřuje ji inspekce

Hlavní odpovědnost leží na Josefu Gabryšovi, který má na starosti přímo provoz skládky. Ovšem nyní je mimo republiku. Slavičínskou skládku ve středu i v úterý kontrolovali také pracovníci České inspekce životního prostředí.

"Kontrolu provádíme ze dvou důvodů. Jednak jsme společnosti Skládka odpadů Slavičín uložili pokutu za rok 2010, kvůli které se odvolala a napadla brněnskou pobočku ze zaujatosti," popsala mluvčí inspekce Ivana Awwadová.

Za druhé vyjeli kontroloři do Slavičína prověřit podnět, který obdrželi. S největší pravděpodobností se jedná právě o fotografie, které jsou zveřejněny na webu slavicin.unas.cz. Snímky jsou ale zřejmě už z letošního ledna, pokud je správné datum na nich uvedené.

Pokutu ve výši 65 tisíc zaplatila společnost i v roce 2009. "To bylo kvůli tomu, že měli špatně vedenou provozní evidenci, která se týká navážení odpadu," pátral v paměti starosta Končický.

Podle autora stránek, který je dobře seznámený se situací na slavičínské skládce, společnost vodu v jímce nečistila minimálně tři čtvrtě roku.

Odpověď na otázku, jestli se mají lidé obávat zdravotních rizik, dají až výsledky středečního šetření inspekce.

Autor:Nejčtenější

Muž ve Zlíně ubil sousedova jorkšíra smetákem. Pořád to hulákalo, říká

Soused zabil seniorovi psa

Čtyřicetiletý muž ve Zlíně ubil sousedovi psa smetákem. Policii se přiznal a řekl, že mu došla trpělivost se štěkáním...

V Hostýnských vrších platí zákaz vstupu do lesů, zavřeny jsou i rozhledny

Rozhledna na vrcholu Kelčského Javorníku, který se nachází ve výšce 865 metrů...

Polomy v lesích komplikují začátek turistické sezony ve Zlínském kraji. Nejhorší je situace v Hostýnských vrších, kde...Boleslav - Zlín 0:1, Zlámal zlomil tyč, po výměně brány hosté rozhodli

Brankář Zlína Zdeněk Zlámal zlomil v utkání proti Mladé Boleslavi brankovou tyč.

Kuriózní moment a pak překvapivý výsledek. V zápase dvou ohrožených týmů nejprve zlínský brankář Zdeněk Zlámal při...

Věznice v Hradišti byla komunistickým peklem, popravy hlásilo vytí psů

Uherské Hradiště bylo v 50. letech místem, kde dozorci brutálně týrali...

Její zdi nikdy nebyly místem radosti. Události po komunistickém puči v roce 1948 ale uherskohradišťskou věznici...

V domově našla kancelář ombudsmana utlumené seniory, ředitel to odmítá

Domov pro seniory ve Zlíně na Burešově.

Kancelář ombudsmana zjistila vážná pochybení v provozu zlínského Domova pro seniory na Burešově. Klienti údajně...

Další z rubriky

Kvůli pochybnému hospodaření zlínské nemocnice je obžalovaná někdejší šéfka

Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně.

Policie ukončila vyšetřování hospodaření zlínské nemocnice kolem roku 2012. Výsledek potvrdil podezření na zkreslování...

Děti kouřily marihuanu, ve škole ji také prodávaly. Problémy řeší i jinde

Budova Základní školy Staré Město.

Uherskohradišťská policie vyšetřuje skupinu dětí, které cestou ze školy ve Starém Městě kouřily marihuanu. Případ...

Kvůli pseudomoru na Zlínsku není důvod k panice, říká šéf veterinářů

Ústřední ředitel Státní veterinární správy Zbyněk Semerád k africkému moru...

Kvůli pseudomoru, který minulý týden napadl slepice malochovatele v Šanově na Zlínsku, by mohly některé země mimo EU...

Najdete na iDNES.cz