Právník Milan Holomek u zlínského krajského soudu.

Právník Milan Holomek u zlínského krajského soudu. | foto: Dalibor Glück, ČTK

Právník dluží stamiliony, podle insolvenčního správce nespolupracuje

  • 14
Ve Zlíně pokračuje soud s uznávaným advokátem Milanem Holomkem. Klientům dluží nejméně 233 milionů korun, podle insolvenčního správce však nespolupracuje. Ačkoliv pracuje, dluhy nesplácí.

Celkem pět desítek lidí figuruje v pozici poškozených v kauze renomovaného zlínského advokáta Milana Holomka, který svým klientům podle obžaloby dluží nejméně 233 milionů korun (více o případu zde).

Insolvenční správce Petr Fišer mu zabavil a následně rozprodal majetek. Ani tak to na splacení dluhů nestačilo.

Uspokojeni podle něj zatím byli jen dva věřitelé, kteří dostali peníze z prodeje Holomkova bytu (za 4,75 milionu korun) a domu (za 5,2 milionu korun) ve Zlíně.

Prodaly se i movité věci jako jsou obrazy, nábytek a knihy. Dražba však vynesla jen 130 tisíc korun.

Za dalších 11 tisíc korun byly prodány pozemky ve Zděchově. Většina věřitelů má podle Fišera téměř nulovou naději, že své peníze ještě někdy uvidí.

Fišer přijal pohledávky stovky věřitelů za více než 426 milionů. Podle něj Holomek nespolupracuje.

„Spíš si myslím, že mně jako insolvenčnímu správci hodlá házet klacky pod nohy,“ uvedl Fišer.

Podle něj Holomek pracuje, ale peníze na splácení svých dluhů neposílá.

„Jezdí ve firemním autě a v tisku řekl, že pracuje na dohodu o provedení práce. Navíc v jednom kuse slyším, že někoho zastupuje, přišel na nějaké jednání a podobně,“ dodal Fišer.

Půjčoval peníze na rozjezd akciových společností

Mezi poškozenými je i lékař a manažer, který má za sebou vysoké posty v nemocnicích ve Zlínském kraji. Peníze chtěl rozdělit dospělým potomkům. Téměř 14 milionů korun ale před sedmi lety Holomkovi půjčil a od té doby je neviděl. Podle všeho doplatil na nepochopitelnou důvěřivost.

„Velmi dlouho jsem se z toho vzpamatovával. Nepočítal jsem s tím, že by mne člověk s akademickým titulem takto podvedl. Měli jsme přátelský vztah, považoval jsem ho za seriozního právníka,“ prohlásil.

Rozplétání jednoho z nejzajímavějších a nejzávažnějších finančních podvodů v Česku je zhruba v polovině. A podobně jako lékař vypovídaly už desítky svědků, kterým právník dluží.

Ani ve čtvrtek však u soudu nepadla odpověď na klíčovou otázku. kam Holomek stamiliony investoval?

Během minimálně šesti let převzal částky, které mohly dohromady dát i víc než půl miliardy. Vypadalo to na zajímavě a bezpracně zhodnocený kapitál.

Pokud chtěl někdo založit akciovou společnost, potřeboval k tomu obvykle dva miliony jako základní povinný kapitál. Když ho neměl, půjčil si od Holomka. A slíbili mu za to třeba dvouprocentní měsíční zhodnocení. Tak si elitní advokát vydělal třeba za deset měsíců až 200 tisíc.

Soudkyně ke svědkům: To předáváte miliony každý den?

O „zajímavé zhodnocení“ měli podle Holomka zájem i další lidé v jeho okolí.

„Postupně jsem mu dal asi dvanáct milionů korun. Slíbil, že mi peníze zúročí a pak vrátí. Dodnes je ale nemám,“ oznámil u soudu další z poškozených.

Stejně jako jiní však o detailech mluvit nedokázal. Nepamatoval si, kolikrát mu peníze předával, kdy to bylo, za jakých okolností, jaký byl smluvený úrok. Neexistují smlouvy.

„Předáváte miliony každý den? Pokud ne, tak si laskavě vzpomeňte, kdy to bylo, kde, kolik,“ nabádala i ve čtvrtek poškozené soudkyně Iveta Šperlichová. Podrobností se však většinou nedočkala.

Jaké přesně společnosti díky těmto financím vznikly, se také neví.

„Já nemám problém to říct, ale nejsem si jistý, zda mě jejich majitelé zbaví mlčenlivosti,“ vysvětloval Holomek před časem.

Právě zástupci těchto firem jsou však jediní, kteří by jeho slova mohli potvrdit. Žádný dohledatelný záznam, který by dokazoval, že finance neskončily třeba na zahraničních účtech, ale v rukou skutečně založených akciovek, zatím nikdo neviděl.

Obžaloba proto Holomka viní z toho, že si finance půjčoval pro vlastní potřebu. Za podvod mu hrozí až desetileté vězení. Vyškrtnutý z advokátní komory je už čtyři roky.

,