Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Inspekce prověřuje, jestli skládka u Slavičína neohrožuje zdraví lidí

  15:09aktualizováno  15:09
Mezi lidmi ve Slavičíně se šíří strach kvůli skládce komunálního odpadu. Na internetu se objevily informace, že se na ní skladují nebezpečné látky a ty unikají do řeky Říky. Jde například o rtuť, olovo či kadmium, které mohou ohrozit zdraví lidí, způsobit těžké nervové problémy nebo poškodit ledviny. Věc šetří inspekce.

Ilustrační foto | foto: Petr Lemberk, MAFRA

"Voda se dostává do spodních vod, do studní, lidé ji pijí nebo jinak zpracovávají. Takto ničí naše zdraví," burcuje na webu slavicin.unas.cz anonym, s nímž je MF DNES v kontaktu.

Anonym tvrdí, že skládka ve Slavičíně znečišťuje vodu v řece.

Anonymní fotky zachycující odtok nebezpečných látek ze skládky u Slavičína jsou na webu slavicin.unas.cz. Redakce nezaručuje jejich věrohodnost.

Vše dokladují fotografie, na kterých vytéká z hadice hnědá zpěněná voda a za ní je v pozadí zábradlí jímky. Právě v jímce se totiž hromadí voda ze skládky. Tu je však nutné ekologicky likvidovat, což se prý ve Slavičíně neděje. Místo toho mají odpady z olejů, olověných akumulátorů, kadmiových baterií nebo barev a lepidel obsahujících nebezpečné látky vytékat volně do přírody.

"Může to být docela chemický koktejl, protože ve vodě ze skládky jsou vyluhované látky z různých typů odpadů na ní ukládaných," naznačil Milan Havel, odborník na toxické látky a odpady z neziskového sdružení Arnika.

Skládku provozuje společnost, kterou rovným dílem vlastní město Slavičín a firma Joga Luhačovice. Má dva jednatele: Josefa Gabryše, jinak šéfa Jogy Luhačovice, a Petra Kosečka, který zastupuje město.

Zmíněné fotografie nejsou pro starostu Slavičína Jaroslava Končického žádným překvapením. "Tuto záležitost jsme řešili s jednatelem společnosti Gabryšem už na jaře. On nám řekl, že nic takového nevypouštěl, protože to nepovoluje provozní řád," reagoval starosta Končický. "Náš jednatel už nekontroluje pouze hospodaření společnosti, ale fyzicky na tu skládku dochází několikrát týdně bez předchozího ohlášení," vysvětluje starosta.

Společnost Skládka odpadů dostala pokutu, prověřuje ji inspekce

Hlavní odpovědnost leží na Josefu Gabryšovi, který má na starosti přímo provoz skládky. Ovšem nyní je mimo republiku. Slavičínskou skládku ve středu i v úterý kontrolovali také pracovníci České inspekce životního prostředí.

"Kontrolu provádíme ze dvou důvodů. Jednak jsme společnosti Skládka odpadů Slavičín uložili pokutu za rok 2010, kvůli které se odvolala a napadla brněnskou pobočku ze zaujatosti," popsala mluvčí inspekce Ivana Awwadová.

Za druhé vyjeli kontroloři do Slavičína prověřit podnět, který obdrželi. S největší pravděpodobností se jedná právě o fotografie, které jsou zveřejněny na webu slavicin.unas.cz. Snímky jsou ale zřejmě už z letošního ledna, pokud je správné datum na nich uvedené.

Pokutu ve výši 65 tisíc zaplatila společnost i v roce 2009. "To bylo kvůli tomu, že měli špatně vedenou provozní evidenci, která se týká navážení odpadu," pátral v paměti starosta Končický.

Podle autora stránek, který je dobře seznámený se situací na slavičínské skládce, společnost vodu v jímce nečistila minimálně tři čtvrtě roku.

Odpověď na otázku, jestli se mají lidé obávat zdravotních rizik, dají až výsledky středečního šetření inspekce.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Zlínský kraj:

Volby do senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se ve Zlínském kraji volí v obvodech 77 - Vsetín a 80 - Zlín. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Sprejer hledaný policií kandidoval jako dvojka Pirátů, z voleb odstoupil

Sprejer poničil fásady desítek budov ve Zlíně.

Z kandidátky Pirátů pro komunální volby ve Zlíně odstoupil Jakub Stacke, který byl hned za lídrem. Lidé v něm po...

Trenér Vsetína radil vlastnímu brankáři: Nech si dát gól. Svaz trestá

Juraj Jurík, trenér juniorů Vsetína

Disciplinární komise Českého hokeje potrestala Vsetín pokutou 80 tisíc korun a trenéra extraligových juniorů Juraje...Slovácko - Slavia 1:3, snadná záležitost a hosté jsou opět v čele ligy

Hráči Slavie se radují z gólu do sítě Slovácka.

Fotbalisté Slavie si hravě poradili se Slováckem a vrátili se po osmém kole na první příčku tabulky nejvyšší soutěže....

Na Zlínsku se toulá medvěd mimo lesy, kvůli houbařům nemá klid

Medvěda zachytila v úterý ráno fotopast opět na vrcholu kopce Skalica u...

Na Valašsku se potuluje mladý medvěd. Postřehli jej už lidé na řadě míst jihovýchodně od Zlína, nejnověji zvíře...

Nepřátelský závěr na Slovácku. Fauly, výčitky, zranění i nevhodné gesto

Slávista Vladimír Coufal křičí bolestí po zákroku Filipa Kubaly ze Slovácka.

Ostré zákroky, které přinesly zranění. Vulgární nadávky, výčitky i nevhodné gesto. Ligový souboj fotbalistů Slovácka...

Další z rubriky

Pozemky pod krajskými cestami skupují spekulanti, komplikují tím opravy

Práce na opravě silnice od Horní Lhoty do Dolní Lhoty finišují.

Zlínský kraj od majitelů složitě získává pozemky pod silnicemi 2. a 3. třídy. Při snaze o řešení několik desítek let...

VIDEO: Čepro ukázalo hořící cisterny, výdej ze skladu obnoví v listopadu

Požár ve skladu pohonných hmot u Loukova.

V listopadu by mohl znovu začít fungovat alespoň náhradní výdej pohonných hmot ve skladu v Loukově na Kroměřížsku,...

Za dlužníky musejí v bytových družstvech platit i jejich sousedé

Ilustrační snímek

Ve Zlínském kraji přibývá lidí, kteří dluží za bydlení, ať už městům, nebo v rámci bytových družstev. A aktuálně...

Najdete na iDNES.cz