Vizualizace, jak měl podle původních velkolepých plánů hradišťské radnice vypadat skanzen v parku Rochus. | foto: Archiv MF DNES

Převod jarošovských pozemků Hradiště na poslední chvíli odložilo

  • 3
Necelý týden před referendem o osamostatnění Jarošova chtěli radní v Uherském Hradišti jednat o některých pozemcích v jarošovském katastru a převést je na společnost připravující skanzen Rochus. Na poslední chvíli však radnice bod z pondělního zasedání stáhla.

Více než dvacet hektarů pozemků na území plánovaného skanzenu Rochus město průběžně vykupovalo od soukromých vlastníků a má je nyní ve svém majetku. A hodlalo je dát do nájmu obecně prospěšné společnosti Park Rochus a to na dobu, po kterou bude společnost fungovat.

Účelem výpůjčky podle plánovaného usnesení bylo, aby společnost mohla prostor přeměnit na přírodní skanzen, mohla jej navíc spravovat a také udržovat.

Nový provoz Rochusu odstartovalo před časem otevření pastvin.

Zástupci města odmítali, že by tento krok nějak souvisel s odtržením Jarošova.

"Tak to není. Chceme, aby s pozemky mohla společnost nakládat, a abychom mohli nekomplikovaně čerpat dotaci," vysvětloval v neděli záměr radnice místostarosta Uherského Hradiště Stanislav Blaha.

Po dotazu MF DNES však zareagoval Stanislav Juriga z přípravného výboru pro osamostatnění Jarošova a v pondělí podal proti převodu pozemků námitky.

"Je to pro nás historicky cenné území, každý rok tam pořádáme pouť ke kapli svatého Rocha. Nechceme jít s městem do války, ale pokud by si výpůjčku schválili, pojistili by si tak celý Rochus," upozornil Juriga.

A radní se nakonec touto záležitostí na svém zasedání vůbec nezabývali.

"Stáhli jsme to z programu, protože jsme nechtěli zbytečně zvyšovat napětí před referendem. Myslím, že takto to bude lepší. Počkáme, jak dopadne referendum a řešit to budeme až pak," vysvětlil místostarosta Blaha.

V případě, že si obyvatelé Jarošova odsouhlasí osamostatnění této městské části, radnice už s pozemky nebude moci nijak nakládat. Tedy je ani půjčit obecně prospěšné společnosti Rochus.

"Ty pozemky pro nás ale myslím nejsou zase tak důležité," připomněl Blaha.

Obecně prospěšnou společnost založilo před dvěma lety město a firma Synot Real Estate. Projekt počítá třeba s klasickou vinařskou vesnicí z přelomu 19. a 20. století. Má se rozkládat v parku Rochus na bývalém vojenském cvičišti na kopci nad Uherským Hradištěm. První objekt vznikajícího muzea v přírodě, historicky cenná stodola přesunutá z Břestku, bude slavnostně představen při sobotním programu od 14 hodin.

Park má ale zároveň zůstat unikátním přírodním územím s chráněnými živočichy i rostlinami.