Právník dluží stamiliony, podle insolvenčního správce nespolupracuje

  15:45aktualizováno  15:45
Ve Zlíně pokračuje soud s uznávaným advokátem Milanem Holomkem. Klientům dluží nejméně 233 milionů korun, podle insolvenčního správce však nespolupracuje. Ačkoliv pracuje, dluhy nesplácí.

Právník Milan Holomek u zlínského krajského soudu. | foto: Dalibor GlückČTK

Celkem pět desítek lidí figuruje v pozici poškozených v kauze renomovaného zlínského advokáta Milana Holomka, který svým klientům podle obžaloby dluží nejméně 233 milionů korun (více o případu zde).

Insolvenční správce Petr Fišer mu zabavil a následně rozprodal majetek. Ani tak to na splacení dluhů nestačilo.

Uspokojeni podle něj zatím byli jen dva věřitelé, kteří dostali peníze z prodeje Holomkova bytu (za 4,75 milionu korun) a domu (za 5,2 milionu korun) ve Zlíně.

Prodaly se i movité věci jako jsou obrazy, nábytek a knihy. Dražba však vynesla jen 130 tisíc korun.

Za dalších 11 tisíc korun byly prodány pozemky ve Zděchově. Většina věřitelů má podle Fišera téměř nulovou naději, že své peníze ještě někdy uvidí.

Fišer přijal pohledávky stovky věřitelů za více než 426 milionů. Podle něj Holomek nespolupracuje.

„Spíš si myslím, že mně jako insolvenčnímu správci hodlá házet klacky pod nohy,“ uvedl Fišer.

Podle něj Holomek pracuje, ale peníze na splácení svých dluhů neposílá.

„Jezdí ve firemním autě a v tisku řekl, že pracuje na dohodu o provedení práce. Navíc v jednom kuse slyším, že někoho zastupuje, přišel na nějaké jednání a podobně,“ dodal Fišer.

Půjčoval peníze na rozjezd akciových společností

Mezi poškozenými je i lékař a manažer, který má za sebou vysoké posty v nemocnicích ve Zlínském kraji. Peníze chtěl rozdělit dospělým potomkům. Téměř 14 milionů korun ale před sedmi lety Holomkovi půjčil a od té doby je neviděl. Podle všeho doplatil na nepochopitelnou důvěřivost.

„Velmi dlouho jsem se z toho vzpamatovával. Nepočítal jsem s tím, že by mne člověk s akademickým titulem takto podvedl. Měli jsme přátelský vztah, považoval jsem ho za seriozního právníka,“ prohlásil.

Rozplétání jednoho z nejzajímavějších a nejzávažnějších finančních podvodů v Česku je zhruba v polovině. A podobně jako lékař vypovídaly už desítky svědků, kterým právník dluží.

Ani ve čtvrtek však u soudu nepadla odpověď na klíčovou otázku. kam Holomek stamiliony investoval?

Během minimálně šesti let převzal částky, které mohly dohromady dát i víc než půl miliardy. Vypadalo to na zajímavě a bezpracně zhodnocený kapitál.

Pokud chtěl někdo založit akciovou společnost, potřeboval k tomu obvykle dva miliony jako základní povinný kapitál. Když ho neměl, půjčil si od Holomka. A slíbili mu za to třeba dvouprocentní měsíční zhodnocení. Tak si elitní advokát vydělal třeba za deset měsíců až 200 tisíc.

Soudkyně ke svědkům: To předáváte miliony každý den?

O „zajímavé zhodnocení“ měli podle Holomka zájem i další lidé v jeho okolí.

„Postupně jsem mu dal asi dvanáct milionů korun. Slíbil, že mi peníze zúročí a pak vrátí. Dodnes je ale nemám,“ oznámil u soudu další z poškozených.

Stejně jako jiní však o detailech mluvit nedokázal. Nepamatoval si, kolikrát mu peníze předával, kdy to bylo, za jakých okolností, jaký byl smluvený úrok. Neexistují smlouvy.

„Předáváte miliony každý den? Pokud ne, tak si laskavě vzpomeňte, kdy to bylo, kde, kolik,“ nabádala i ve čtvrtek poškozené soudkyně Iveta Šperlichová. Podrobností se však většinou nedočkala.

Jaké přesně společnosti díky těmto financím vznikly, se také neví.

„Já nemám problém to říct, ale nejsem si jistý, zda mě jejich majitelé zbaví mlčenlivosti,“ vysvětloval Holomek před časem.

Právě zástupci těchto firem jsou však jediní, kteří by jeho slova mohli potvrdit. Žádný dohledatelný záznam, který by dokazoval, že finance neskončily třeba na zahraničních účtech, ale v rukou skutečně založených akciovek, zatím nikdo neviděl.

Obžaloba proto Holomka viní z toho, že si finance půjčoval pro vlastní potřebu. Za podvod mu hrozí až desetileté vězení. Vyškrtnutý z advokátní komory je už čtyři roky.

Autoři: ,

Nejčtenější

Rodina ze Zlína spáchala společnou sebevraždu, snila o lepších světech

Ilustrační snímek

Matka a její dospělí potomci se zajímali o náboženská témata, esoteriku a toužili po ráji. Rozhodli se pro společnou...

Obec na Frýdecko-Místecku upozorňuje na medvěda. Šelmu zachytila fotopast

Lidé natočili medvěda ve skiareálu na Trojáku

Upozornění na medvěda vyvěsila dnes na své webové stránky obec Ostravice. Šelmu zachytila fotopast v noci na dnešek v...

Tomáš Březina pomohl rozkrýt lihovou mafii, z vězení vyšel na podmínku

Tomáš Březina u olomouckého soudu.

Městský soud v Brně podmínečně přerušil výkon trestu Tomáše Březiny z kauzy lihové mafie a propustil jej na svobodu. Za...

Kašík baví internet. Do Komety bych nešel, sežrali by mě, hlásil před lety

NOVÁ MASKA. Zlínský brankář Libor Kašík má na masce vyobrazeného Luďka Čajku a...

Pohotové hlášky patří k hokejovému brankáři Liboru Kašíkovi stejně jako výborné zákroky. Jedna se mu vrátila brzo poté,...

Je to jen fotbal, uklidňoval věhlasný trenér Mourinho mladíka Kováře

Talentovaný brankář Matěj Kovář v dresu Manchesteru United.

Jsou to pro něho skvělé fotbalové časy. České reprezentaci do devatenácti let pomohl k postupu do další fáze...

Další z rubriky

Sucho se zhoršuje, vodárny ale o zdražování zatím neuvažují

Ilustrační snímek

Za posledního půl roku spadla ve Zlínském kraji jen polovina obvyklého množství srážek, takže podzemních vod i vody v...

Na Velehradě budou k ochutnání mešní a košer vína z celého světa

Víno z Velkých Žernosek u Litoměřic, ilustrační foto

Slovanský sál Stojanova gymnázia na Velehradě na Uherskohradišťsku bude v sobotu hostit košt mešních a košer vín. K...

Vsetínská nemocnice bude mít do dvou let novou dialýzu za 70 milionů

Nové hemodialyzační středisko v Kroměřížské nemocnici.

Za dva roky by pacienti z Valašska měli mít k dispozici nové hemodialyzační středisko. To, které funguje ve Vsetínské...

Najdete na iDNES.cz