Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hradiště sbírá jednu cenu za druhou. Uspěli divadelníci i muzeum

  8:41aktualizováno  8:41
Město Uherské Hradiště vstoupilo do nějakého úspěšného období. Místní instituce sbírají v posledních týdnech jednu cenu za druhou. Po úspěchu Regionu Slovácko, divadla a akvaparku se prosadila knihovna i muzeum.

Jan Pijáček v Muzeu lidových pálenic ve Vlčnově. | foto: Jan Karásek, MAFRA

Vše odstartovalo úspěchem herečky Květy Fialové, která si odnesla Thálii za nejlepší ženský herecký výkon na jevišti Slováckého divadla ve hře Harold a Maude.

Následovalo sdružení Region Slovácko se sídlem v Uherském Hradišti, které získalo cenu Eden 2011 jako Evropská destinace v České republice.

S turistickým ruchem souvisela další významná cena, a to vítězství hradišťského akvaparku v soutěž Bazén roku.

Poslední dvě ocenění se týkala hradišťské Knihovny Bedřicha Beneše Buchlovana a Slováckého muzea. To získalo nejvyšší muzejní ocenění Gloria Musaealis za Muzejní počin 2010.

Muzeum lidových pálenic ve Vlčnově.
Jan Pijáček v Muzeu lidových pálenic ve Vlčnově.

V muzeu ve Vlčnově jsou vidět unikátní přístroje používané k pálení.

Porotu zaujalo Muzeum lidových pálenic. Námět i zpracování

"Neměli jsme velký cíl. Jen jsme chtěli udělat takovou menší výstavu pro naši radost a taky pro radost našich návštěvníků," říká šéf muzea Ivo Frolec o Muzeu lidových pálenic ve Vlčnově, které je tím vychváleným počinem.

Porota ocenila pracovníky Slováckého muzea mimo jiné  za "zpracování námětu v plné šíři na základě archivních materiálů a terénního výzkumu". Líbilo se jí i to, že muzeum ukázalo domácí pálení od nejstarších zmínek až po současné pěstitelské pálenice včetně třicítky pálenic různých velikostí i stáří.

Kdo chce vidět výstavu o pálení, která tak zaujala odborníky, může se jet podívat. Muzeum je otevřeno od pondělí do pátku od 9 do 17 hodin, o víkendu od 13 do 18 hodin.

V Hradišti je druhá nejlepší knihovna v Česku

Podobně velkého úspěchu dosáhla Knihovna Beneše Bedřicha Buchlovana. V soutěži Kamarádka knihovna získalo její dětské oddělení mezi stovkou přihlášených vynikající druhé místo společně s Městskou knihovnou Slavoj ve Dvoře Králové nad Labem. První místo získala Městská knihovna v Chrudimi. "Velmi si toto úspěchu ceníme, máme opravdu obrovskou radost," uvedl ředitel hradišťské knihovny Radek Jančář.

Přitom vychvaluje dvě pracovnice dětského oddělení Miroslavu Čápovou a Hanu Hanáčkovou. "Dělají toho pro děti velmi mnoho. Přitom tato práce je ze všech nejsložitější. Je určitě těžší než s námi dospělými," upozornil Jančář. "Děti potřebují péči a je třeba se jim věnovat.

Ředitel také poukázal na to, že důležitou roli hrálo hodnocení samotných dětí, které knihovnám vystavovaly svá vysvědčení. "To je vlastně ta nejrychlejší a nejupřímnější zpětná vazba. Děti se s ničím nepářou. Co cítí, to také sdělí," poznamenal Jančář.

Komise, která navštívila nejlepší knihovny a vybrala vítěze, na hradišťské knihovně ocenila třeba výborný knihovní fond, útulné a příjemné prostředí i množství pořádaných akcí. Mezi nimi dominuje Noc s Andersenem, kterou vymysleli v místní knihovně a letos se pořádala už na třech kontinentech.
Nejčtenější

Zlámale, to si zaplatíš. Gólman zlomil tyč a fotbal zachraňovali hasiči

Zlínský brankář Zdeněk Zlámal v utkání s Mladou Boleslaví.

Při odvážném zákroku to vypadalo, že se zlínský brankář Zdeněk Zlámal zlomil o tyčku, jak drsně do ní narazil. Jenže to...

Muž ve Zlíně ubil sousedova jorkšíra smetákem. Pořád to hulákalo, říká

Soused zabil seniorovi psa

Čtyřicetiletý muž ve Zlíně ubil sousedovi psa smetákem. Policii se přiznal a řekl, že mu došla trpělivost se štěkáním...V Hostýnských vrších platí zákaz vstupu do lesů, zavřeny jsou i rozhledny

Rozhledna na vrcholu Kelčského Javorníku, který se nachází ve výšce 865 metrů...

Polomy v lesích komplikují začátek turistické sezony ve Zlínském kraji. Nejhorší je situace v Hostýnských vrších, kde...

Boleslav - Zlín 0:1, Zlámal zlomil tyč, po výměně brány hosté rozhodli

Brankář Zlína Zdeněk Zlámal zlomil v utkání proti Mladé Boleslavi brankovou tyč.

Kuriózní moment a pak překvapivý výsledek. V zápase dvou ohrožených týmů nejprve zlínský brankář Zdeněk Zlámal při...

V domově našla kancelář ombudsmana utlumené seniory, ředitel to odmítá

Domov pro seniory ve Zlíně na Burešově.

Kancelář ombudsmana zjistila vážná pochybení v provozu zlínského Domova pro seniory na Burešově. Klienti údajně...

Další z rubriky

Pes prolezl kanálem až na Slovensko, hasiči jej hadicí vystrkali zpět

Pes po vyproštění nejprve utekl, pak se ale vrátil, aby hasičům poděkoval.

Neobvyklý přeshraniční zásah měli o víkendu hasiči ze Zlínska. U bývalé celnice Červený kameň v Nedašově Lhotě uvázl v...

Hasiči tahali čápy z komína a z kanalizační roury zachraňovali psa

Jeden z umouněných čápů, které hasiči vytáhli ve Fulneku z útrob komína (22....

Dvojici mladých čápů uvězněných v útrobách komína zachránili hasiči ve Fulneku. Ptáci se dovnitř zřítili poté, co je...

V Hostýnských vrších platí zákaz vstupu do lesů, zavřeny jsou i rozhledny

Rozhledna na vrcholu Kelčského Javorníku, který se nachází ve výšce 865 metrů...

Polomy v lesích komplikují začátek turistické sezony ve Zlínském kraji. Nejhorší je situace v Hostýnských vrších, kde...

Najdete na iDNES.cz